REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. RTV

Kupując telewizor, pamiętaj też o soundbarze - to jeden z trendów na 2014 rok

Mam nadzieję, że rok 2014 będzie rokiem dźwięku. Ten element czym prędzej należy poprawić w telewizorach. A naprawą zajmą się soundbary, które w 2013 roku nieco się upowszechniły.

Kupując telewizor, pamiętaj też o soundbarze – to jeden z trendów na 2014 rok
REKLAMA

Soundbar lub jak kto woli grajbelka, to panel głośnikowy oferujący znacznie lepszą jakość dźwięku niż to, co oferuje przeciętny telewizor dostępny na rynku. Jednocześnie jest znacznie mniejszy od kolumn głośnikowych i zestawów kina domowego. To kompromis, który z powodzeniem wystarczy w małym pokoju, w bloku i wielu innych miejscach, w których nie możemy sobie pozwolić na referencyjne warunki audio-wizualne.

REKLAMA

Sam jestem zwolennikiem soundbarów, ponieważ duży pokój nie jest miejscem dla plątaniny kabli czy wielkich głośników. Do telewizora używam właśnie takiego urządzenia (konkretnie Yamaha YHT-S401), natomiast leciwy zestaw 5.1 zaprzężony jest do równie leciwego projektora. Nawet podstawowy soundbar za 500-600 złotych zaoferuje nam lepsze efekty niż głośniki telewizora, a pakowanie się w gotowe zestawy kina domowego z małymi satelitkami wydaje się tu bezcelowe. Dobry soundbar na froncie zadowoli nas przy oglądaniu tradycyjnej telewizji i nie zawiedzie nawet przy filmie z Blu-ray.

Rok 2013 był przełomowy dla grajbelek. Za ich masową produkcję i promocje wzięli się producenci telewizorów. Do niedawna była to domena właśnie takich firm jak Yamaha, w dodatku dość niszowa. Samsung, jeśli miał taki sprzęt w ofercie, to również był promowany raczej jako kino domowe, w dodatku bez szaleństw. W 2013 roku koreański producent w Polsce rozpoczął mocną i niecodzienną kampanie promocyjną swoich soundbarów. Wkrótce powinny się upowszechnić także sprzęty od Sony lub LG.

Dźwięk wydobywający się z głośników w jakiś sposób dołożonych do telewizorów będzie jednym z wiodących trendów w 2014 roku. Wystarczy spojrzeć na kilka modeli premium, aby to potwierdzić – Sony X9, czyli pierwszy tani telewizor 4K, ma duże głośniki po bokach, LG z 4K oferuje wysuwany u podstawy soundbar, a w wygiętym ekranie OLED Koreańczycy postanowili wprowadzić głośniki z ceramiki piezoelektrycznej.

REKLAMA

Jestem przekonany, że nadchodzące modele telewizorów pojawią się w parze z soundbarami. W sklepach będą liczne promocje łączące takie głośniki z telewizorem. Planując zakup telewizora w najbliższej przyszłości tak zarządzajcie swoim budżetem, aby nie zapomnieć o soundbarze. Nie mając kina domowego lub porządnego zestawu stereo jest to zakup niezbędny, aby móc cieszyć się nowym telewizorem. W 2013 roku obok telewizorów był to najważniejszy produkt w segmencie RTV.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA