Foto  / News

Samsung rozwija segment bezlusterkowców i prezentuje nowy aparat z Androidem

Tuż przed targami CES 2014 w Las Vegas Samsung pokazał kilka sprzętowych nowości w swoim fotograficznym portfolio. Są nimi zaawansowany, flagowy bezlusterkowiec NX30, kompakt z Androidem Galaxy Camera 2 oraz dwa nowe, bardzo ciekawe obiektywy.

Samsung NX30

Bezlusterkowiec Samsung NX30 jest następcą topowego modelu NX20, którego test pojawił się na Spider’s Web. Mamy tu do czynienia z topową linią Samsunga skierowaną do najbardziej wymagających użytkowników. Korpus jest spory, ma duży grip i został wyposażony w dużą liczbę elementów sterujących.

samsung nx30 1

Samsung NX30 wyposażony jest w matrycę formatu APS-C o rozdzielczości 20,3 milionów pikseli (zatem wskazuje to na tę samą matrycę, którą miał NX20), jednak maksymalna czułość pracy została podniesiona z ISO 12800 na ISO 25600.

Nowy bezlusterkowiec ma być także szybszy. Tryb seryjny przyspieszył do 9 kl/s, a za system autofocusa odpowiada nowy układ NX AF System II. Najkrótszy czas otwarcia migawki nie zmienił się i wynosi aż 1/8000 s.

samsung nx30 2

samsung nx30 3

Najważniejszą nowością jest jednak wizjer, który w Samsungu NX30 będzie można odchylić do góry. W połączeniu z odchylanym i dotykowym ekranem ma to zapewnić świetną wygodę kadrowania, nawet w skrajnych warunkach. Trzeba przyznać, że jest to świetny pomysł.

samsung nx30 4

Samsung NX30, jak na nowoczesny aparat przystało, wyposażony będzie w Wi-Fi i NFC. Po zakupie użytkownik dostanie także 50 GB przestrzeni w chmurze Dropbox. Nowy bezlusterkowiec ma opcję uploadu zdjęć na chmurę, gdy tylko znajdzie się w zasięgu sieci Wi-Fi – podobnie, jak robią to smartfony. Każdy nabywca Samsung NX30 otrzyma za darmo program Adobe Lightroom 5.

Samsung Galaxy Camera 2

Samsung zaprezentował także następcę swojego kompaktu z Androidem (recenzję pierwszej wersji Galaxy Camera przeczytasz tutaj). Wprowadza to pewne zamieszanie, bo po Galaxy Camera 1 pojawił się bardzo podobny model Galaxy S4 Zoom, po czym do sklepów trafi Galaxy Camera 2.

Galaxy-Camera-21

Samsung w nowym kompakcie przede wszystkim postawił na wygląd. Obudowa jest bardziej elegancka i wykończeniem przypomina skórę. A co jeśli chodzi o wnętrze? Zmian istotnych dla zdjęć jest jak na lekarstwo. Samsung zastosował tę samą matrycę i identyczny obiektyw, co nie wróży dobrze jakości zdjęć (Matryca 1/2.3 cala, BSI CMOS, 16 megapikseli, obiektyw z krotnością zoomu x21).

Galaxy-Camera-22

Galaxy Camera 2 otrzymała za to nowy procesor 1.6 GHz QuadCore, a pamięć RAM zwiększono z 1 GB do 2. Ekran pozostał bez zmian: HD Super Clear Touch 4,8”. Aparat wyposażony będzie w łączność 3G, 4G, Wi-Fi, NFC, GPS i Bluetooth. System operacyjny to Android 4.3. Użytkownik Galaxy Camery 2 także dostanie 50 GB przestrzeni w chmurze Dropbox.

Nowe obiektywy

Samsung pokazał także dwa bardzo ciekawe obiektywy systemu NX. Obie konstrukcje mają identyczne ogniskowe: 16-50 mm, jednak jeden jest bardzo jasny (f/2.0 – 2.8), drugi natomiast jest ciemniejszy, ale za to jest bardzo kompaktowy (f/3.5 – f/5.6). Mniejsza i ciemniejsza wersja to tzw. Power Zoom – ogniskowa jest zmieniana elektronicznie, bez mechanicznego przełożenia pierścienia. Oba obiektywy mają stabilizację optyczną.

samsung 16-50mm 1

samsung 16-50mm 2

Jest to doskonały ruch Samsunga. Obiektywy typu Power Zoom świetnie sprawdzają się jako podstawowe, małe szkła kitowe w systemach Mikro Cztery Trzecie oraz Sony NEX. Użytkownicy często narzekają jednak na słabe światło tych konstrukcji. Samsung pokazując dwie wersje obiektywu daje użytkownikom wybór już na starcie. Świetna decyzja Samsunga.

samsung 16-50mm 3

samsung 16-50mm 4

Ceny nowych urządzeń na razie nie są znane.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst