REKLAMA

iPhone 5S - czyli jak poprawić najlepiej sprzedający się telefon Apple w historii

Tak jak się spodziewaliśmy, Apple zaprezentował dzisiaj dwa telefony. Pierwszym z nich jest iPhone 5C,  o którym możecie przeczytać tutaj, jednak największe emocje budzi inny smartfon. Jest to iPhone 5S, czyli nowy flagowy model Apple, w istocie będący rozwinięciem znajdującego się na rynku od roku telefonu iPhone 5.

10.09.2013 19.39
iPhone 5S – czyli jak poprawić najlepiej sprzedający się telefon Apple w historii
REKLAMA

Tak jak w przypadku tańszego modelu, na początku dużą uwagę zwróciła obudowa telefonu, który teraz jest dostępny w trzech wersjach – złotej, srebrnej oraz szarej. Kolejne nowości w wyglądzie urządzenia to pojawienie się bardziej wyrazistego pierścienia dookoła przycisku Home. Ze zdjęć wynika, że Apple powiększył też diodę LED, co oczywiście ma delikatny wpływ na wygląd smartfona. Tak jak poprzedni telefon, został on wykonany z wysokiej klasy aluminium. Dla osób, które nie wiedzą, jak się zachowuje taki materiał, odpowiadam – tak, będzie się rysował i trzeba będzie o niego dbać. Jak o każdy sprzęt elektroniczny. Wymiary i waga telefonu nie zmieniły się i wynoszą kolejno 123,8 mm x 58,6 mm x 7,6 mm oraz 112 gram.Na obudowie znajdą się przyciski głośności i wyciszenia (lewa strona), uruchamiania i uśpienia (góra) oraz gniazdo słuchawkowe oraz złącze Lightning (dół). Jest to standardowe ułożenie dla produktów Apple

REKLAMA
iphone 5s

Jednym z najważniejszych aspektów telefonu jest poprawiona wydajność. Udało się to dzięki zastosowaniu zupełnie nowego procesora Apple A7, którego bardzo ważną cechą jest to, że to pierwszy 64-bitowy układ mobilny. Kolejne jego przedstawione funkcje to zastosowanie nowego zestawu instrukcji, dwukrotne zwiększenie liczby rejestrów ogólnego przeznaczenia i jednostek obliczeniowych. Oprócz tego składa się on z miliarda tranzystorów, a ogólna wielkość całego chipu to 102 milimetry kwadratowe. Apple chwali się, że wydajność procesora iPhone’a 5S poprawiła się 40 razy od czasów pierwszego iPhone’a, z kolei szybkość układu graficznego aż 56 razy. To naprawdę sporo! Jeśli oczekujecie porównania do nowszego urządzenia, jest on 5 razy szybszy niż w iPhone 5C oraz 5.

apple 1
iphone 1

Układ graficzny wspiera też Open GL ES 3.0 i jest przystosowany do nowych gier, czego przykładem było płynne działanie Infinity Blade 3 – zakończenia trylogii świetnych gier, które wyznaczały innym produkcjom nie tylko najwyższy poziom rozgrywki, ale także grafiki.

iphone 5s 3

Nowy iPhone 5S doczekał się też koprocesora odpowiedzialnego tylko za ruch. Układ M7 odpowiada za sprawdzanie położenia, pozycji i przemieszczania się telefonu. Robi to zarządzając akcelerometrem, żyroskopem oraz kompasem. Dzięki niemu możliwe będzie uruchamianie na smartfonie jeszcze lepszych programów i gier ruchowych, potrzebnych zwłaszcza w zastosowaniach zdrowotnych i sportowych.

iphone 5s 6

Niestety nie znamy dokładnej pojemności akumulatora smartfona. Apple pochwalił się tylko, że starczy on na 10 godzin rozmów 3G, serfowania LTE, WiFi i oglądania wideo, 8 godzin serfowania po Internecie 3G,  40 godzin słuchania muzyki lub 250 godzin pracy w trybie czuwania. To całkiem dużo, ale zapewne wyniki te są dalekie od rezultatów, które osiągną sami użytkownicy. Jest to problem wszystkich smartfonów.

iphone bateria
iphone 1

Telefon wspiera Bluetooth 4.0 i łączność LTE (do 100 Mbps) we wszystkich krajach świata. Warto pamiętać niestety, że aby skorzystać z tego telefonu, trzeba mieć kartę nano-SIM, gdyż większe micro-SIMy nie są wspierane. Nie zabrakło tu także WiFi 802.11 a/b/g/n. Za lokalizację odpowiada moduł GPS oraz GLONASS. Niestety zabrakło tu NFC. Zapewne najbardziej spostrzegawczy z Was zauważą, że nie wspiera on świetnego i bardzo szybkiego standardu WiFi 820.11 ac, tak samo jak w przypadku iPhone'a 5C. Na pocieszenie – WiFi działa na dwóch pasmach – 2,4 GHz i 5 GHz.

Jeśli chodzi o zastosowany sprzęt fotograficzny, to Apple poprawiło parametry. Jednak jako że nie jestem ekspertem od tego typu podzespołów, pozostaje mi odesłać Was do wpisu Marcina Połowianiuka, który jest naszym redakcyjnym specem od fotografii. Warto przeczytać ten tekst, ponieważ Apple wykonało spory postęp, który będzie mieć wpływ na jakość fotografii.

iphone 5s case

Pewną nowością jest już wspomniany przycisk Home, który zmienił się tylko wizualnie, ale przede wszystkim funkcjonalnie. Został on wyposażony w czytnik linii papilarnych, który ma podobno działać bardzo dobrze i zwiększyć poziom bezpieczeństwa naszego smartfona. W połączeniu z przednim aparatem fotograficznym może to działać naprawdę ciekawie i sprawić, że absolutnie nikt niepowołany nie dostanie się do danych znajdujących się w naszym prywatnym sprzęcie.

czytnik lini papilarnych
czytnik lini papilarnych

Wiemy, że za pomocą czytnika będzie się dało odblokować telefon i dostać do swojego konta iTunes. Dziecko już nigdy nie użyje Twojej karty kredytowej. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że czytnik ten jest bardzo cienki – jego wymiar to tylko 170 mikronów i potrafi odczytać aż 500 punktów na jednym calu. Oprócz tego pracuje w dowolnym położeniu telefonu i nie powinien się porysować, gdyż został pokryty szkłem szafirowym.

iphone 5s 9
REKLAMA

Co nie zmieniło się w nowym iPhone 5S ? Z całą pewnością jest to ekran, który nadal ma wielkość 4” i rozdzielczość równą 640 x 1136 pikseli przy zagęszczeniu 326 ppi. Podobna jest też wspomniana już obudowa telefonu oraz jego cena, która przy dwuletnim kontrakcie wynosi 199 dolarów za wersję 16 GB, 299 dolarów za model z 32 GB pamięci oraz 399 dolarów za telefon mający aż 64 GB miejsca. Możemy spodziewać się, że jego cena w Polsce będzie oscylować w granicach 2800 złotych.

Slajdy z prezentacji Apple pochodzą z serwisu The Verge.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA