REKLAMA

Oto nowy MacBook Pro 2013 - lżejszy, szybszy, tańszy

Zgodnie z przewidywaniami Apple dziś odświeżyło swoją ofertę komputerów MacBook Pro. Osoby, które regularnie śledzą nowe doniesienia firmy spod znaku nadgryzionego jabłka wiedzą, czego powinny się spodziewać. Nowe komputery są wydajniejsze, cieńsze, lżejsze i dłużej działają bez ładowania. Ale to nie wszystkie nowości, gdyż MacBooki Pro mają teraz nową, niższą cenę.

22.10.2013 18.33
MacBook Pro with Retina display - Design
REKLAMA

Widząc zmiany, które dotknęły kilka miesięcy temu MacBooki Air, można było się domyśleć, jakie zmiany spotkają komputery Apple przeznaczone dla profesjonalistów. Po pierwsze wyposażono je w procesory Haswell, a co za tym idzie, nowe, zintegrowane z nimi układy graficzne.

REKLAMA

MacBook Pro 13"

Model 13-calowy jest wyposażony w dwurdzeniowy procesor Core i5-4258U o częstotliwości taktowania rdzeni równej 2,4 GHz (2,9 GHz w trybie Turbo) i wyposażony w 3 MB cache trzeciego poziomu. TDP procesora to 28 W. Oprócz tego użyto 4GB pamięci RAM, zintegrowaną z procesorem kartę graficzną Iris Graphics 5100 oraz dysk SSD o pojemności 128 GB. Oprócz tego wspiera on nowy standard WiFi, czyli 802.11 ac, który jest 3 razy szybszy od poprzedniego standardu 802.11 n.

macbook pro 13

Kolejna nowość to zastosowanie portów Thunderbolt 2, które szybkością dwukrotnie przebijają porty USB 3.0 oraz mogą też działać jako wyjście wideo karty graficznej. Mimo że mamy do czynienia z szybszymi komputerami, nowy MacBook Pro 13” jest lżejszy i cieńszy. Jego grubość to zaledwie 1,8 cm, zaś waga wynosi 1,57 kilograma. To bardzo dobry wynik jak na aluminiowy komputer. Jak każdy komputer z procesorem Haswell, także MacBook Pro może pochwalić się bardzo długim czasem pracy bez zasilania sieciowego, który wynosi ponad 9 godzin. Najważniejsza jest jednak jego cena, która wynosi zaledwie 1299 dol., a nie 1499 dol. jak do tej pory. Jeśli jednak ktoś jest gotów zapłacić więcej, może wybrać droższą i wydajniejszą wersję komputera i dokupić do niego procesor Intel Core i5-4288U, 8 GB RAM, a także dysk SSD o pojemności 256 lub 512 GB.

MacBook Pro 15"

W modelu 15-calowym również znajdziemy czterordzeniowy procesor należący do rodziny Haswell. Jest to Intel Core i7 i7-4750HQ o częstotliwości taktowania 2 GHz (3,2 GHz w trybie Turbo) wyposażony w 6 MB pamięci cache trzeciego poziomu, technologię Hyper Threading i jeszcze szybszą kartę graficzną Iris Pro. TDP tej jednostki to 47 W. Oprócz tych podzespołów zastosowano tu dysk SSD o pojemności 256 GB i 8 GB pamięci RAM. Zmienił się też czas pracy na akumulatorze, który teraz wynosi 8 godzin przy oglądaniu filmu. Jeśli chodzi o pozostałe nowości, są one identyczne jak w mniejszym modelu. Cena tego komputera zaczyna się od 1999 dol., a nie od 2199 dol. jak do tej pory. Jeśli ktoś chce zapłacić więcej może wybrać też opcję z procesorem Core i7-4850HQ (2,3 GHz, 3,5 GHz w Turbo), kartą graficzną Nvidia GeForce GT 750M 2 GB, 16 GB pamięci RAM i dyskiem SSD o pojemności 512 GB.

REKLAMA
macbook pro 15

Jak widać, nowe MacBooki Pro 2013 są urządzeniami lepszymi niż dotychczasowe komputery Apple, ale nie jest to zmiana wielka. Mimo zmian takich samych jak w przypadku MacBooków Air, różnica w przypadku mniejszych komputerów była bardziej odczuwalna, gdyż w nich bardziej liczy się czas pracy na akumulatorze, który został znacznie poprawiony dzięki procesorom Haswell. W przypadku komputerów MacBook Pro 2013 ważniejsza jest wydajność, a Intel Haswell nie oferuje jej zauważalnie wyższej niż procesory Intel Core poprzedniej, trzeciej generacji. Apple o tym doskonale wiedziało, dlatego zdecydowało się zrobić coś, co zaszokuje publikę bardziej niż jakiekolwiek zmiany w specyfikacji. Obniżyło cenę obu komputerów, co doskonale komponuje się z udostępnieniem ich nowego systemu operacyjnego, Mavericksa, za darmo.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA