1. SPIDER'S WEB
  2. Tech

LG porzuca tablety i chce zawalczyć asystentem głosowym w smartfonach

LG

Rzecznik prasowy LG Ken Hong w bardzo dyplomatyczny sposób oświadczył, iż koncern z Korei Południowej rezygnuje z walki o serca użytkowników tabletów z systemem Android. W swojej wypowiedzi dla Bloomberg.com zaznacza, iż koncern postanawia skupić się obecnie na mniejszych urządzeniach mobilnych – telefonach. Do tego w walce o serca użytkowników smartfonów z systemem Android ma nowy argument!

Ruch zapowiedziany przez Pana Kena jest kolejnym mającym na celu poprawę sytuacji finansowej koncernu jak i pozycji wśród innych producentów urządzeń mobilnych. Poprzednim takim ruchem była zapowiedź wstrzymania produkcji urządzeń opartych na systemie Windows (7 oraz 7.5), przynajmniej do czasu pojawienia się finalnej wersji systemu oznaczonej jako Windows 8. Dość nerwowe ruchu ze strony LG mogą spowodować pojawienie się kolejnych niezadowolonych klientów.

Polityka tworzenia urządzeń opartych na stosunkowo wydajnych podzespołach, a zarazem pracujących pod niezadowalająco dopracowanymi kompilacjami systemów operacyjnych, przy jednocześnie wątpliwej polityce udostępniania aktualizacji dla urządzeń spowodowała niechęć klientów do urządzeń z logo LG. Jednakże wycofywanie się z kolejnego rynku urządzeń mobilnych wydaje się być wymuszoną koniecznością.

Wbrew pozorom rynek tabletów jest bardzo ciasny. Mamy na nim iPada który jest niekwestionowanym liderem (niespełna 60% sprzedanych w 2011 roku urządzeń działała pod kontrolą systemu iOS). Walkę o dalsze miejsca toczy Samsung, Asus, Acer. Tablety działające pod systemem Android osiągnęły w zeszłym roku 35% udziału w tym segmencie urządzeń mobilnych. Do tego grona w tym tygodniu dołączył Microsoft z Surface. Jednocześnie cały czas wyczekiwany jest ruch ze strony Google z ich własnym tabletem. Rynek nie okazał się zbyt łaskaw nawet dla takich gigantów jak Amazon (Kindle Fire) oraz BlackBerry (PlayBook).  Jednakże, przynajmniej w przypadku polskiego rynku tabletów, sercami Polaków zawładnęły iPady oraz tanie urządzenia sprzedawane przez sieci sklepów niekoniecznie kojarzone ze sprzedażą elektroniki użytkowej.

Przy takim układzie sił oraz wydarzeń, wydaje się, iż mający swoją europejską premierę tablet LG Optimus 4X HD nie znajdzie zbyt wielu nabywców, a osoby decydujące się na jego zakup powinny liczyć się z brakiem aktualizacje dostarczonych przez producenta dla tego urządzenia. Koreański koncern skupiając się rynku smartfonów postanowił wytoczyć nowe działo w walce o coraz to bardziej wymagającego klienta. Apple ma Siri, Samsung – S Voice, LG postanowiło kusić klientów Quick Voice. Quick Voice będzie nowym asystentem głosowym dla urządzeń od LG. Przy jego pomocy będzie można zainicjować połączenie głosowe, wysłać wiadomość SMS, wyszukać kontakt w książce telefonicznej, ustawić poranny alarm przypominający, iż już czas wstać do pracy. Możliwa będzie również obsługa kalendarza oraz 11 innych aplikacji jak np. mapy, prognoza pogody oraz wyszukiwarka internetowa. Nowe dziecko LG ma pojawić się już w aktualizacjach oprogramowania dla urządzeń dostępnych na rynku z linii Optimus (w Polsce „Swift”). Aktualizacje oprogramowania ma rozpocząć się jeszcze w czerwcu i potrwać do końca lipca. Na chwilę obecną mowa jest tylko o koreańskich urządzeniach. Jednakże można się spodziewać opracowania innych wersji językowych.

Czy asystenci głosowi będą czymś co już niedługo będzie musiało posiadać każde urządzenie mobilne? Wydaje się, iż zachwyt nad takim rozwiązaniem zapoczątkowanym przez Siri, trwa nadal. Powstaje pytanie kto następny będzie kusił swoich klientów takimi rozwiązaniami? Czy Siri, S Voice albo Quick Voice są przyszłością, przed którą jako konsumenci nie uciekniemy?