Sprzęt  / Felieton

MWC 2013: Nowe smartfony i ambitne plany LG na 2013 rok

Koreańskie LG zachęcone swoimi wynikami na rynku urządzeń mobilnych z dużymi ambicjami podchodzi do celów, jakie stawia przed sobą w 2013 roku. Przy okazji Mobile World Congress 2013 w Barcelonie firma pokazała nowe smartfony, w tym drugą generację smartfonów serii L, nową serię urządzeń F z LTE oraz bezprzewodową ładowarkę oraz Optimusa G Pro, o którym już pisaliśmy na łamach Spider’s Web . Oferta producenta wygląda bardzo imponująco. Tylko czy to wystarczy, by sprzedać 40 milionów smartfonów w ciągu tego roku?

lg-f7

LG Optimus F7 oraz F5 to najnowsi przedstawiciele portfolio koreańskiej firmy, która zgodnie z zapowiedziami zamierzają skupić się w najbliższym czasie na urządzeniach z LTE. F7 to telefon wyposażony w czterordzeniowy procesor taktowany częstotliwością 1,5 GHz, który do dyspozycji ma aż 2 GB pamięci RAM. Pamięć wewnętrzna smartfona to 8 GB, którą można powiększyć przy pomocy kart microSD. F7 charakteryzuje się ekranem IPS o przekątnej 4,7 oraz rozdzielczości 1280 x 720 pikseli. Zdjęcia wykonamy natomiast przy pomocy aparatu z matrycą o rozdzielczości 8 megapikseli.

lg-f5

LG Optimus F5 charakteryzuje się ekranem o przekątnej 4,3 i rozdzielczości 960 x 540 pikseli. Sercem telefonu jest dwurdzeniowy procesor taktowany częstotliwością 1,2 GHz, mający do dyspozycji 1 GB pamięci RAM. F5 został wyposażony w aparat o rozdzielczości 5 megapikseli. Pamięć wewnętrzna F5 wynosi tyle samo, jak w przypadku jego większego i wydajniejszego brata – F7. Obydwa telefony, które w Polsce zapewne, o ile się pojawią, będą prezentowane, jako LG Swift F5/F7 zostały wyposażone w moduł łączności w standardzie LTE.

lg-swift-l
lg-switf-l7

Seria urządzeń „L” doczekała się swojej generacji i można się spodziewać, że tak jak pierwsza będzie cieszyła się znaczącym zainteresowaniem klientów, to w głównej mierze za sprawą przystępnej ceny, którą charakteryzuje się ta seria smartfonów. LG chce być konsekwentne i telefon oznaczony cyfrą 7 tak jak w przypadku serii Fm tak i w przypadku serii L oznacza najwyższy model. Zatem Optimus/Swift L7 II posiada ekran IPS o przekątnej 4,3 cala oraz rozdzielczości 800 x 480 pikseli. Sercem urządzenia jest dwurdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon S4 Play taktowany zegarem 1 GHz mający do dyspozycji 768 MB pamięci RAM.

Smartfon posiada również 4 GB pamięci wewnętrznej oraz slot kart microSD. Matryca aparatu fotograficznego, tak jak w przypadku F7 charakteryzuje się 8 Mpx rozdzielczości. Optimus/Swift L7 II będzie działał pod kontrolą Androida Jelly Bean. Co powinno ucieszyć nabywców zastosowano w nim baterię o pojemności 2460 mAh. Telefon pojawi się również w wersji oferującej wsparcie dla dwóch kart sim – w tej wersji będzie nazywał się L7 II dual.

lg-swift-l5-ii

Model L5 II to mniejszy i mniej wydajny model o 4-calowym ekranie o rozdzielczości 800 x 480. Do tego jednordzeniowy procesor o taktowaniu 1 GHz, 512 MB pamięci RAM oraz 4 GB pamięci wewnętrznej, którą można powiększyć przy pomocy karty pamięci. L5 II będzie już posiadać, w odróżnieniu od L7 II, aparat o rozdzielczości matrycy 5 megapikseli. Pojawi się również w wersji dual-sim.

Lg-swift-l3

Najmniejszym przedstawicielem rodziny smartfonów L II jest model L3 II o ekranie mającym przekątną 3,2 cala. Od L5II odróżnia się tylko aparatem o rozdzielczości 3 Mpix . Tak jak wszystkie prezentowane modele smartfonów LG będzie działał w oparciu o Androida 4.1 Jelly Bean. Portfolio koreańskiej firmy dopełnia również LG Optimus G Pro, pośrednio także Nexus 4 produkowany dla Google. W ofercie firmy nie znajdziemy tabletów, co jest konsekwencją decyzji podjętych w połowie ubiegłego roku. Gdyby jednak komuś było mało nowości od LG to firma zaprezentowała najmniejszą na świecie (mającą 6,9 cm średnicy) ładowarkę bezprzewodową WCP-300 obsługującą standard Qi obecny m.in. w smartfonie Nexus 4.

LG_Wireless_charger_WCP_300

Można by powiedzieć, że LG nie próżnuje i praca wre w koreańskiej korporacji. Jednakże prawdziwą nowością jest seria F, której model F7 może parametrami zachęcać do zakupu wszystkich tych, którzy nie są przekonani do 5-calowych smartfonów, jakie będą królowały w tym roku. Jednakże w mojej ocenie w II połowie bieżącego roku firma będzie musiała zaprezentować następcę LG Swift/Optimus G. Model G Pro może się ścigać z Samsungiem Galaxy Note II, a nie z Samsungiem Galaxy S IV, którego za kilkanaście dni ujrzymy. Pierwsza połowa roku upłynie zapewne nadal na dostarczaniu na rynek Nexusów 4 oraz Optimusa G/Pro. Pozostaje tylko pytanie, czy, a jeśli tak, to kiedy zobaczymy w Polsce najnowsze smartfony tej firmy. O ile modele serii L pojawiają się regularnie w ofercie opertatorów komórkowych, to na Optimusa G oraz Nexusa wciąż czekamy, i dopiero w marcu te modele mają się pojawić w sprzedaży również w naszym kraju. Czy LG uda się osiągnąć 40 milionów sprzedanych smartfonów w tym roku? Mając na uwadze wyniki, jakie ostatnio zaprezentowało LG, mówiące o sprzedaży 8,6 mln sztuk smartfonów w ostatnim kwartale to 40 milionów sztuk na koniec tego roku jest możliwe do osiągnięcia, o ile w II połowie roku firma zaprezentuje nowe smartfony, które zostaną przyjęte z tak dużym zainteresowaniem, jak Optimus G oraz Nexus 4 w 2012 roku.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst