Tech  / News

Solorz kontynuuje budowę imperium. Kupi Wirtualną Polskę?

Medialne konsorcjum Zygmunta Solorza-Żaka jest wielkie od lat, a może być jeszcze większe. Jak informuje agencja Reutersa, Cyfrowy Polsat zainteresowany jest zakupem portalu Wirtualna Polska od TP S.A.

Ta sama agencja podała na początku tego roku, że TP S.A. właściciel marki Orange, planuje zbyć portal Wirtualna Polska. Wtedy też Jakub Kralka na łamach Spider’s Web przypomniał nam historię tego pierwszego portalu internetowego w kraju. Dziś wydaje się, że czasy świetności wp.pl ma za sobą i rywalizację o użytkowników z serwisami Gazeta.pl i Interia.pl wygrywa dzięki grupowaniu wspólnie z podstronami Orange.

wp2012

Według informacji Reutersa Wirtualna Polska warta jest między 300 a 500 milionów złotych. Chętnymi na zakup tej żywej legendy polskiego internetu są Cyfrowy Polsat oraz wydawnictwo Bauer, właściciel serwisu Interia.pl. Inwestycja tego drugiego wydaje się być wątpliwa - w końcu to posiadanie dwóch podobnych produktów, których połączenie raczej nie będzie możliwe, albo przynajmniej nie byłoby łatwe.

wp98

Cyfrowy Polsat, a raczej któraś ze spółek Zygmunta Solorza-Żaka, wydawała się od początku jedynym „graczem” z Polski, który rzeczywiście mógłby być zainteresowany zakupem Wirtualnej Polski. Jednak tutaj należy pamiętać, że do tej pory Cyfrowy Polsat inwestował w infrastrukturę internetową, a nie treści w internecie, nie licząc oczywiście serwisów ipla i muzo.

Ipla tv nowa wersja 2

Dla Cyfrowego Polsatu Wirtualna Polska byłaby całkiem niezłym dopełnieniem obecnej działalności medialnej. Portal mógłby stać się pomostem łączącym programy Polsatu z materiałami wideo zgromadzonymi w Ipli i na stronach Wirtualnej Polski. Oczywiście WP może pozostać dość niezależnym produktem, tak jak Plus pozostaje w stosunku do Cyfrowego Polsatu.

W gruncie rzeczy transakcja sprzedaży Wirtualnej Polski może być ciekawsza dla przyszłości rynku od zeszłorocznej wyprzedaży TVN, kiedy to koncern pozbył się nie tylko platformy n, ale też portalu Onet. Ringier Axel Springer kupił wtedy Onet za blisko miliard złotych. Solorz kupując WP pokaże kto tu tak naprawdę ma konsorcjum medialne.

Sprzedaż Wirtualnej Polski jest pewna, w końcu sytacja finansowa TP S.A. nie jest różowa. Nadal jednak pozostaje pytanie komu? I jak po tej transakcji będzie funkcjonował portal. Dobrze by były to zmiany na lepsze.

Przeczytaj nasz wywiad z Prezesem Wirtualnej Polski

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst