1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Foto

CamLendo – wypożycz sprzęt fotograficzny od fotografa

Camlendo.pl to nowy startup skierowany do fotografów. Jest to platforma umożliwiająca wypożyczanie sprzętu fotograficznego bezpośrednio między użytkownikami.

camlendo

W serwisie można znaleźć obiektywy, aparaty i akcesoria fotograficzne, które można wypożyczyć na określony czas za ustaloną stawkę. Na CamLendo może się zarejestrować każdy. Po rejestracji możemy dodać swój sprzęt fotograficzny do wypożyczenia, bądź wypożyczyć sprzęt od kogoś.

Serwis nie pobiera opłat ani prowizji. Zapewnia natomiast zabezpieczenie od strony prawnej. CamLendo pomaga w ustaleniu umowy między użytkownikami, oferuje weryfikację użytkowników oraz system ocen i komentarzy. Jak dowiadujemy się z informacji prasowej:

Dla zabezpieczenia wynajmu radca prawny serwisu przygotował szczegółowy wzór umowy najmu sprzętu fotograficznego . Każdy jednak może zawrzeć umowę według własnego uznania. Twórcy serwisu ponadto zapowiedzieli pracę nad systemem opinii i komentarzy by w przyszłości uwiarygodnić osoby wynajmujące i najmujące sprzęt fotograficzny pomiędzy sobą. Dodatkowo dla zainteresowanych firm z branży fotograficznej Camlendo.pl umożliwia dodanie swojej wizytówki w dziale "Firmy".

Serwis tego typu to całkowita nowość na polskim rynku. Do tej pory istniało kilka firm, które wypożyczały obiektywy i aparaty, ale straszyły one wysokimi cenami i prowizjami, a ponadto dostępność i ilość sprzętów pozostawiały wiele do życzenia. Z drugiej strony rynek wymiany bezpośrednio między użytkownikami kwitnie sobie od dawna na Allegro. Jest to jednak półśrodek i działanie na granicy regulaminu serwisu.

W kogo celuje CamLendo?

CamLendo to według mnie strzał w dziesiątkę. Póki co serwis świeci pustkami, ale bardzo mu kibicuję. Sam wielokrotnie potrzebowałem jednego, konkretnego obiektywu tylko na jedno zlecenie. W tej sytuacji rozwiązania były dwa – kupić nowy obiektyw i odpowiednio podnieść cenę usługi, lub szukać obiektywu używanego z założeniem, że sprzedam go zaraz po zleceniu. Pierwsza opcja generuje niepotrzebne koszty zarówno dla mnie jak i dla klienta, zaś druga to jednak spore ryzyko. Po pierwsze nie wiem w jakim stanie dostanę używany obiektyw, po drugie mogę mieć kłopoty z odsprzedażą. Opcja w której kupuję obiektyw nowy i sprzedaję go zaraz po zleceniu jest najmniej sensowna, gdyż w ciągu trwania zlecenia szkło straci jakieś 25% swojej wartości.

Początkujący także znajdą na CamLendo coś dla siebie. Wiele osób zastanawia się jaki obiektyw ma wybrać, który aparat lepiej się spisze. Dla nich także wypożyczenie sprzętu może okazać się wybawieniem, które uchroni przed nieprzemyślaną do końca inwestycją.

W takich sytuacjach Camlendo powinno sprawdzić się wyśmienicie. Mam nadzieję, że serwis szybko zbuduje bazę użytkowników i sprzętów. Duże zainteresowanie i szeroka dostępność szkieł i aparatów spowodują walkę cenową między wystawiającymi, na czym zyskają osoby zainteresowane wypożyczeniem sprzętów. Cieszy mnie brak prowizji w serwisie, choć prawdopodobnie taki stan nie będzie trwał wiecznie.