REKLAMA

HTC pracuje nad własnym systemem operacyjnym i to dobra decyzja

Serwis Wall Street Journal poinformował, że firma HTC pracuje nad własnym systemem operacyjnym na urządzenia mobilne. Co ciekawe, miałby on zostać zaprezentowany jeszcze w tym roku kalendarzowym.

30.08.2013 10.25
HTC pracuje nad własnym systemem operacyjnym i to dobra decyzja
REKLAMA

Na razie jeszcze nie wiadomo, czy będzie to zupełnie nowe oprogramowanie, czy też mocno zmodyfikowany system Android. Jedno jest pewne – OS powstaje z myślą o rynku chińskim i tylko tam ma być dostępny.

REKLAMA

Skąd taka decyzja? Ma ona swoje uzasadnienie. Po pierwsze, HTC ma coraz większy udział w tym rynku. W zeszłym roku tajwańskie smartfony stanowiły zaledwie 2,6 procent wszystkich sprzedawanych urządzeń. W tym roku HTC może się już pochwalić 6-procentowym udziałem. Może i nie jest to oszałamiający wynik, ale jeśli weźmiemy pod uwagę tempo wzrostu i fakt, że w Chinach sprzedawanych jest około 33 procent wszystkich smartfonów, to należy go uznać za spory sukces. Na pewno HTC może zarobić tam sporo pieniędzy, a to dla tego producenta bardzo ważne, bo pierwszy raz może zanotować straty.

Po drugie chiński rząd przychylnie patrzy na wszystkie rozwiązania, które wspierają rodzime usługi. A właśnie taki ma być system HTC. Nie będzie w nim wyszukiwarki Google czy też przeglądarki Chrome, nie mówiąc już o sklepie Play. Zamiast tego użytkownicy z Państwa Środka będą mogli używać Baidu (chińskie Google) czy też Weibo (chiński Twitter) oraz wszystkich innych, własnych usług, które pozwalają im odciąć się od światowych, internetowych gigantów.

REKLAMA

Jeśli miałbym obstawiać czy będzie to zupełnie nowy system operacyjny, czy też zmodyfikowany Android, to jednak postawiłbym na to drugie rozwiązanie. Oczywiście nie będzie to łatwe, bo jakoś trudno mi sobie wyobrazić zielonego robota, w którym w ogóle nie ma Google’a. Z drugiej strony stworzenie własnego OS-a wydaje się zdecydowanie większym wyzwaniem. Widać to świetnie na przykładzie Samsunga i systemu Tizen. Prace nad nim trwają już bardzo długo i wciąż nic nie słychać na temat prawdopodobnego debiutu.

W pełni rozumiem tę decyzję i się z nią zgadzam. HTC ma niemały orzech do zgryzienia. Wyniki finansowe, mimo rewelacyjnego HTC One, są słabe. Firma po raz pierwszy może przynieść straty, więc trzeba szukać rynków, na których da się sporo zarobić. Chiny wydają się w tym momencie idealne. Nie dość, że jest to bardzo specyficzny rynek, właśnie ze względu na przywiązanie do rodzimych usług i serwisów, to jeszcze jest po prostu ogromny. Jeśli HTC rozegra to w sposób inteligentny, to na koncie tajwańskiej firmy może się pojawić sporo pieniędzy, płynących z Kraju Środka.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA