REKLAMA

Znamy specyfikację pierwszych Steam Machines. Valve wybiera Intela i Nvidię

Gdy dwa tygodnie temu Valve zapowiedziało nowe elementy ekosystemu Steam, zabrakło mi tak naprawdę jednego – konkretów. Dowiedzieliśmy się tylko, że powstanie oprogramowanie nowego typu i dedykowane niemu maszyny. Teraz Valve pokusiło się o zdradzenie specyfikacji komputerów, na których możliwe będzie uruchomienie oprogramowania SteamOS i działających z nim gier. 

07.10.2013 13.14
Znamy specyfikację pierwszych Steam Machines. Valve wybiera Intela i Nvidię
REKLAMA

Osoby pamiętające jeszcze zapowiedź Steam OS wiedzą pewnie, że zbiegła się ona z obietnicą Nvidii. Firma ta dzień przed zapowiedzią Steam Machines obiecała, że niebawem pokaże graczom coś zupełnie nowego, coś co zrewolucjonizuje rynek. Niestety na stronie Nvidii nie pojawiła się żadna informacja na temat tego sprzętu, zamiast tego korporacja Santa Clara zajmowała się zachwalaniem systemu operacyjnego Steam OS. Z kolei Valve poinformowało opinię publiczną o tym, że wielu producentów będzie tworzyć komputery wyposażone w ich oprogramowanie. Wiele osób zastanawiało się, czy AMD sięgnie po kolejną choć prawdopodobnie mało znaczącą platformę, czy może przejmą ją bliższe entuzjastom komputerowym firmy, takie jak Intel i Nvidia. Otóż druga opcja okazała się bliższa prawdzie, gdyż oficjalne, stworzone przez Valve prototypy Steam Machines nie zawierają żadnego podzespołów AMD.

REKLAMA

Co się znajdzie we wspomnianych komputerach?

Jeśli chodzi o procesory, będą to modele Intel Core i7-4770, Core i5-4570 lub Core i3 współpracujące z 16 GB pamięci DDR3-1600. Najważniejszy z perspektywy gracza podzespół, czyli karta graficzna będzie wyprodukowana  przez Nvidię. Będzie to jeden z mocnych modeli takich jak GeForce Titan, GTX 780, GTX 760 lub GTX 660. Oprócz tego zostanie zastosowany dysk hybrydowy o pojemności 1 TB/8 GB oraz zasilacz o mocy 450 W spełniający normę 80 Plus Gold.

steam machines

Wymiary maszyny będą niewielkie i wyniosą 30,5 x 31,5 x 7,5 cm. Dla porównania, wymiary konsoli Playstation 3 Slim to 28 x 28 x 6,5 cm, a Xboksa 360 Slim to 27 x 26,5 x 7,5 cm. Niestety nie jest jeszcze znany wygląd prototypów, ten zapewne poznamy w przeciągu miesiąca.

Co oznacza taka, a nie inna specyfikacja prototypów Steam Machines?

REKLAMA

Przede wszystkim nie oznacza tego, że nie będzie komputerów o innej specyfikacji. Takie oczywiście się pojawią, gdyż samo Valve przyznało, że każdy będzie mógł zainstalować Steam OS na swoim komputerze. Zresztą twórcy Half-Life'a chcą, by ich oprogramowanie znalazło się na jak największej liczbie komputerów. W takiej sytuacji nie można sobie pozwolić na jednego z największych dostawców sprzętu komputerowego na rynku, w dodatku takiego, którego sprzęt znajdzie się w konsolach do gier i pod którego kątem będzie tworzona większość gier. Dowodem na to jest chociażby pierwszy, dawno temu zaprezentowany Steam Machines, czyli Xi3 Piston. Został on wyceniony zbyt wysoko i jeszcze nie pojawił sięna rynku, ale w tym wypadku najważniejsze jest, iż jest on oparty o APU AMD właśnie.

Mimo to sytuacja na rynku Steam Machines nie jest dla AMD różowa, gdyż Valve tworząc prototypy oparte na podzespołach Nvidii i Intela dało wszystkim do zrozumienia, że właśnie w ten sposób widzi swoje komputery. Oznacza to, że prawdopodobnie znaczna większość wytwórców sprzętu tworząc Steam Machines zdecyduje się właśnie na zastosowanie podzespołów chociaż podobnych do tych użytych w prototypach. Jednak czy AMD, firma, która ma swoje podzespoły we wszystkich trzech konsolach nowej generacji i wielu komputerach dla graczy, będzie martwić się nawet nie brakiem obecności, a tylko pierwszeństwa na rynku Steam Machines? Dodajmy, że ze względu na obecność wspomnianych konsol i popularności komputerów z systemem Windows, rynku o małej szansie na przebicie się i sukces. Nie wiem jak Wy, ale ja sądzę, że nie.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA