REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Biznes

LifeBEAM SMART – kosmiczna technologia dla rowerzystów

Kask rowerowy z LifeBEAM SMART jest doskonałym dowodem na to, że wiele opracowanych rozwiązań dla wojska czy przy okazji eksploracji kosmosu zostaje później wykorzystane w rzeczach, które używamy każdego dnia. Tak też jest w przypadku kasku rowerowego LifeBEAM SMART, który wykorzystuje rozwiązania stosowane do tej pory w kaskach pilotów myśliwców oraz hełmach kosmonautów.

02.04.2013
19:28
LifeBEAM SMART – kosmiczna technologia dla rowerzystów
REKLAMA
REKLAMA

W serwisie crowdfundingowym Indiegogo pojawił się jakiś czas temu projekt izraelskiej firmy LifeBEAM do tej pory opracowującej rozwiązania dla wojska oraz agencji kosmicznych. SMART, bo taką nosi nazwę opracowany kask rowerowy, ma być pierwszym, który eliminuje konieczność noszenia i używania pasa piersiowego w celu pomiaru tętna serca. Jeśli ktoś kiedyś jeździł rowerem lub biegał z pasem piersiowym ten wie, że nie jest to idealne rozwiązanie.

Twórcy izraelskiegoi startupu są przekonani, że dzięki umieszczeniu czujnika mierzącego parametry życiowe na przedniej części kasku rowerowego kolarze oraz rowerzyści będą mogli zapomnieć o konieczności noszenia pasu piersiowego sprzęgniętego z zegarkiem, smartfonem czy licznikiem rowerowym. LifeBEAM SMART, mający zastąpić nam znane pulsonometry, komunikuje się z innymi urządzeniami poprzez moduł Bluetooth oraz ANT+ umieszczony w tylnej części kasku. Zastosowana technologia stosowana była wcześniej w rozwiązaniach dla wojska, ma zapewniać dokładny pomiar tętna i przekazywanie pomiaru do naszego urządzenia, którym może być zarówno smartfon, zegarek oraz komputer rowerowy.

lifebeam-lazer-sport-kask-rowerowy-kolarstwo-indiegogo-crowdfunding-czujnik-pulsometr
lifebeam-lazer-sport-kask-rowerowy-kolarstwo-indiegogo-crowdfunding-czujnik-pulsometr_05

Czujnik LifeBEAM SMART waży tylko około 50 gramów, a na jednym ładowaniu ten posiadający wbudowany 3-osiowy akcelerometr moduł może pracować do 15 godzin. Oczywiście izraelska firma nie miała doświadczenia w produkcji kasków rowerowych, dlatego nawiązała współpracę z belgijską firmą Lazer Sport i powstał gotowy do sprzedaży produkt. Jego twórcy chcieli zebrać na realizację swojego pomysłu kwotę 50 tysięcy dolarów. Już na 29 dni przed końcem zbiórki udało się ten cel uzyskać. Obecnie kask można będzie otrzymać za dotację w wysokości, co najmniej, 189 dolarów.

lifebeam-lazer-sport-kask-rowerowy-kolarstwo-indiegogo-crowdfunding-czujnik-pulsometr_02
lifebeam-lazer-sport-kask-rowerowy-kolarstwo-indiegogo-crowdfunding-czujnik-pulsometr_07

Twórcy LifeBEAM SMART myślą już obecnie nad kolejnymi rozwiązaniami, które można zastosować w ich projekcie. Wspominają między innymi o wyposażeniu kasku w moduł GPS oraz GSM, co pozwoliłoby np. na wykrywanie wypadku i informowania o tym odpowiednich służb. W przyszłości możliwe jest również stworzenie dedykowanej aplikacji treningowej. To, co jednak budzić może największe emocje, to pomysł wyposażenia kasku w Head Up czy inne tego typu rozwiązanie może nawet zbliżone do Vuzix czy Google Glass, przy użyciu których kolarz czy rowerzysta otrzymywałby pakiet przydatnych mu danych.

lifebeam-lazer-sport-kask-rowerowy-kolarstwo-indiegogo-crowdfunding-czujnik-pulsometr_08
lifebeam-lazer-sport-kask-rowerowy-kolarstwo-indiegogo-crowdfunding-czujnik-pulsometr_04
REKLAMA
lifebeam-lazer-sport-kask-rowerowy-kolarstwo-indiegogo-crowdfunding-czujnik-pulsometr_03

Trzeba przyznać, że pomysł na nowej generacji kask rowerowy jest bardzo ciekawy. Niemniej jednak, na tym etapie jeszcze bym go nie kupił. Poczekałbym cierpliwie na kolejną jego generację. O ile powstanie, to nowe rozwiązania jakie może oferować będą warte wydania niemałej sumy!

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA