REKLAMA

Nokia Asha 501 - odpowiedź Nokii na tanie smartfony z Androidem

W przepięknej scenerii New Delhi w Indiach, Nokia zaprezentowała ważną nowość z rodziny tanich, podstawowych smartfonów z linii Asha. Nokia Asha 501 to smartfon, który ma stanowić naturalne połączenie z linią smartfonów z Windows Phone, czyli Lumia, a także powalczyć na rynku z tanimi smartfonami z Androidem. Czy to się uda?

09.05.2013 08.00
Nokia Asha 501 – odpowiedź Nokii na tanie smartfony z Androidem
REKLAMA

- Asha 501 to pierwszy smartfon z nowej rodziny Asha 500, który redefiniuje kategorię tańszych smartfonów - mówił na scenie w New Delhi prezes Nokii, Stephen Elop. Ta redefinicja to zupełnie odświeżony interfejs użytkownika z kilkoma ciekawymi dodatkami.

REKLAMA
Nokia Asha 501 Fastlane
Nokia Asha 501 smarter internet
Nokia Asha 501 Xpress now

Telefon ma dwa tryby pracy - home, w którym wyświetlane są wszystkie zainstalowane aplikacje oraz Fastlane, który jest specjalną nakładką na system, gdzie wyświetlane są wszystkie aktualne wydarzenia związane z użytkowaniem smartfonu: wiadomości, notatki, najbliższe pozycje w kalendarzu, itd. Nawigacja pomiędzy obydwoma trybami pracy odbywa się za pomocą gestów. Wystarczy jeden gest, by dostać się do trybu Fastlane, który przy okazji grupuje wszystkie powiadomienia systemowe, ostatnio używane aplikacje oraz media.

Asha 501 to także pierwszy smartfon oparty na nowe platformie Asha, która powstała na podstawie przejętej przez Nokię technologii Smartephone. Nowa platforma pozwoli deweloperom przygotowywać aplikacje dopasowujące się do trybu Fastlane. Już dziś w platformie dostępnych jest większość najważniejszych aplikacji dla przeciętnego użytkownika mobilnego internetu, m.in. Facebook, Twitter, Foursquare, Linkedin, CNN, ESPN, the Weather Channel, czy YouTube.

Na uwagę zasługuje również odświeżona wersja przeglądarki Xpress, którą Nokia instaluje w urządzeniach z linii Asha. Po raz pierwszy, w modelu 501, przeglądarka oferuje nowość - Xpress Now. To coś w rodzaju inteligentnego magazynu, który prezentuje najważniejsze informacje medialne w oparciu o lokalizację użytkownika, jego preferencje oraz historię przeglądania stron internetowych. Trochę przypomina to Facebook Home, przy czym tutaj, zamiast treści jedynie z Facebooka, dostajemy pełen przekrój treści z lokalnych mediów i prywatnych kont z serwisów społecznościowych.

Nokia Asha 501 jest wyposażona w 64 MB pamięci RAM. Dotykowy ekran ma rozmiar 3 cala, o rozdzielczości 240 x 320 pikseli. Nowa Asha to smartfon, w którym można umieścić dwie karty SIM. Przełączanie pomiędzy nimi odbywa się bez konieczności wyłączania i włączania urządzenia. Asha ma wydajną baterię - na jednym urządzeniu wytrzymuje… do 26 dni. Wytrzyma także do 17 godzin rozmów. Urządzenie wyposażone jest w 3,2 mpx aparat fotograficzny oraz 4 GB pamięci (karta dostępna w zestawie), którą można rozszerzyć do 32 GB.

Nokia Asha 501, 99 dol

Nowa Asha dostępna będzie w czerwcu na ponad 90 lokalnych rynkach na całym świecie w ofercie ponad 60 operatorów w cenie 99 dol. Co ciekawe, przy okazji tej premiery Nokia podjęła współpracę z Facebookiem - na wielu rynkach dostęp do Facebooka na Asha 501 będzie darmowy.

Miałem okazję chwilę pobawić się nową Ashą i uważam, że to ciekawy produkt, który rzeczywiście może stanowić realną alternatywę w stosunku do tanich smartfonów z Androidem. Jak wiemy, te mają zazwyczaj spory problem z płynnością działania. Asha z kolei działa bardzo szybko, bez żadnych lagów i przestojów. Nowe opcje, w szczególności Fastlane dodają temu urządzeniu sporo uroku. Ci, dla których będzie to pierwszy smartfon w życiu nie powinni być rozczarowani.

Nokia Asha 501 handson 2
Nokia Asha 501 handson 3
Nokia Asha 501 handson 4
REKLAMA
Nokia Asha 501 handson 5
Nokia Asha 501, handson 1
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA