REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

To nie Firefox OS i Alcatel będą królami budżetu. Nokia ma as(h)a w rękawie

Telefon Alcatela z Firefox OS zadebiutował na rynku i zauroczył wielu. Ja jednak w sukces tego systemu nie wierzę. Już za kilka tygodni FF OS dostanie potężnego rywala, także w Polsce. I to właśnie na jego debiut nie mogę się doczekać.

24.07.2013
10:50
To nie Firefox OS i Alcatel będą królami budżetu. Nokia ma as(h)a w rękawie
REKLAMA

Mozilla oferuje bardzo ciekawe rozwiązanie w przystępnej cenie. W dodatku twórcy dogadali się z operatorami, co zapewnia im łatwiejszy start. FF OS wydaje się być jednak na straconej pozycji, nie tylko względem iOS czy Androida ale także Nokii. To właśnie Nokia ma asa w rękawie, który może być ciosem dla telefonów z Firefoxem.

REKLAMA

Tym asem jest zaprezentowana w maju Nokia Asha 501. Telefon już jest sprzedawany na głównym rynku docelowym jakim są Indie, jednak już wkrótce będzie on także dostępny w Polsce i wielu innych krajach. Nad Gangesem telefon kosztuje zaledwie 100 dolarów i obsługuje dwie karty sim. W Europie prawdopodobnie będzie dostępna jedynie wersja na jedną kartę sim, a cena ma się zaczynać od 89 euro. Pamiętajmy jednak, że Nokia współpracuje z operatorami od lat, więc zapewne i w przypadku 501 będzie mogła liczyć na ich wsparcie. Gdy T-Mobile będzie promował Alcatela za złotówkę, pozostali operatorzy zachwalać będą budżetowego smartfona Noki. Nokia wciąż jest w Polsce silną marką, podobnie jak w wielu innych krajach. Nawet niezwykła popularność Firefoxa może tutaj nie pomóc.

Nokia Asha 501 handson 2

Sam czekam na 501 jako drugi telefon. Zapowiada się on jako niezwykle funkcjonalny mini smartfon, pełniący rolę urządzenia zapasowego i dzwoniącego. Obietnica 48 dni w trybie czuwania przywołuje do mnie wspomnienia złotych czasów Nokii z biznesową 6310i i telefonem ludu 3310. Jeśli Asha 501 mi to zagwarantuje, a także da możliwość sprawnego korzystania z Facebooka, What's app i sprawdzenia poczty to będzie tym, czego potrzebuje.

REKLAMA

Co ważne Asha nie udaje czegoś czym nie jest, jak FF OS. Mozilla wprowadzając na rynek nowy system w jakiś sposób sugeruje włączenie się do rywalizacji z dojrzałymi systemami. Tymczasem 501 jest wciąż urządzeniem które na pierwszym miejscu stawia komunikację i dostęp do informacji. To nie będzie telefon do pracy, to będzie telefon do łączenia ludzi. A przecież złote czasy Noki podparte były sloganem Conecting People. Asha 501 opiera się na współczesnej komunikacji gdzie rządzą media społecznościowe i komunikatory, a nie klasyczne rozmowy głosowe.

Firefox OS jest jeszcze młody i w ciągu kolejnych miesięcy wiele może się zdarzyć. Wydaje mi się, że starcie budżetowych smartfonów ma szansę wygrać Nokia. A co ważne na tą batalię spóźniony wchodzi obecny król czyli Samsung. Tizena jak nie było tak nie ma. Czy historia się powtórzy? Wątpliwe. Jednak Nokia ma szanse sprzedać miliony smartfonów opartych na nowej platformie Asha. Sam z niecierpliwością wyglądam debiutu 501.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA