REKLAMA

Jeff Bezos (nie Amazon) kupuje sobie gazetę. Świat staje na głowie

Świat staje na głowie. Jeff Bezos kupuje sobie prawdziwą gazetę. I nie chodzi o papierowy egzemplarz zamiast cyfrowej wersji na Kindle. Szef Amazonu przejmuje cały The Washington Post.

05.08.2013 21.26
Jeff Bezos (nie Amazon) kupuje sobie gazetę. Świat staje na głowie
REKLAMA

Jak można przeczytać w oświadczeniu na stronie washingtonpost.com, firma zdecydowała się sprzedać swoją gazetę, która od czterech pokoleń była własnością rodziny Graham. Wszystko to za 250 milionów dolarów w gotówce. Dużo, mało? Z jednej strony to olbrzymia transakcja, ponieważ firmę przejmuje prywatna osoba. Z drugiej strony śmiesznie mało, jeśli porówna się tą wycenę do innych przejęć w ostatnim czasie.

REKLAMA

Osoba, która kupuje The Washington Post to czterdziestodziewięcioletni Jeff Bezos. Twórca potęgi Amazonu i ogólnie ciekawa postać. Sam Amazon to obecnie największy internetowy sklep świata. Co prawda firma zaczęła od sprzedaży przez sieć papierowych książek, ale obecnie oferuje produkty z niemal każdej kategorii - zarówno jako fizyczne przedmioty, jak i ich cyfrowe odpowiedniki. Amazon praktycznie sam stworzył nowoczesny rynek ebooków, a Kindle stało się wyznacznikiem jakości rynku czytników e-książek. Warto też wspomnieć o chmurze Amazonu, która napędza coraz większą liczbę internetowych biznesów - ba, korzysta z niej nawet CIA.

Jeff Bezos stworzył swoją firmę od zera w czasach gdy jeszcze nie było na świecie Google, przetrwał kryzys i pęknięcie bańki internetowej na przełomie wieków, a następnie wyprowadził na prostą giganta sprzedażowego. Przez wiele lat Amazon nie przynosił zysków, ale teraz dzięki pieniądzom, które Amazon zarabia na sprzedaży fizycznych i cyfrowych dóbr, Bezos realizuje marzenia. Jednym z nich jest program lotów kosmicznych Blue Origin. Wygląda też, że jego hobby stały się przejęcia na rynku wydawniczym. Dziś przejmuje The Washington Post, a równe cztery miesiące temu zainwestował w Buisiness Insidera.

Prasa, a The Washington Post nie jest wyjątkiem, przechodzi trudny okres. To medium w erze internetu się po prostu zestarzało, czytelnicy odchodzą i spada na łeb na szyję liczba sprzedanych egzemplarzy. Chociaż jeszcze kilka dekad temu to własnie na łamach papierowej gazety rozchodziły się informacje o aferach takich jak Watergate, tak dziś aferę PRISM komentuje się głównie w internecie.

REKLAMA

Najciekawsze jest to, że okazuje się, że to nie Amazon przejmuje Posta. Sam szef osobiście wykłada na stół pieniądze. Sprzedaż ma dojść do skutku w przeciągu najbliższych dwóch miesięcy, po których Bezos zostanie jedynym właścicielem gazety. Tylko jak tak pomyśleć, 250 milionów dolarów to zaledwie jedna czwarta tego, co wyłożył Mark Zuckerberg, a dokładniej Facebook, na Instagram. Gazeta, która ma ponad sto lat tradycji, warta jest dzisiaj znacznie mniej, niż aplikacja do robienia kwadratowych i przekoloryzowanych zdjęć.

Co za czasy.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA