Tech  / News

Snowden chce zatrzymać się w Polsce. Jest już odpowiedź MSZ-tu

Edward Snowden wysłał pismo do 19 krajów, w którym poprosi o azyl polityczny. Wśród tych państw jest też Polska.

Młody Amerykanin, który wyjawił informacje na temat programu PRISM, zgłosił się z prośbą o azyl polityczny do takich krajów, jak Austria, Boliwia, Brazylia, Chiny, Kuba, Finlandia, Francja, Niemcy, Indie, Włochy, Irlandia, Holandia, Nikaragua, Norwegia, Hiszpania, Szwajcaria, Wenezuela oraz Polska. Jak donosi WikiLeaks, pismo podkreśla ryzyko prześladowań, na jakie narażony jest Snowden w Stanach Zjednoczonych.

Bosacki o Snowdenie

Początkowo rzecznik prasowy MSZ, Marcin Bosacki, twierdził, że nic mu nie wiadomo o takim piśmie. Krótko po 9:00 rano Radosław Sikorski przyznał, że taki wniosek wpłynął, ale nie spełnia warunków formalnych, a nawet gdyby spełniał, to i tak nie dostałby pozytywnej rekomendacji ministra spraw zagranicznych.

Sikorski o Snowdenie

Nadal nie wiadomo, gdzie znajduje się Edward Snowden. Wielu twierdzi, że cały czas znajduje się w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska, ale kilku dziennikarzom nie udało się go tam znaleźć. Były agent CIA został oficjalnie oskarżony o bezprawne ujawnienie tajnych informacji i kradzież własności państwowej. Za szpiegostwo grozi mu maksymalnie 10 lat pozbawienia wolności.

Pełną treść oświadczenia poszukiwanego 29-latka można przeczytać na stronie WikiLeaks.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst