REKLAMA

WebOS wraca z krainy umarłych? W przyszłym roku ma stać się platformą Smart TV

Życie wielu rozwiązań technologicznych toczy się od targów CES do kolejnych targów rok później. Nie inaczej będzie z systemem webOS. Zaprezentowany przez Palma mobilny system operacyjny miał swoją premierę w Las Vegas w styczniu 2009, po czterech latach w 2013 roku Open WebOS prawdopodobnie pojawi się znów na Consumer Electronics Show tym razem jednak na telewizorach LG.

25.10.2012 07.52
LG pracuje nad Smart TV opartym o system Open webOS stworzony przez Palm
REKLAMA

System webOS był pierwszą naprawdę interesującą alternatywą dla iOS. Palm został kupiony przez HP, które jednak szybko poddało się gdy tablety i smartfony działające na tym systemie nie osiągnęły większego sukcesu. Jedynie totalna przecena HP TouchPada z 499 $ na 99$ sprawiła wzrost zainteresowania tym sprzętem.

REKLAMA

HP porzucił projekt, jednak wciąż pozostawała grupa zwolenników tego systemu. Hewlett-Packard zdecydował się w grudniu ubiegłego roku na udostępnienie kodu systemu na zasadach Open Source. Do dziś niestety ta historia nie ma jeszcze szczęśliwego zakończenia, jest raczej smutną opowieścią o końcu urządzeń Palm.

Na szczęście Open webOS może jeszcze sporo namieszać na rynku. HP udostępniając kod źródłowy systemu powołał do życia spółkę Gram. Która ma wspierać tworzenie nowych rozwiązań z systemem webOS, a w przyszłości pozwolić HP na otrzymanie jakichkolwiek profitów płynących z zakupionego przez nich systemu.

Według najnowszych plotek Gram nawiązał współpracę z LG. Koreański producent jest bardzo niezadowolony z rozwoju Google TV, dlatego poszukuje alternatywnych rozwiązań. Już w styczniu przyszłego roku mamy zobaczyć telewizory Smart TV oparte o system Open webOS. Wydaje się być to naprawdę dobrą wiadomością – w końcu system Palma był czymś naprawdę ciekawym. Teraz wszystko zależy od sposobu jego implementacji.

REKLAMA

Decyzja LG o sięgnięcie po zupełnie niepopularne rozwiązanie to także dobicie Google TV. Smart TV z Mountain View nie osiągnął większego globalnego sukcesu. Znając życie na kolejnych targach zobaczymy znów jedynie pokazowe modele i zapowiedzi bez pokrycia na sklepowych półkach.

Tymczasem wszystkie platformy Smart TV potrzebują dopracowania. Obecnie najlepiej rozwinięty jest pomysł Samsunga, któremu naprawdę niewiele brakuje do ideału. W Stanach doczekał się właśnie aplikacji VOD od Amazonu. Tuż za nim jest LG oraz Sony które także nie próżnują. Inni producenci mają jeszcze sporo do nadrobienia. Zewnętrzny system Google czy Open webOS mógłby sporo zmienić. Na zweryfikowanie prac nad nowymi rozwiązaniami przyjdzie nam czekać przynajmniej do stycznia 2013.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA