REKLAMA

Samsung rozszerza portfolio urządzeń mobilnych. Znowu

Samsung nie ustaje w rozszerzaniu swojego portfolio. Dzisiaj zaprezentowane zostały dwa nowe tablety z linii Galaxy Tab, w rozmiarach 8 i 10.1 cala. Nie ma co jednak spodziewać się rewolucji, bo jest to jedynie odświeżenie serii.

03.06.2013 16.15
Samsung rozszerza portfolio urządzeń mobilnych. Znowu
REKLAMA

W ofercie koreańskiego Samsunga znaleźć można już dziesiątki, jak nie setki, smartfonów i tabletów. Da się rozróżnić kilka głównych linii produktowych, ale w wielu wypadkach te urządzenia mobilne praktycznie nie różnią się między sobą specyfikacją i wyglądem. Ich nadmiar powoduje wyłącznie ból głowy klientów, którzy mają problem z wyborem odpowiedniego modelu przy zakupie. Teraz doszły do oferty kolejne dwa modele z serii Galaxy Tab, jeszcze bardziej komplikując sprawę.

REKLAMA
galaxy-tab-3-8

Galaxy Tab 3 - rozmiary i rozdzielczość

Samsung zapowiedział, że odświeża swoje flagowe tablety rozszerzając linię Galaxy Tab 3. Wcześniej pojawił się model siedmiocalowy, a tym razem producent proponuje je klientom w dwóch nowym rozmiarach, 8 i 10.1 cala. Nie zmieniły się stosowane od zawsze u Samsunga panoramiczne proporcje ekranu, a najnowsze modele będą posiadać matryce o tych samych przekątnych, co urządzenia z linii Note. Jest pewnym ujednoliceniem oferty, gdzie w przeszłości można było znaleźć także urządzenia z ekranami np. 7,7 lub 8,9 cala.

Mniejszy model przy ośmiu calach będzie posiadać rozdzielczość 1280 na 800 punktów, co skutkuje wartością PPI (pixel per inch, piksel na cal) na poziomie 189. Dla porównania siedmiocalowy Galaxy Tab 3 ma zaledwie 1024 na 600 pikseli (169 PPI), a Nexus 7 o ekranie o tej samej powierzchni może pochwalić się tym parametrem w wysokości 216. Ośmiocalowy iPad Mini od Apple ma przy tym zaledwie 160 PPI. Patrząc na konkurencję można więc stwierdzić, że jeśli mniejsze urządzenie Samsunga będzie tanie, ta wartość jest do przyjęcia.

Dużo gorzej ma się to jednak w większym tablecie z tej samej linii, gdzie dostępna będzie niestety ta sama rozdzielczość. Po przeniesieniu jej na ekran 10.1 cala staje się ona jak na dzisiejsze standardy po prostu słaba (149 PPI) - w końcu takie parametry ekranu miały tablety już kilka lat temu. Nijak ma się to do Retiny u Apple, czy nawet mało popularnego Nexusa 10 wyprodukowanego nota bene przez Samsunga. W końcu nawet tegoroczne topowe smartfony oferują rozdzielczość 1080p na znacznie mniejsze powierzchni.

galaxy-tab-3-10-1-przód

Specyfikacja i parametry

Nie ma złudzeń - Galaxy Tab 3 to nie mają być iPad killery, tylko tanie urządzenia o średniej jakości. Samsung nowymi urządzeniami chce bardziej konkurować z tanimi, niemarkowymi tabletami niźli z drogim Apple. Potwierdza to zresztą specyfikacja techniczna urządzeń. Ośmiocalowiec wyposażony będzie w dwurdzeniowy procesor o taktowaniu 1.5 GHz i niestandardowe 1.5 GB pamięci RAM. Większa wersja będzie nieco słabsza - dwurdzeniowa jednostka o taktowaniu 1,6 Ghz, tylko 1 GB pamięci operacyjnej.

Oba tablety posiadają wersję z modułem transmisji danych LTE. Oprócz akumulatora - 4450 mAh w mniejszym i 6800 mAh w większym modelu - kolejną różnicą w ich  specyfikacji między nimi jest główny aparat - o matrycy odpowiednio 5 i 3 megapiksela. Kamerka do wideorozmów w obu przypadkach to zwykłe 1,3mpix. Reszta danych technicznych znajduje się na stronie producenta. Po przestudiowaniu tabelki szczerze mówiąc nie wiem, czym trzecia generacja dużego tabletu Samsunga różni się od drugiej oprócz numerka i wyglądu.

Wygląd i oprogramowanie

Nowe tablety nie zaskakują bowiem też designem i użytymi materiałami. To nadal ten sam plastik, co spotykany w linii smartfonów Galaxy S i niemal każdym innym urządzeniu w ofercie. Wizualnie tablety są bardzo zbliżone do całej reszty sprzętów proponowanych przez Samsunga. Wygląda też na to, że dostępne będą wyłącznie w kolorze białym. Nie wyglądają źle, a Koreańczycy postawili na sprawdzone rozwiązanie.

Oba tablety będą pracować w dniu premiery pod kontrolą systemu Android w aktualnej wersji 4.2 wraz z nakładką TouchWiz. Dzięki temu użytkownicy będą mieli dostęp do większości, jeśli nie wszystkich typowo samsungowych aplikacji znanych z innych urządzeń - takich jak np. S-Translator. Nowe tablety wejdą do sprzedaży “na całym świecie” już w czerwcu, ale jeszcze nie ma informacji o tym, u których operatorów będą dostępne. Ciężko też na razie oszacować ich polskie ceny.

REKLAMA

Częściowo potwierdziła się informacja o zastosowaniu w nowych urządzeniach Koreańczyków procesorów Intela. Galaxy Tab 3 10.1 posiada układ Intel Atom, ale Samsung się tym zbyt głośno nie chwali i w specyfikacji w rubryce "procesor" znajduje się wyłącznie informacja o jego taktowaniu. Co ciekawe Intel również nie skomentował oficjalnie tej informacji.

Na więcej informacji na temat tych urządzeń trzeba jeszcze nieco poczekać.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA