REKLAMA

Telewizory plazmowe? To jeszcze nie koniec

Śmierć telewizorów plazmowych to jedna z tez, o której kilkakrotnie pisałem na łamach Spider's Web. W roku 2013 muszę się jednak z niej wycofać na przynajmniej 12 miesięcy, a może nawet kilka lat.

11.02.2013 11.37
Samsung forum 2013
REKLAMA

W tej chwili na rynku ekranów plazmowych pozostali jedynie trzej rozpoznawalni gracze: Panasonic, LG oraz Samsung. Zarówno Samsung, jak i Panasonic mają dość jasno określoną wizję obecności tych urządzeń na rynku, LG swoich plazm raczej nie komunikuje w przekazie marketingowym - są raczej produktami niszowymi, budżetowymi lub dzięki obsłudze TouchPen trafiają do klientów biznesowych.

REKLAMA

To działania Panasonica oraz Samsunga świadczą o tym, że ekrany plazmowe jeszcze żyją, a inżynierowie z Korei i Japonii wciąż starają się udoskonalać te urządzenia. Plazmy będą rozwijane prawdopodobnie aż do momentu szerokiej dostępności paneli OLED, a to raczej nie wydarzy się przed rokiem 2015. Należy więc spodziewać się kolejnych prezentacji telewizorów plazmowych, także na przyszłorocznych targach CES.

Samsung-Forum-2013-5

Należy jednak zwrócić uwagę na to jak plazmy są plasowane w ofertach obu producentów. Samsung będzie oferował duże telewizory plazmowe z serii 4 i 5, czyli urządzenie w bardzo atrakcyjnych cenach i dedykowane przede wszystkim rynkom rozwijającym się oraz jeden model hi-endowy F8500, który adresowany jest do zamożnych klientów, ceniących sobie jakość obrazu i z nostalgią spoglądających na swoje starzejące się Pioneery Kuro.

Podobną sytuację można zauważyć w Panasonicu, który już teraz sprzedaje 3-krotnie więcej LCD LED niż ekranów plazmowych. Firma owszem, będzie miała dość pokaźny asortyment telewizorów w tej technologii, ale wyraźnie komunikowane będą modele VT60 oraz ZT60, czyli urządzenia z wyższej półki cenowej, charakteryzujące się naprawdę wysoką jakością obrazu.

panasonic2
REKLAMA

Plazmy żyją, choć wolumen sprzedaży z roku na rok jest niższy. Telewizory te nie są energooszczędne, a poniżej topowych modeli nie mają zbyt wiele do zaoferowania potencjalnemu klientowi, szczególnie gdy telewizory LCD z podświetlaniem LED dostępne są w coraz większych rozmiarach.

Plazmy mają swoich fanów i ci wciąż mogą spać spokojnie. Dodatkowo producenci starają się pracować nad zwiększeniem uniwersalizmu tych telewizorów tak, by sprawiały one dobre wrażenie także w dzień, czy oświetlonym pomieszczeniu. Osobiście czekam na nowe modele od Panasonica i Samsunga, by móc je sprawdzić w domowych warunkach.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA