RTV  / Felieton

WebOS w rękach LG. Zamiast tabletów i smartfonów będą... telewizory

WebOS był najciekawszą alternatywą dla iOS oraz Androida. Palm został przejęty przez HP, a ten po pierwszych porażkach postanowił go uśmiercić. Teraz system i patenty przejmuje LG. WebOS trafi do Smart TV. Czy wreszcie będzie sukces?

System opracowany przez Palma posiadał atrakcyjny interfejs graficzny oraz przemyślane rozwiązania odnośnie synchronizacji pomiędzy urządzeniami. Smartfony i tablety w standardzie posiadały ładowarki indukcyjne. Niestety sprzęty z WebOS nie zostały ciepło przyjęte przez rynek., szczególnie te, za które odpowiedzialny był HP.

webos-20

Teraz Hewlett-Packard zajął się tabletami z Androidem o mizernych parametrach sprzętowych, bez zaskakujących dodatków i w przeciętnej cenie. Natomiast WebOS trafia w ręce LG, tak jak mówiło się już w październiku ubiegłego roku.

hpwebos

Wtedy spodziewano się przejęcia WebOS już podczas targów CES. W końcu system trafi teraz do telewizorów, a to targi w Las Vegas skupiają się na tym segmencie rynku. LG i HP z ogłoszeniem swoich planów poczekały jednak do targów MWC w Barcelonie.

LG chce być liderem rynku TV

LG zakupił WebOS oraz kilkadziesiąt ważnych patentów. Wszystko nie po to, aby rozwijać kolejny system mobilny, ale swoją platformę Smart TV. Ta decyzja pokazuje jak mocno koreańska firma wierzy w rynek telewizorów. LG udało się przeforsować pasywną technologię 3D, atakuje rynek wzornictwem swoich telewizorów równie atrakcyjnym jak produkty Samsunga. W dodatku to pionier na rynku telewizorów OLED, którego zamierza być liderem.

Rozwój platformy Smart TV poprzez zakupy innych rozwiązań jest więc czymś naturalnym. WebOS prawdopodobnie będzie wdrażany nie tylko w telewizorach LG, ale także u partnerów firmy w aliansie Smart TV. Za rok być może zmodyfikowany WebOS pojawi się w urządzeniach Panasonica, Philipsa, Toshiby, Loewe, Bang & Olufsen oraz Sharpa.

WebOS cios dla Google TV

Zakup WebOS przez LG to praktycznie nokautujący cios dla Google TV. Po premierze smartfona Nexus 4 wydawało się, że LG na poważnie zabierze się za tworzenie telewizorów wykorzystujących telewizyjną platformę Google, a także stworzy urządzenie Nexus TV z czystą wersją tego systemu. Tymczasem platforma wyszukiwarkowego giganta pozostaje tylko eksponatem na branżowych targach. Google od kilkunastu miesięcy nie zapowiedziało kolejnych aktualizacji, urządzeń na rynku jest jak na lekarstwo.

Dzięki WebOS Koreańczycy mają szansę stworzyć naprawdę atrakcyjną platformę Smart TV. Potencjał tkwiący w tym systemie od początku był spory, niestety na razie nikt nie potrafił go wykorzystać. Prawdopodobnie telewizyjna wersja WebOS będzie diametralnie różna od tego, co pamiętamy z TouchPada oraz Palma Pre.

Na implementacje w telewizorach przyjdzie nam zapewne poczekać przynajmniej do berlińskich targów IFA. WebOS przechodzi z rąk do rąk. W LG mógłby zostać na trochę dłużej i wreszcie odnieść sukces.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst