REKLAMA

Dotychczasowe systemy mobilne pokazały słabe strony aplikacji tworzonych w HTML5. Firefox OS chce to zmienić

Początkowo aplikacje napisane w HTML5 miały być hitami. Mówiono o nich, że będą multiplatformowe, szybkie i wydajne, niestety życie zweryfikowało negatywnie te obietnice. Mozilla chce jednak pokazać programistom, że Firefox OS niesie ze sobą nowe możliwości.

25.06.2013 20.17
Dotychczasowe systemy mobilne pokazały słabe strony aplikacji tworzonych w HTML5. Firefox OS chce to zmienić
REKLAMA
REKLAMA

Gdy pierwszy raz usłyszałem o aplikacjach mobilnych pisanych w HTML5 byłem zdziwiony tym, że osoby opowiadające o tej technologii nie wspominały praktycznie o żadnych wadach, a skupiały się na zaletach płynących m.in. z multiplatformowości tworzonego w ten sposób oprogramowania.

Niestety okazało się, że duże aplikacje napisane w HTML5 nie radzą sobie najlepiej. Mają też sporo ograniczeń. Mozilla, która wprowadza na rynek swój nowy system mobilny Firefox OS musi nie tylko przekonać programistów do HTML5, ale również ponownie wskazać na zalety tego rozwiązania.

Wszystkie standardowe aplikacje, które są preinstalowane na Firefox OS powstały w HTML5. To pokazuje, że technologia ta daje spore możliwości i programiści mogą zaimplementować w niej również bardziej zaawansowane funkcje, jak obsługa akcelerometrów, kamer, wibracji czy też innych czujników.

Pracownicy Mozilli przekonują nas również o tym, że cena wejścia do tworzenia oprogramowania na Firefox OS jest znacznie niższa niż w przypadku konkurencyjnych systemów. Nie potrzebujemy tutaj żadnych specjalistycznych, trudno dostępnych narzędzi programistycznych czy też licencji.

Wykorzystanie webowych rozwiązań sprawia, że smartfon i jego oprogramowanie mogą się w łatwy sposób stać częścią innych webowych usług i platform prowadzonych przez programistów.

REKLAMA

Dla osób chcących spróbować swoich sił w programowaniu na Firefox OS powstało specjalne miejsce w sieci. Znajdziecie tam poradniki dotyczące programowania, wskazówki dla osób początkujących i zaczynających swoją przygodę z tworzeniem mobilnych interfejsów oraz niezbędne narzędzia, takie jak symulatory.

Czy Mozilli uda się nawrócić mobilnych programistów na HTML5? Oby tak, bo Firefox OS zapowiada się naprawdę ciekawie i może z czasem namieszać na rynku smartfonów z niskiej i średniej półki cenowej.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA