REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Temat Tygodnia: Podsumowanie Gamescom 2013 - Xbox One kontra PlayStation 4 - decydujące starcie

Po targach Gamescom 2013 przyszła pora na podjęcie decyzji: Xbox One czy PlayStation 4?

25.08.2013
18:03
Temat Tygodnia: Podsumowanie Gamescom 2013 – Xbox One kontra PlayStation 4 – decydujące starcie
REKLAMA
REKLAMA
gajewski

Maciej Gajewski: Na Gamescom, muszę przyznać, nieco ziewałem. Zauważyłem dwie rzeczy: dużo gier, z których bardzo niewiele mnie porwało i duże ocieplenie wizerunku Xboksa One.

Pierwsza kwestia (gier) nie wiem z czego wynika. Właściwie jedyna gra, na którą serio się napalam, to Forza Motorsport: 5. A nie jestem jakimś wielkim fanem samochodówek. Ryse to kolejny, efekciarski slasher, zapowiada się godnie, ale też jakoś specjalnie go nie wyczekuję. Call of Duty: Ghost to level pack i fajniejsza grafika. No nie wiem, mogę tak wymieniać i wymieniać, ale gry na nową generację to gry na starą generację z ładniejszą grafiką.

DRIVECLUB_GC_05_1377021466

Żeby była jasność: zapewne sporo z tych gier kupię, przejdę i będę się podczas tego dobrze bawił. Ale po nowej generacji konsol spodziewałem się… sam nie wiem… czegoś więcej. Xbox 360 i PlayStation 3 wprowadziły nową jakość do grania. Tu wprowadzono, z tego co widzę, 1080p i wygładzanie krawędzi. To nie jest nowa jakość. To aktualna jakość, tylko ładniej oprawiona. Co jest oczywiście czymś dobrym, bo, bądź co bądź, to postęp. No ale może to tylko wina „launch titles”, a wkrótce będzie lepiej. Nowa gra studia Remedy Games zapowiada się właśnie na nową jakość, na jakiej liczyłem. No ale jej nie będzie do kupienia przy okazji premiery.

xbox-one-gamepad

Widać też ile dział PR Microsoft włożył pracy w ocieplenie wizerunku Xboksa One. Po absolutnej katastrofie pokazują teraz same fajne rzeczy. A to bardzo dogodne warunki dla gier indie, albo dołączenie do każdej konsoli gry FIFA 14, tu coś, tam coś, i patrząc po internetowych komentarzach w zagranicznych serwisach: to działa.

Paweł Okopień

Paweł Okopień: Nie jestem graczem i nie szczególnie śledziłem samą prezentacje gier. Tytuły które mnie interesują to FIFA, Need For Speed Rivals, Call of Duty i pewnie jeszcze jakieś wyścigi – wszystko to pozycje, które raczej nie robią szczególnego wrażenia na starych wygach.

Ale mój brak zainteresowania wieloma grami nie oznacza, że nie interesują mnie next-geny. Uważam, że to właśnie nowe konsole będą idealnymi set-top-boxami uzupełniającymi telewizor. Po zmianach Xbox One prezentuje się jeszcze lepiej niż wcześniej i to właśnie ta konsola ma większe szanse zagościć u mnie w moim salonie.

Wciąż jestem zdania, że Microsoft obrał właściwy kierunek pragnąć stworzyć konsole uniwersalną. Urządzenie, które będzie pożądane przez zwykłego użytkownika. Szkoda tylko, że firma kieruje na początku swój produkt, tylko na wyselekcjonowane rynki.

killzone6

PlayStation 4 jawi się jako świetna konsola do gier, ale tylko i wyłącznie konsola do gier. To problem współczesnego Sony. Japończycy robią genialne produkty, czego jestem świadkiem w przypadku telewizorów. Brakuje im jednak uniwersalności i komplementarności. Dla mnie niestety Sony nie jest w stanie zrobić dobrego ekosystemu usług i produktów. Wciąż jest daleko do urzeczywistnienia strategii Jedno Sony. Na razie realizowane jest to jedynie przez zbliżone wzornictwo. PlayStation 4 objawia się jako dobry produkt dla graczy, mnie niestety nie przekonuje. A szkoda.

radzewicz

Szymon Radzewicz: Konsola? Tylko do gier. Kino domowe, platforma do pracy czy centrum łączności ze światem – wszystkie te funkcje bardzo dobrze spełniają inne posiadane przeze mnie urządzenia i wolę, żeby tak zostało. Konsola wciąż powinna być synonimem dobrej zabawy z padem w ręku, samemu bądź z grupą znajomych. Z tego powodu pod moje strzechy trafi tańsze PlayStation 4. Na pewno nie zdarzy się to jednak od razu, podczas oficjalnej, polskiej premiery. Nieco bardziej prawdopodobny wydaje się być grudniowy termin, kiedy to biblioteka Sony będzie prezentować się znacznie bardziej okazale.

xbox-one.jpg

No właśnie, biblioteka gier. Chociaż to PlayStation 4 reklamowane jest jako urządzenie „od graczy dla graczy”, Sony jak zwykle zaspało z katalogiem ekskluzywnych produkcji. Killzone i Knack najzwyczajniej w świecie nie przekonują mnie do pospiesznego zakupu. Spoglądam za to z ogromną zazdrością w stronę Forzy Motorsport 5 oraz Ryse: Son of Rome. Bardzo bolesna była dla mnie również informacja o Dead Rising 3, nad wyraz dobrze prezentującej się odsłonie serii, która zostanie wydana wyłącznie na Xbox One.

Chociaż to biblioteka gier Microsoftu wygląda na ten moment bardziej interesująco, nie mam żadnego powodu, aby błyskawicznie wskoczyć w nurt następnej generacji konsol. Wielkie, multi-platoformowe tytuły ukażą się przecież na komputerach osobistych, z czwartym Battlefieldem, The Division od Ubisoftu oraz Call of Duty na czele. Wciąż mam przed sobą The Last of Us do dokończenia. Premiera roku, w postaci GTA V/GTA Online, będzie miała miejsce na sprzętach aktualnej generacji. Wszystkie głośne tytuły, które zostały zaprezentowane na PlayStation 4 oraz Xbox One, wyglądają jak żywcem wyjęte z komputerów osobistych, które mamy tutaj i teraz. Jeżeli mówimy o jakiejkolwiek rewolucji graficznej, to dokonuje się ona właśnie na komputerach osobistych i po raz kolejny nie czuję, abym jako gracz głównie peCecetowy, wiele tracił. Jeśli jednak, to tylko spoglądając na nadchodzący line-up Microsoftu.

inFAMOUS_Second_Son-Fetch_1377021685

Konsola następnej generacji? Jak najbardziej. Będzie to PlayStation 4, ze względu na swoją cenę, przystępność oraz przywiązanie do marki, mimo jej zachwiania za sprawą Xboksa 360. Jednak do czasu, aż zaczną się ukazywać na niej naprawdę godne polecenia produkcje, pozostaję przy komputerze osobistym. To właśnie na nim mam konsolę następnej generacji, ze znacznie tańszymi grami i szeregiem dodatkowych możliwości, których funkcjonalność w przypadku konsol wciąż stoi pod znakiem zapytania, znając specyfikę polskiego rynku.

Dawid Kosiński: Ja niestety będę nieco lakoniczny i odpowiem, że wybrałbym Xboksa One, bo korzystam z całego ekosystemu Microsoftu i go ubóstwiam. Ponadto na Xboksa będzie więcej ekskluzywnych gier.

REKLAMA

Za Playstation 4 przemawia specyfikacja techniczna i fakt, że ona, w przeciwieństwie do Xboksa, faktycznie pojawi się w naszym kraju już niebawem.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA