REKLAMA

Po aferze zbożowej Wykop zmienia regulamin. Jest się czego bać?

Dzisiaj rano prośba o akceptację nowego regulaminu zaskoczyła użytkowników Wykopu. Okazuje się, że aktualizacja tych zapisów jest początkiem zmian, które zapowiedziano po aferze zbożowej.

05.08.2013 20.14
Po aferze zbożowej Wykop zmienia regulamin. Jest się czego bać?
REKLAMA
REKLAMA

Dzisiaj rano zalogowani użytkownicy Wykopu natknęli się na informację o zmianach w regulaminie. W związku z powyższym pojawiło się sporo pytań i wątpliwości, na które użytkownicy próbują uzyskać odpowiedź lub stosowne wyjaśnienie.

Spisałem sobie najważniejsze z nich i skierowałem je do Michała Białka - dyrektora operacyjnego Wykopu. Niestety był on akurat w podróży i nie mógł odpisać na każde pytanie z osobna, ale zdzwoniliśmy się i porozmawialiśmy o aktualizacji regulaminu i zmianach na Wykopie.

Część użytkowników była oburzona faktem, że administracja wymusza na nich aktualizację nowego regulaminu. Sugerowali, że nawet chcąc usunąć konto muszą najpierw zaakceptować zmiany. Michał zapewnił mnie, że to nieprawda i pod klawiszem akceptacji regulaminu jest też opcja przejścia do usunięcia konta. Rzeczywiście taką opcję udało mi się znaleźć, więc pierwsza wątpliwość została rozwiązana.

wykop regulamin

Nowy regulamin mówi o cofaniu głosów negatywnych, czyli tzw. zakopów. Część użytkowników zgłasza, że nie mają takiej możliwości. Dodatkowo stary regulamin mówił: "Głos negatywny może być oddany tylko przy jednoczesnym podaniu niewprowadzającego w błąd uzasadnienia”. Jednak zapowiadając zmiany Michał poinformował, że zakopywanie będzie po prostu głosem negatywnym, czyli takim odpowiednikiem "nie lubię". Obecnie przy zakopywaniu nadal można wybrać powody takie, jak dawniej. Te zmiany są już w drodze.

Michał w rozmowie wyjaśnił, że nowy regulamin jest już przygotowany pod to nad czym obecnie pracują. Mowa tu o zmianie charakteru wykopów i zakopów. Będą to odpowiedniki głosu pozytywnego i negatywnego. Opcja zgłaszania nieprawidłowych znalezisk jest już wydzielona jako osobna funkcja.

Jednak to stosunkowo duża metamorfoza, dlatego jest wprowadzana etapami. Michał zapewnił, że do końca tygodnia na Wykopie zostaną wprowadzone wszystkie zmiany, które zapowiadał i na które gotowy jest już nowy regulamin. Zatem na możliwość cofnięcia decyzji o zakopaniu wykopaliska musimy jeszcze poczekać.

Zapytałem również Michała Białka o to, dlaczego zrezygnowali z jasnego wskazania zmian w regulaminie. Zapewnił, że było ich na tyle dużo, że byłoby to ciężkie to wypunktowania.

REKLAMA

Postanowiłem to sprawdzić za pomocą usługi typu “text compare” i rzeczywiście zarówno mniejszych i większych zmian jest naprawdę sporo. Michał zapewnił mnie, że regulamin nie wprowadza ważnych aktualizacji jak, np. takich, które dotyczą praw autorskich, zatem nie było potrzeby dokładnego wyliczania zmian w regulaminie. Dodatkowo otrzymałem wskazówkę, że osoby zainteresowane wyliczeniem zmian powinny śledzić w serwisie Wykop oficjalne konto administracji, które z wyprzedzeniem informuje o planowanych działaniach.

Wygląda na to, że Wykop konsekwentnie zmierza w obranym kierunku. Użytkownicy mają jeszcze pewne zastrzeżenia odnośnie zasadności banów i konkretnych powodów ich nadawania. Niestety dzisiejsza aktualizacja regulaminu nie wyjaśniła tych spraw na takim poziomie, jak wielu wykopowiczów oczekiwało. Pozostaje mieć nadzieję, że kolejne zmiany w zapisach rozwiążą w końcu raz na zawsze tę kwestię.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA