RTV  / Relacja

Telewizory Samsung na rok 2013 od 1500 złotych do 40 tysięcy euro

Od targów CES minął miesiąc. W styczniu rokrocznie Las Vegas zamienia się w światową stolicę elektroniki użytkowej, to tam co roku producenci pokazują swoje telewizyjne cacka. Dzięki obecności Ewy Lalik na targach, mogliśmy poznać plany gigantów. Teraz przyszła pora bliżej przyjrzeć się nowym telewizorom od Samsunga.

Koreańczycy postanowili przenieść klimat swojego stoiska z targów CES do Europy i zorganizowali Samsung Forum, na którym poznać można było najnowsze modele, rozwiązania oraz idee dotyczące przede wszystkim telewizorów. Jako, że to w Vegas odsłonięto karty, nie spodziewałem się niespodzianek. Na szczęście były, choć nie obyło się bez rozczarowań.

Samsung forum 2013
Samsung forum 2013

Rozczarowaniem jest mistyczny już OLED, na Europejskim Forum Samsunga zabrakło zakrzywionego telewizora, będącego jednym z hitów CES. Także "zwykłe" już telewizory OLED reprezentowane były przez jeden egzemplarz. To tylko dowód na to, że przed ekranami wykorzystującymi tę technologię jeszcze długa droga. Osobiście jednak żałuje, że nie mogłem na własne oczy przekonać się jak niesamowite wrażenie robi zakrzywiony OLED.

Samsung forum 2013

Wachlarz naprawdę fantastycznych urządzeń, sowicie wynagradzał nieobecność "jednorożca wśród telewizorów". Na Forum Samsunga można było zobaczyć 85 calowy telewizor Ultra HD, który robi wrażenie nie tylko jakością i rozdzielczością obrazu, ale też nietypową obudową. Cena tego monstrum na rynku europejskim to 40 tysięcy euro, wielce prawdopodobne, że jeszcze w tym półroczu będzie można go zobaczyć w Polsce, a przy odpowiednio zasobnym portfelu także zakupić.

Samsung forum 2013
S9 - 85 cali za 40 tysięcy euro
S9 - 85 cali za 40 tysięcy euro
Samsung forum 2013
Samsung forum 2013

Zupełną niespodzianką był inny topowy model, ale już skierowany do bardziej typowego konsumenta. Na konferencji odbywającej się podczas wydarzenia zaprezentowano F8500 LCD z podświetlaniem LED, wcześniej na targach CES pojawił się jego plazmowy odpowiednik. Obudowa obu urządzeń wykonana jest z metalu i prezentuje się niesamowicie. Dodatkowo w przypadku plazmy możemy mówić o swoistym powrocie na salony tej technologii.

Samsung forum 2013
Samsung forum 2013
Telewizory z serii F8500 posiadają metalowe obudowy

Samsung zdając sobie sprawę z faktu, że zeszłoroczny topowy model telewizora plazmowego Panasonica był znacząco lepszy od ekranu Koreańczyków, w tym roku postanowił przedstawić telewizor łączący w sobie najlepsze cechy wszystkich technologii dostępnych na rynku. Czerń jest więc doskonała tak jak w plazmach i OLED-ach, natomiast inne kolory są równie nasycone, co w przypadku ekranów podświetlanych diodami LED. Efekt jest naprawdę niezły, zwłaszcza że telewizor obserwowałem w warunkach wystawowych, które z pewnością nie sprawdzają się przy plazmach. Niestety 64-calowy model potrafi pobrać nawet do 600 W, to znacznie więcej niż tzw. LED-y.

Samsung forum 2013
Czerń nowej plazmy jest świetna
Samsung forum 2013
Nowa plazma robi wrażenie, którego zdjęcia niestety nie oddają
Samsung forum 2013
Wbudowana kamera jest chowana w wygodny sposób

Modele F7000 i F8000 były również prezentowane na targach CES w Las Vegas i ich wzornictwo jest już znane osobom bacznie obserwującym rynek. Na Samsung Forum zwróciłem uwagę na nowy sposób mocowania kamery, którą można także w każdej chwili schować oraz na bardzo szybkie działanie. Wszelkie komendy wykonywane są niemal błyskawicznie, a czterordzeniowy procesor daje znać o swojej obecności. Zaletą nowych modeli są także podwójne tunery satelitarne - kablowe i telewizji naziemnej. Dzięki temu nie będzie już problemów z oglądaniem jednego kanału i nagrywaniem drugiego przy wykorzystaniu tylko i wyłącznie telewizora i zewnętrznego twardego dysku.

Samsung forum 2013
Nowe telewizory mogą się podobać także z tyłu
Samsung forum 2013
Seria F7000
Samsung forum 2013
Nowa seria F8000 w wersji 75 cali
Samsung forum 2013

Topowe modele z serii 7 i 8 to nie są jednak telewizory po które sięga większość nabywców - serie 6 i 5 to ta część linii ekranów Samsunga, które sprzedają się najlepiej. To najczęściej dobry stosunek ceny do możliwości i wzornictwa. Wzornictwo jest naprawdę mocną stroną tegorocznych modeli - wyglądają jeszcze oryginalniej niż przed rokiem. Mnie osobiście do gustu przypadł model 6800 z przezroczystą plastikową ramką i niewielkimi srebrnymi nogami.

Samsung forum 2013
Seria F6800 dla mnie osobiście mistrzostwo wzornictwa
Samsung forum 2013
Jeden z telewizorów z serii 6 - jego cena w Polsce nie powinna przekroczyć 4000 zł

W modelach za rozsądną cenę użytkownik może także odnaleźć takie egzemplarze, które posiadają Smart TV, ale nie obsługują 3D lub odwrotnie. W szeregu modeli o różnorodnym wzornictwie i bogatej funkcjonalności, a podobnych parametrach każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Na szczegółowe testy poszczególnych urządzeń przyjdzie nam poczekać do wiosny.

Samsung forum 2013
Nowy pilot Samsunga pozbawiony klawiatury numerycznej
Samsung forum 2013

Telewizory Samsunga w 2013 roku to także odpowiedź na współczesne potrzeby rynku. W ubiegłym roku obserwowaliśmy znaczący wzrost sprzedaży dużych przekątnych, w tym roku Samsung zdecydował się zaoferować 75-calowy model także z serii 6. Nie wiadomo jeszcze, czy będzie on dostępny w Polsce, ale jego cena powinna być dość atrakcyjna w stosunku do jego rozmiarów. Samsung powiększył też swoje modele na ten rok i tak zamiast nowych telewizorów 37", należy wypatrywać na półkach ekranów 39", natomiast popularne 40" telewizory zostały zamienione na 42".

Samsung forum 2013
Udoskonalona technologia podnoszenia rozdzielczości
Samsung forum 2013

Telewizyjna linia Samsunga na rok 2013 prezentuje się naprawdę mocno. Wachlarz modeli jest niesamowity od bardzo ekskluzywnych modeli po proste telewizory, które będą kosztować mniej niż 2 tysiące złotych. Wszystkie mogą poszczycić się wyszukanym wzornictwem. Pozostaje jedynie czekać na sklepowe debiuty. Spider's Web postara się jak najszybciej przetestować nowe telewizory w warunkach bojowych tzn. domowych.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst