REKLAMA

Nie wiesz czy poradzisz sobie z obsługą lustrzanki? Wypróbuj ją online!

Jeżeli zastanawiasz się, czy kupić lustrzankę, ale nie wiesz, czy poradzisz sobie z jej obsługą – możesz przetestować  jej działanie w internecie. Canon pokazał ciekawą interaktywną stronę, na której można prześledzić wpływ parametrów ekspozycji na finalne zdjęcie.

17.05.2013 11.41
Canon symulator lustrzanki
REKLAMA

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy nadszedł już czas na kupno lustrzanki. Na początku przerażać może skomplikowana obsługa i mnogość różnych nastaw. Z kolei każdy wie, że kupno lustrzanki tylko po to, żeby używać jej w trybie Auto, to jak kupić Lamborghini i jeździć nim tylko na trzecim biegu.

REKLAMA

Obsługi lustrzanki można nauczyć się z książek, ale powiedzmy sobie szczerze – taka wiedza przyjmowana na sucho nie jest lekkostrawna. Na szczęście w internecie pojawiają się ciekawe symulatory, które pomogą zrozumieć zależności pomiędzy parametrami ekspozycji.

Z pomocą przychodzi Canon, który uruchomił stronę Canon Explains Exposure, dzięki której możemy przekonać się na własnej skórze jak działa lustrzanka. Strona podzielona jest na trzy części: zwięzły poradnik uczący podstaw ekspozycji, interaktywną, wirtualną lustrzankę, za pomocą której możemy robić zdjęcia, a także na zadania czasowe, które sprawdzą, czy opanowaliśmy podstawowe zasady ekspozycji.

Canon-symulator-lustrzanki

Najciekawszy jest symulator lustrzanki. Możemy ustawiać tryb manualny, priorytetu przysłony i priorytetu czasu. Zmieniać możemy trzy podstawowe parametry ekspozycji: przysłonę, czas naświetlania oraz czułość ISO. Specjalna drabinka umieszczona pod „ekranikiem” informuje nas, czy ustawione parametry dadzą dobrze naświetlone zdjęcie. W każdym momencie możemy wykonać fotografię i zobaczyć, jak ustawione parametry wpływają na zdjęcie.

Podobny symulator lustrzanki znajduje się też na stronie camerasim.com. Ten jest jednak bardziej zaawansowany, pozwala także na zmianą ogniskowej obiektywu, przysuwanie się i oddalanie od obiektu, a także na ustawianie warunków, w jakich wykonujemy zdjęcie (słoneczny lub pochmurny dzień).

REKLAMA
symulator-lustrzanki

Jeżeli masz już lustrzankę, ale zastanawiasz się nad obiektywem, z pomocą przyjdzie symulator obiektywów Nikona, dostępny na oficjalnej stronie Nikona. Możemy tutaj wirtualnie połączyć dowolny korpus z dowolnym obiektywem Nikona i sprawdzić jakie rezultaty da takie połączenie. Możemy zaobserwować jak zmienia się kąt widzenia przy zmianie obiektywów oraz przy zmianie ogniskowej. Do wyboru mamy trzy sceny, które pokażą nam pole widzenia poszczególnych kombinacji obiektyw-korpus.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA