REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Kilka prostych kroków, aby przyspieszyć Androida

W Androidzie bardzo lubię możliwość modyfikacji systemu. Otwartość systemu w połączeniu z dostępem do roota otwierają przed nami sporo możliwości wpłynięcia na sposób funkcjonowania urządzenia. W tym poradniku przedstawię kilka aplikacji, które poprawią działanie Waszych smartfonów z Androidem.

05.01.2013
21:50
android króluje
REKLAMA
REKLAMA

Seeder

Jest to jeden z najlepszych programów jakie kupiłem w ostatnim czasie. Aplikacja znacząco przyśpiesza działanie smartfonu i ma znaczący wpływ na płynność funkcjonowania systemu. Wiele zadań w Androidzie działa znacznie wolniej niż powinno. Powodem jest wczytywanie przypadkowych danych, które służą do generowania kluczy UUID oraz SSL. Dane te sprawiają, że urządzenie może zacząć działać ospale - i tak przeważnie się dzieje.

Seeder działa na zrootowanych urządzeniach i zapobiega załapaniu zadyszki przez smartfon z powodu zapchania się dużą ilością wygenerowanych danych. Działanie programu łatwo możemy zaobserwować po płynności pracy dużych i wymagających aplikacji jak Chrome czy Facebook.

seeder

Co prawda Google dopracowało kod systemu w najnowszych odsłonach Androida +4.0. Niemniej jednak wielu użytkowników mimo wszystko zauważa poprawę działania systemu i zewnętrznych aplikacji po zainstalowaniu Seedera nawet na urządzeniach z Jelly Bean.

Program wymaga Androida +2.2 oraz Roota. Zakupicie go w cenie 4,90 zł w Google Play.

SD Speed Increase

Wiele androidowych aplikacji i gier wymaga zapisywania i odczytywania danych z karty pamięci. Programy i gry potrafią przechowywać na zewnętrznym nośniku całkiem spore ilości danych, do których wymagają dostępu.

Kluczowym aspektem w szybkości uzyskania dostępu do zasobów karty pamięci jest czas jaki urządzenie potrzebuje na wykonanie zapisu lub odczytu. Niektóre nośniki pozwalają na bardzo szybki dostęp do danych, jednak urządzenia z Androidem nie potrafią tego w pełni wykorzystać.

sd1

Program SD Speed Increase pozwala zwiększyć wartość szybkości zapisu i odczytu z poziomu domyślnego, który waha się od 128 - 1024kb, do wartości optymalnej dla karty pamięci. W moim przypadku aplikacja podpowiadała zwiększenie wartości do 2048kb, jednak postanowiłem podnieść ją do 4096kb. Nie zauważyłem żadnych problemów w działaniu karty, a prędkość zapisu jak i odczytu wzrosła.

Program wymaga Androida +1.6 oraz roota. Jest dostępny za darmo w Google Play.

VM Heap Tool

Program ten pozwala zwiększyć rozmiar pamięci wirtualnej naszego smartfona. Niestety jednak aplikacja ta nie jest ostatnio rozwijana i nie znajduje zastosowania przy Androdzie +4.0.

Jeżeli używacie telefonów i tabletów ze starszymi wersjami systemu, możecie zainstalować VM Heap Tool i zwiększyć pamięć wirtualną urządzenia. Warto zwiększać ilość pamięci małymi krokami, aby nie narazić się na spadek stabilności pracy lub inne problemy.

VM Tool

Osobiście nie używam tego programu już od dłuższego czasu. Jednak dawniej zawsze go instalowałem na moich smartfonach. Prześledziłem komentarze w sieci i cały czas nie brakuje zadowolonych użytkowników programu VM Heap Tool, więc mogę go Wam spokojnie polecić.

Aplikacja wymaga Androida +1.6 oraz roota. Pobierzecie ją za darmo z Google Play.

Lockscreen Policy 4.2

Jeżeli zauważacie spowolnienie pracy urządzenia przy jego wybudzaniu lub usypianiu, to prawdopodobnie winne są temu widżety. Jeżeli przeładowaliście swój lockscreen widżetami to proponuję zrobić jakąś selekcję i skasować niepotrzebne aplikacje z ekranów blokady.

LockscreenPolicy

Jeżeli jednak nie przekonaliście się wcale do funkcji widżetów na lockscreenie. Programik Lockscreen Policy pozwoli wyrzucić z ekranu blokady aplikację aparatu foto oraz resztę widżetów. Obsługa jest bardzo prosta, gdyż aplikacja ta oferuje tylko dwie funkcje.

SetCPU for Root Users

Jeżeli chcecie wyciągnąć z Waszych urządzeń więcej niż przewidział producent, możecie również podkręcić procesor. Osobiście nigdy tego nie robiłem, ale program SetCPU for Root Users zbiera naprawdę dobre oceny i komentarze. Zanim jednak zabierzecie się w kręcenie procesora obejrzyjcie wideo przygotowane przez twórców programu.

Romy

REKLAMA

Sposobem na poprawę działania smartfonu lub tabletu może być wgranie modyfikowanego lub niebrandowanego oprogramowania. Na łamach Spider's Web opublikowałem już dwa poradniki w których opisałem:
1) Jak wgrać niebrandowany rom na przykładzie Samsunga Galaxy S II
2) Jak wgrać modyfikowany rom na przykładzie CyanogenMod 10.1 i Samsunga Galaxy S II

Pamiętajcie, że rootowanie, modowanie oraz ingerencja w parametry takie jak ustawienia pamięci i procesora może doprowadzić do usterki urządzenia. Tego typu awarie mogą nie być naprawione w ramach gwarancji producenta. Wszystko robicie na własną odpowiedzialność.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA