REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

W końcu - Sony prezentuje pierwszy odtwarzacz 4K

Sony powoli kreuje się na lidera 4K. Japończycy po horrendalnie drogim telewizorze w roku ubiegłym, w tym roku wprowadzają „tanie” modele z ultrawysoką rozdzielczością. Najważniejsze jednak, że Sony zajmuje się też dystrybucją filmów w 4K.

09.04.2013
8:51
W końcu – Sony prezentuje pierwszy odtwarzacz 4K
REKLAMA

Telewizory 4K to wciąż bardziej przyszłość aniżeli teraźniejszość. Ich ceny są zaporowe, a natywny materiał jest praktycznie niedostępny dla zwykłego śmiertelnika. Wygląda na to, że Sony planuje to zmienić i już 21 marca do sklepów w USA trafią 55 i 65-calowe telewizory o ultrawysokiej rozdzielczości kosztujące odpowiednio 4999 dol. i 6999 dol. To nie jest cena przystępna dla wszystkich, ale jak na tę technologie i parametry tych telewizorów to możemy mówić o przełomie.

REKLAMA
4k1

Najbardziej przyszłościowe jest jednak urządzenie o wdzięcznej nazwie FMP-X1 4K. To sprzęt typu media player oferujący serwis vod z filmami 4K. Urządzenie demonstrowano już na targach CES 2013, jednak dopiero podczas targów dla nadawców telewizyjnych NAB 2013, które właśnie teraz odbywają się w Las Vegas zdradzono szczegóły tego urządzenia.

Sony-FMP-X1-4K-Media-Player-coming-over-the-summer-580×380

Ten pierwszy odtwarzacz 4K trafi wkrótce do amerykańskich sklepów w cenie 699 dol. Nie jest tanio porównując do cen odtwarzaczy Blu-ray, jednak na starcie sprzęt załadowany zostanie 10 filmami w ultrawysokiej rozdzielczości. Będą to: Bad Teacher, Battle:Los Angeles, The Bridge on the River Kawi, The Karate Kid, Salt, Taxi Driver, That’s My Boy, The Amazing Spider-Man, The Other Guys, Total Recall.

Nowe filmy w ramach serwisu VOD pojawią się dopiero jesienią. Nieznane są szczegóły zarówno jeśli chodzi o zawartość jak i ceny. Z komunikatu prasowego Sony przeczytać można jedynie, że w bibliotece znajdą się filmy z popularnych wytwórni, w tym oczywiście te od Sony. Pierwsi użytkownicy telewizorów 4K, aby cieszyć się natywnymi treściami już wkrótce, muszą więc zdecydować się na zakup kota w worku.

Piewca Blu-ray przenosi się na cyfrową dystrybucję

Multimedialny odtwarzacz 4K od Sony ma jednak znacznie szersze znaczenie dla rynku RTV, niż tylko miano pioniera w dystrybucji treści w 4K. Należy pamiętać, że to Sony stoi za formatem Blu-ray, tymczasem ultrawysoka rozdzielczość już na starcie dystrybuowana jest wyłącznie w wersji cyfrowej.

blu-ray

Prace nad nowym standardem płyt Blu-ray trwają. Sony będzie też promować w tym roku wydania „Remastered in 4K”, czyli filmy na Blu-ray z rozdzielczością 1080p ale tworzone z myślą o 4K,

Odtwarzacz 4K od Sony dobitnie pokazuje, że nie ma miejsca na płyty we współczesnym świecie

REKLAMA

Cyfrowa dystrybucja filmów w 4K nie będzie łatwa. Aby obejrzeć film użytkownicy będą zmuszeni pobrać kilkadziesiąt gigabajtów danych. Mam nadzieje, że Sony w swoich planach dystrybucyjnych uwzględniło jak najwyższą jakość dźwięku i obrazu . Przy 4K jeszcze długo streaming nie będzie wchodził w grę, zwłaszcza że dziś streaming materiałów HD pozostawia jeszcze wiele do życzenia.

Sony ujawniło na razie tylko cenę swojego urządzenia i dostępność w Stanach, nie znamy szczegółowych parametrów oraz przyszłej oferty filmowej. Jest to jednak nowe rozwiązanie, które przeniesie swoich nabywców w świat ultrawysokiej rozdzielczości.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA