Tech  / News

Pierwsze telefony z Firefox OS zbliżają się wielkimi krokami

The News Web informuje, że jeszcze w tym tygodniu u operatorów komórkowych pojawią się pierwsze telefony z systemem operacyjnym Firefox OS. To bardzo ciekawa wiadomość, tym bardziej, że Polska ma być jednym z pierwszych krajów, w których zadebiutują nowe smartfony.

O tym, że Polska znajdzie się wśród ośmiu państw, które jako pierwsze otrzymają telefony z Firefox OS, dowiedzieliśmy się jeszcze w trakcie targów Mobile World Congress 2013.

- Polski rynek jest duży i dynamicznie rośnie. Jest też na nim dużo osób, które kupują swój pierwszy smartfon w życiu, a dla nas to spora szansa, by ich zainteresować właśnie urządzeniami z Firefox OS. Wiadomo także, że na polskim rynku wielu konsumentów patrzy na cenę, a my razem z naszymi partnerami będziemy mogli im zaproponować świetnie działające smartfony w cenie ficzerfonów – powiedział Lukas Adamski z Mozilli w rozmowie z Przemkiem Pająkiem.

Jednymi z pierwszych urządzeń mają być ZTE Open oraz Alcatel One Touch Fire. Wiadomo, że jednym z partnerów Mozilli jest T-Mobile, więc to w ofercie tego operatora należy się spodziewać telefonów z ognistym lisem.

Jeszcze w kwestii przypomnienia. Firefox OS to system operacyjny w całości stworzony w HTML5. Każda, stworzona dla niego aplikacja będzie tak naprawdę webowa, więc zadziała na innym urządzeniu z dostępem do sieci. To w teorii  bardzo dobra wiadomość zarówno dla programistów, jak i operatorów komórkowych.

Trzeba jednak pamiętać, że smartfony z Firefox OS, przynajmniej na razie, nie chcą konkurować topowymi sprzętami z Androidem. Mozilla celuje raczej w rynek najsłabszych i najtańszych telefonów z systemem Google oraz w takie marki ficzerfonów, jak chociażby Nokia Asha.

- Po pierwsze nasz system jest idealny dla smatfonów ze słabszym hardware’em, tzn. z procesorami 1 GHz i 256 MB pamięci RAM, bowiem oferuje bardzo dobrą jakość działania. Telefony z innymi systemami w podobnej cenie to stare telefony i już nie pierwszej młodości wersje systemów operacyjnych. Kupując smartfon z Firefox OS masz pewność, że po roku system będzie wciąż aktualny, bo tak jak w przypadku naszej przeglądarki Firefox, tak w przypadku mobilnego OS jest i będzie on automatycznie aktualizowany – komentował Adamski.

Najprawdopodobniej smartfony z Firefox OS pojawią się w ofercie operatorów pod koniec tego albo na początku przyszłego tygodnia. Jeśli jesteście ciekawi, jak taki telefon może się sprawować, to proponuję przeczytać test takiego urządzenia, który przeprowadziła Ewa.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst