REKLAMA

Rowerem z Google Maps, od teraz również w Polsce

Smartfon staje się dla rowerzystów coraz przydatniejszym narzędziem. Oprócz aplikacji do rejestrowania przebytej trasy takich jak Endomondo można wykorzystać go również jako rowerową nawigację.

24.05.2013 11.06
Rowerem z Google Maps, od teraz również w Polsce
REKLAMA

W polskiej wersji map Google została dodana dodatkowa warstwa. Wyświetla ona naniesione na mapę naszego kraju ścieżki rowerowe. Do tej pory działała ona w kilku krajach Europy, a od dziś trafiła także do nas oraz użytkowników z Niemiec, Francji, Irlandii, Luksemburga i Liechtensteinu. Dostęp do niej jest możliwy zarówno z poziomu strony www, jak i aplikacji mobilnej. W przypadku rowerzystów zwłaszcza ta druga opcja jest przydatna.

REKLAMA
mapy-google-dla-rowerów

Nawigacja GPS dla rowerów

Po wybraniu warstwy ścieżek rowerowych można zobaczyć ich położenie. Zaznaczone są kolorem zielonym. W przeglądarkowej wersji serwisu Google Maps wybór warstwy odbywa się poprzez przyciśnięcie guzika w prawym górnym rogu, a w wersji mobilnej poprzez wybranie odpowiedniej pozycji z menu. Wyświetlanie ścieżek rowerowych na mapie nie byłoby samo w sobie tak przydatne, gdyby nie dodatkowy tryb wyznaczania trasy i nawigacji specjalnie dla rowerzystów.

Nawigacja po wybraniu opcji roweru generuje trasę w oparciu o inne parametry, niż klasyczna nawigacja GPS dla kierowcy samochodów. Na trasie pierwszeństwo wyboru mają właśnie ścieżki rowerowe, nie drogi szybkiego ruchu. Przy obliczaniu czasu dojazdu na miejsce docelowe uwzględniane są takie też czynniki, jak natężenie ruchu na ulicach, rodzaj nawierzchni, różnica wzniesień oraz aktualna prędkość rowerzysty.

mapy-google-android-rower

Smartfon przyjacielem rowerzysty

Inteligentne telefony komórkowe coraz częściej mogą być wykorzystywane przez fanów sportu. Potrzeba do tego specjalnych aplikacji, bo klasyczne nawigacje samochodowe nie sprawdzą się w tej roli. Nie znalazłem też żadnej innej mapy polskich ścieżek rowerowych dostępnych za pośrednictwem wygodnej aplikacji na urządzenia mobilne. Tą nowość od Google z pewnością doceni każdy fan dwóch kółek, który zdecyduje się wyruszyć w dalszą podróż w rejony, które nie są mu znane.

REKLAMA

Sam w swoim rowerze mam zamontowany na kierownicy uchwyt na telefon, dzięki któremu mogę w każdej chwili spojrzeć na wskazania licznika z Endomodno oraz odebrać połączenie. Nawigacja dla rowerów w Google Maps pokazuje jednak wskazówki nie tylko na ekranie, ale również można włączyć znany z samochodów tryb wskazówek głosowych. Sam korzystam z zestawu słuchawkowego Bluetooth Sony Ericsson MW600, dzięki czemu nie jestem uwiązany do kierownicy kablem. To bardzo wygodne połączenie, które polecam każdemu rowerzyście.

Jedyny problem takiej nawigacji w smartfonie to niestety ograniczenia związane z akumulatorem, który może rozładować się nawet po kilku godzinach.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA