REKLAMA

SteamOS to nowy, darmowy system operacyjny specjalnie dla graczy. Microsoft ma się czego bać?

Od dłuższego czasu zastanawiałem się, kiedy Steam wyda swoją konsolę, Steamboksa. Okazuje się jednak, że Valve poszło w zupełnie inną stronę i zamiast produkować sprzęt, chce się zająć tym, co potrafi najlepiej, czyli tworzeniem i sprzedażą oprogramowania. Już niebawem firma zaprezentuje SteamOS, czyli darmowy system operacyjny oparty na Linuksie i stworzony z myślą o urządzeniach domowych, takich jak komputery i telewizory.

23.09.2013 18.38
SteamOS to nowy, darmowy system operacyjny specjalnie dla graczy. Microsoft ma się czego bać?
REKLAMA

Jak na razie nie mamy zbyt wiele informacji na temat oprogramowania Valve. Wiemy jednak, że prawdopodobnie gry na nim będą działać płynniej niż na zwykłym komputerze z systemem Windows lub OS X:

REKLAMA

SteamOS ma być systemem otwartym, który będzie mógł być modyfikowany przez każdego producenta tak, by idealnie działał na jego sprzęcie. Dzięki temu SteamOS będzie kontynuował swoją ewolucję i przez cały czas będzie bardzo innowacyjny. Pozostaje tylko mieć nadzieje, że proces ten nie spowoduje fragmentaryzacji, którą możemy doskonale zobaczyć chociażby w systemie operacyjnym Google Android.

SteamOS jest zapowiadany jako system w pełni multimedialny. Będzie obsługiwał strumieniowanie gier z komputera Windows lub Mac na urządzenia ze Steam OS, pozwoli na dzielenie się grami ze znajomymi, zostanie też zabezpieczony przez kontrolę rodzicielską, dzięki czemu dzieci będą miały dostęp tylko do niektórych gier i funkcji systemu. Oprócz tego Valve współpracuje z dostawcami cyfrowej treści, dzięki czemu możliwe będzie korzystanie z ulubionych multimediów za pośrednictwem urządzenia wyposażonego w ten system.

SteamOS
REKLAMA

Jakie ograniczenia będzie mieć Steam OS? Przede wszystkim nie będą działać na nim wszystkie gry. Steam otwarcie mówi o dostępności na wszystkich urządzeniach najlepszych i najciekawszych tytułów, co można tłumaczyć dwojako. Zapewne większość gier nie zostanie szybko przeniesionych na nowy system, a ze względu na ograniczenia wydajności niektórych sprzętów główną funkcją SteamOS zostanie strumieniowanie gier z głównego komputera.

Czy SteamOS może być dobrą alternatywą dla konsol takich jak Playstation 4 i Xbox One? Jeżeli na posiadanym sprzęcie takim jak telewizor możliwe będzie uruchamianie nowych tytułów, to tak. Natomiast jeśli do grania w najgorętsze i najciekawsze tytuły nadal będzie potrzebne posiadanie drogiego komputera, droższego niż konsola, to nie wróżę nowemu systemowi zbyt świetlanej przyszłości. Więcej szczegółów na temat SteamOS Valve ma upublicznić już niebawem.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA