Tech  / Recenzja

Krome to pierwsza tak dobra i w dodatku polska aplikacja na Androida, która wykorzystuje nowe powiadomienia w przeglądarce Chrome

Nie tak dawno pisałem o nowej wersji przeglądarki Chrome, w której pojawiły się rozszerzone powiadomienia. Pewien sprytny programista – Damian Piwowarski – postanowił to wykorzystać do stworzenia aplikacji na Androida. Aplikacji, której będę używał, bo jest bardzo przydatna.

Owa aplikacja nazywa się Krome i służy do tego, aby powiadomienia z telefonów na Androidzie, przenieść na ekran komputera. W praktyce wystarczy tylko zainstalować program oraz rozszerzenie do Chrome i po chwili zaczną nam wyskakiwać okienka z powiadomieniami z naszego telefonu.

krome-powiadomienia

Konfiguracja jest niezwykle prosta i opiera się praktycznie tylko na przepisaniu kodu weryfikacyjnego z telefonu do odpowiedniego okna w rozszerzeniu do przeglądarki. Później możemy jeszcze ustawić, które aplikacje mają wyrzucać powiadomienia.

Bardzo ciekawą funkcją jest też możliwość odpisywania na SMS-a z poziomu komputera. Na wyskakującym powiadomieniu o wiadomości znajduje się przycisk szybkiej odpowiedzi. Po jego wciśnięciu pojawia się niewielkie okno, w którym można wpisać treść SMS-a. Ten po chwili ląduje na telefonie użytkownika. Sprawdziłem i działa to naprawdę nieźle.

krome-odpisywanie

- Pomysł pojawił się przypadkiem na... facebooku. Tam właśnie ukazał się post z blogu twórców Chrome z dostępnymi nowymi powiadomieniami w wersji 28 (wtedy jeszcze beta). Pomyślałem, że fajnie by było, gdyby podobne powiadomienia Androida pokazywały się w ten sposób. Tak powstał ten dodatek – mówi Dawid Piwowarski.

Programista całą aplikację zrobił sam. Prace trwały około miesiąca, ale samego pisania kodu było zaledwie 2 tygodnie.

- Aplikacja przez cały czas będzie rozwijana. Codziennie użytkownicy podpowiadają nowe funkcjonalności, a ja spisuję je na listę. Chociażby wczoraj (red. 17 lipca) była aktualizacja, która wprowadziła pierwszą partię poprawek – między innymi szyfrowanie AES czy też wysyłanie powiadomień tylko przez WiFi – opowiada Piwowarski.

Co ciekawe, Damian (ładnie imię, prawda?) programowania na Androida nauczył się zupełnie sam. Pierwszy kontakt z tym systemem miał za sprawą telefonu HTC Diamond i emulacji zielonego robota.

- Później kupiłem HTC Magica i tak się zaczęło. Programowanie rozpocząłem nieco później. Zawsze lubiłem pisać aplikacje użytkowe, więc połączyłem oba zainteresowania – opowiada. – W głowie mam już kolejne pomysły na aplikacje. Niektóre są już nawet na ukończeniu i wydam je wkrótce. Na razie nie chcę zdradzać szczegółów. Z pewnością kiedyś pojawi się appka dla portalu Wykop.pl oraz fanów gry Dota – dodaje Piwowarski.

krome-powiadomienia-sms

Aplikacja Krome jest już dostępna w sklepie Google Play w cenie 0,99 dolara (około 3 złotych) oraz w rozszerzeniach przeglądarki Chrome. Używałem jej przez pewien czas i muszę Wam powiedzieć, że jestem bardzo zadowolony. W samym programie znajdują się wszystkie, ostatnie aktywności, więc na pewno niczego nie przegapimy.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst