1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech

Na te dwie nowości w Chrome czekam z wielkim napięciem. Już weszły do kanału deweloperskiego!

Wczoraj w nocy zadebiutowała 27 wersja Chrome na OS X, ale znacznie bardziej ekscytujące nowości czekają nas wkrótce w kolejnych wersjach przeglądarki od Google. Nie, nie chodzi (jeszcze) o Google Now, ale dwie inne równie spektakularne nowości: system powiadomień na wzór tego z Androida oraz launcher web-aplikacji rodem z Chrome OS.

Na te dwie nowości w Chrome czekam z wielkim napięciem. Już weszły do kanału deweloperskiego!

Chrome 27 ładuje strony o 5% szybciej, jest też nowe API dla zapisywania i synchronizacji danych z Google Drive - nudy. Znacznie ciekawiej jest w deweloperskich wersjach Chromium. To tam zadebiutowały właśnie dwie nowości, które w ciągu kilku tygodni - bo tyle zazwyczaj zajmuje przejście nowości z kanału deweloperskiego do kanału beta, a na końcu do kanału "stable" - trafią do oficjalnej wersji Chrome.

Nowy system powiadomień

Na zunifikowany system powiadomień w Chromie czekam z największą atencją. Według najnowszych informacji od deweloperów grzebiących w najbardziej niestabilnych wersjach Chromium, system powiadomień w przeglądarce Google'a będzie przypominał to, co można znaleźć w Androidzie 4.2.2.

Trudno nie być tym faktem podnieconym. Co jak co, ale Android rozwiązał problem powiadomień systemowych najlepiej na rynku mobilnym i z wersji na wersję je udoskonala. Wszyscy wiemy, że z poziomu panelu powiadomień Androida możemy teraz wykonywać podstawowe czynności z nimi związane, jak chociażby zarchiwizować wiadomość e-mail. Wygląda na to, że podobnie będzie w desktopowej przeglądarce Chrome.

rich-notifications chromium, 2

Jak to będzie funkcjonować mogą po części dowiedzieć się użytkownicy najnowszej wersji Chromium (wersja 29) po wpisaniu komendy: chrome://flags/#enable-rich-notifications oraz zainstalowaniu rozszerzenia z przykładami powiadomień. To oczywiście na razie zaledwie namiastka przyszłych możliwości tego systemu, ale już dziś wygląda kapitalnie. Można tylko domyślać się co będzie jak twórcy web-aplikacji zintegrują je ze swoimi produktami!

Launcher web-aplikacji

Inną nowością dostępną w najnowszym buildzie Chromium jest launcher aplikacji znany z Chrome OS. Aby go włączyć należy w Terminalu wpisać następującą komendę: /Applications/Chromium.app/Contents/MacOS/Chromium --show-app-list

Gdy to zrobimy dostaniemy możliwość odpalenia web-aplikacji wprost z ikonki Chromium w docku systemu OS X. Bardzo przyjemne.

Chrome Web Apps, Chromium

Gdy jeszcze do tych dwóch nowości dojdzie Google Now, będziemy mogli mówić o bliskiej integracji obu systemów rozwijanych przez Google'a: Android i Chrome OS. Albo inaczej - przeglądarka Chrome będzie oferować najlepsze cechy obu systemów na dowolnym sprzęcie komputerowym.

Nie trzeba chyba tłumaczyć co to oznacza dla postępującej dominacji Google'a, prawda?

* Obie nowości znalezione u Francoisa Beauforta na Google+