RTV  / Felieton

Telewizory plazmowe? To jeszcze nie koniec

Śmierć telewizorów plazmowych to jedna z tez, o której kilkakrotnie pisałem na łamach Spider's Web. W roku 2013 muszę się jednak z niej wycofać na przynajmniej 12 miesięcy, a może nawet kilka lat.

W tej chwili na rynku ekranów plazmowych pozostali jedynie trzej rozpoznawalni gracze: Panasonic, LG oraz Samsung. Zarówno Samsung, jak i Panasonic mają dość jasno określoną wizję obecności tych urządzeń na rynku, LG swoich plazm raczej nie komunikuje w przekazie marketingowym - są raczej produktami niszowymi, budżetowymi lub dzięki obsłudze TouchPen trafiają do klientów biznesowych.

To działania Panasonica oraz Samsunga świadczą o tym, że ekrany plazmowe jeszcze żyją, a inżynierowie z Korei i Japonii wciąż starają się udoskonalać te urządzenia. Plazmy będą rozwijane prawdopodobnie aż do momentu szerokiej dostępności paneli OLED, a to raczej nie wydarzy się przed rokiem 2015. Należy więc spodziewać się kolejnych prezentacji telewizorów plazmowych, także na przyszłorocznych targach CES.

Samsung forum 2013

Należy jednak zwrócić uwagę na to jak plazmy są plasowane w ofertach obu producentów. Samsung będzie oferował duże telewizory plazmowe z serii 4 i 5, czyli urządzenie w bardzo atrakcyjnych cenach i dedykowane przede wszystkim rynkom rozwijającym się oraz jeden model hi-endowy F8500, który adresowany jest do zamożnych klientów, ceniących sobie jakość obrazu i z nostalgią spoglądających na swoje starzejące się Pioneery Kuro.

Podobną sytuację można zauważyć w Panasonicu, który już teraz sprzedaje 3-krotnie więcej LCD LED niż ekranów plazmowych. Firma owszem, będzie miała dość pokaźny asortyment telewizorów w tej technologii, ale wyraźnie komunikowane będą modele VT60 oraz ZT60, czyli urządzenia z wyższej półki cenowej, charakteryzujące się naprawdę wysoką jakością obrazu.

panasonic2

Plazmy żyją, choć wolumen sprzedaży z roku na rok jest niższy. Telewizory te nie są energooszczędne, a poniżej topowych modeli nie mają zbyt wiele do zaoferowania potencjalnemu klientowi, szczególnie gdy telewizory LCD z podświetlaniem LED dostępne są w coraz większych rozmiarach.

Plazmy mają swoich fanów i ci wciąż mogą spać spokojnie. Dodatkowo producenci starają się pracować nad zwiększeniem uniwersalizmu tych telewizorów tak, by sprawiały one dobre wrażenie także w dzień, czy oświetlonym pomieszczeniu. Osobiście czekam na nowe modele od Panasonica i Samsunga, by móc je sprawdzić w domowych warunkach.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst