REKLAMA

Przenieś swoje filmy do chmury i wypożyczaj je znajomym, także te pirackie

Muzyka w chmurze? Nic trudnego, mamy Spotify. Jest też iTunes Match dla naszej domowej biblioteki. Zdjęcia? Przy terabajcie w serwisie Flickr problemem jest jedynie ich wrzucenie. A co z filmami? Jak się okazuje jest... Stream Nation.

08.11.2013 07.59
Przenieś swoje filmy do chmury i wypożyczaj je znajomym, także te pirackie
REKLAMA

Od roku jestem zadowolonym użytkownikiem iTunes Match. Ostatnio przez kilka nocy zgrywałem zdjęcia z iPhoto do Flickr, aby mieć kopię wszystkich fotografii od 2004 roku. Długo zastanawiałem się, co można zrobić z kolekcją filmową. Z The Verge przyszła odpowiedź – Stream Nation.

REKLAMA
stream nation 3

Czym jest serwis Streamnation.com? To dysk w chmurze dedykowany multimediom, a właściwie filmom, serialom oraz prywatnym zdjęciom i wideo. Podstawową zaletą jest przestrzeń dyskowa po bardzo korzystnych cenach. Pierwsze 10 GB zyskamy za darmo, ale to trochę mało jak na przechowywanie multimediów. Przy płatności za rok z góry, za 9 dolarów miesięcznie otrzymamy 500 GB przestrzeni, 1 TB, to koszt 14 dolarów, a za 19 dolarów nie ma żadnego limitu miejsca w chmurze.

stream nation 2

Ale Stream Nation to bardziej zaawansowana usługa, mająca bardzo ambitne plany. Serwis jest dostępny zarówno z poziomu przeglądarki, jak i aplikacji dla Windows oraz OS X, a także dla iOS. Serwis rozpoznaje typy multimediów i dodaje opisy i okładki do zgromadzonych filmów i seriali podobnie jak aplikacje takie jak Plex czy XMBC. Co prawda usługa jest dedykowana ripom filmów z DVD, czy Blu-ray ale umówmy się z serwisu korzystać będę również, te osoby, które chciałyby skatalogować swoje pirackie zdobycze. Stream Nation wspiera kontener multimedialny mkv i wszystkie dobrodziejstwa takich plików, jak na przykład napisy czy ścieżki dźwiękowe.

stream nation 1

Dzięki aplikacji na iOS możemy korzystać z Airplay oraz Chromecast i wysyłać obraz na telewizory. Myślę, że w przyszłości pojawi się też aplikacja na platformy Smart TV. Możemy też zapisywać nasze filmy do obejrzenia offline na urządzeniach przenośnych. Brakuje jeszcze aplikacji dla Androida oraz Windows Phone, ale wygląda na, że to dopiero początki rozwoju serwisu.

Ciekawostką jest jednak opcja wypożyczania filmów. Do naszej biblioteki dostęp mogą zyskać nasi znajomi. Jednak nie mogą oni korzystać ze wszystkich filmów w dowolny sposób. Muszą oni wypożyczyć daną pozycję na 24 godziny i wtedy nie jest ona dostępna dla innych naszych znajomych. Podobny mechanizm ma już Amazon przy książkach Kindle. Ostatnio z udostępnianiem gier eksperymentuje też Steam. Wypożyczanie cyfrowych treści będzie w kolejnych latach tematem poważnych dyskusji, a ich odsprzedawanie sporym problemem.

REKLAMA

Stream Nation prezentuje się bardzo przejrzyście i nowocześnie. Jednak upload filmów nie jest rzeczą łatwą. Wydaje mi się, że usługa, podobnie jak iTunes Match, będzie rozwiązaniem dodatkowym, dla tych, którzy mają swoją unikalną bibliotekę. Pozostali użytkownicy skorzystają z serwisów streamingowych takich jak Netflix, czy Amazon Prime. Dobrze jednak wiedzieć, że taka usługa istnieje i zapowiada się naprawdę ciekawie.

Macie jeszcze półki z filmami na DVD i Blu-ray? Myślicie o ich przeniesieniu do chmury?

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA