REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Smartfony - Poradniki

Jak wgrać modyfikowany rom na przykładzie CyanogenMod 10.1 i Samsunga Galaxy S II

W poprzednim poradniku opisałem, na przykładzie Samsunga Galaxy S II, proces aktualizacji oprogramowania oraz wgrywanie niebrandowanego romu do urządzenia. Dzisiaj przygotowałem przewodnik, w którym pokażę, jak przebiega instalacja nieoficjalnego romu CyanogenMod.

18.12.2012
19:06
android króluje
REKLAMA
REKLAMA

UWAGA! Zanim przejdziecie do wgrywania modyfikowanego lub niebrandowanego oprogramowania warto nieco poczytać na ten temat, aby uniknąć późniejszych problemów. Zwykle zmieniając oprogramowanie nic złego nie powinno się wydarzyć, ale – jak to się mówi – nieszczęścia chodzą po ludziach, jak i po smartfonach… Dlatego pamiętajcie, że Spider’s Web nie ponosi odpowiedzialności za wprowadzane zmiany w oprogramowaniu, a wszystko co robicie ze swoimi telefonami wykonujecie wyłącznie na własną odpowiedzialność, a działania te mogą być podstawą do unieważnienia gwarancji producenta przez autoryzowany serwis.

Jeżeli wcześniej nie mieliście styczności z aplikacją Odin i wgrywanie romów do urządzenia warto zgłębić wiedzę w tym temacie. Najlepszym i najaktualniejszym źródłem informacji jest anglojęzyczne forum XDA Developers. Korzystając z polskich źródeł musicie pamiętać, że takie wpisy nie zawsze są na bieżąco aktualizowane i z czasem moga ulegać przedawnieniu. Podobnie jest z moim poradnikiem. Publikujemy go na łamach Spider’s Web, aby przybliżyć Wam tematykę modyfikacji oprogramowania. Dokładam największych starań, aby treści te były jak najbardziej pełne w momencie ich publikacji. Jednak to XDA powinno być Waszym głównym źródłem informacji.

CyanogenMod 10.1 - Android 4.2 Jelly Bean

Dlaczego warto zainteresować się właśnie tą modyfikacją Androida? Powodów jest kilka. Po pierwsze jest to jeden z najpopularniejszych romów. Oprogramowanie jest bardzo dynamicznie rozwijane i na bieżąco aktualizowane. Nowe wersje pojawiają się praktycznie codziennie. Oczywiście nie musicie codziennie aktualizować Waszych smartfonów. Możecie spokojnie polegać na stabilnych wersjach oprogramowania. Ja bardzo często instaluję nowe odsłony CyanogenModa, aby zawsze być na czasie. Ale w pewnym sensie na tym też polega moja praca, aby znać nie tylko oficjalne aktualizacje Androida, ale olbrzymi rynek modyfikowanych romów.

Nowy CyanogenMod 10.1 bazuje na Androidzie 4.2.1 Jelly Bean i posiada wszystkie smaczki jakie wprowadzono w najnowszej wersji oprogramowania. Właśnie dlatego skusiłem się już teraz na napisanie tego poradnika. Początkowo chciałem poczekać na finalną stabilną wersję 4.1, ale doszedłem do wniosku, że każdy z Was może podjąć decyzję o tym jaką wersję sobie zainstaluje - czy będzie to rozwinięta i bardzo stabilna już modyfikacja 4.1, czy młoda ale zawsze najnowsza 4.2.

Wszystko co opiszę dzisiaj będzie dotyczyło wersji 4.2, jednak jeżeli zdecydujecie się na wcześniejsze modyfikacje powinniście postępować analogicznie.

Uwaga! Dobrym przykładem na to, że zanim weźmiemy się za aktualizację romów lepiej o tym trochę poczytać są problemy specyficzne dla danego modelu telefonu. Taka sytuacja ma waśnie miejsce w Samsungu Galaxy S II i9100, którego czip jest podatny na uszkodzenie podczas zmiany romu. Przypadek ten został opisany na forum XDA i polecam go jako przykład.

Pierwsza instalacja CyanogenModa na i9100

1. Na początku nalezy wgrać Odinem ClockworkMod-Recovery (pobierzecie go forum XDA)
Aby tego dokonać należy:
- Wyłączyć telefon
- Uruchomić do w trybie Download (poprzez jednoczesne naciśnięcie klawiszy: głośność w dół + home + włącznik)
- Klawiszem regulacji głośności w górę zaakceptować ostrzeżenie
- Uruchomić Odina
- W polu PDA wybrać “GT-I9100_ClockworkMod-Recovery_X.X.X.X.tar”
- Pole “Repartition” powinno być odznaczone
- Podłączamy urządzenie
- Klikamy Start
- Jeżeli chcemy możemy teraz zrootować nasz telefon za pomocą SuperOneClick. Jednak nie jest to niezbędne. CyanogenMod, którego planuje przecież wgrać ma roota.

wgrywanie oprogramowania

2. Upewnijmy się, że mamy działającego CWM

3. Pobieramy rom CyanogenModa i GApps. CM znajdziecie na stronie get.cm, ja wybrałem najnowszą wersję 10.1 dla Samsunga i9100 (dostępna tutaj). GApps pobierzecie z tej strony. Pamiętajcie, że dla CyanogenModa 10 (Android 4.1) są inne GApps niż dla CyanogenModa 10.1 (Android 4.2). Pobieramy odpowiednią wersję.

4. Spakowane archiwa ZIP z CM10.1 (cm-10.1-20121217-NIGHTLY-i9100.zip) i GApps (gapps-jb-20121212-signed.zip) wrzucamy na kartę pamięci do naszego smartfona.

5. Teraz wyłączamy telefon i uruchamiamy go w trybie Recovery. Aby tego dokonać musimy wcisnąć jednocześnie klawisze: głośność w górę + home + włącznik. Trzymamy tak długo, aż naszym oczom pokaże się ekran taki jak na poniższym wideo. Nakręciłem szybki materiał z tego etapu, aby nie było wątpliwości jakie kroki należy teraz zrealizować. Poruszamy się po menu używając klawiszy głośności jako strzałek w górę i w dół. Wszystkie opcje zatwierdzamy włącznikiem.

6. Instalujemy ZIP z CM 10.1
7. Instalujemy GApps
8. Robimy reset do ustawień początkowych Wipe
9. Następnie uruchamiamy telefon ponownie. Z menu wybieramy opcję Reboot.
10. Nie należy przywracać aplikacji za pomocą programy Titaniom Backup.

Kolejna aktualizacja CyanogenModa

Rom pozwala na aktualizowanie do nowych wersji z poziomu menu. Przez WiFi zostanie pobrane najnowsze oprogramowanie i następnie będziemy mogli je zainstalować jednym kliknięciem. Jeżeli jednak zmieniacie wersję CyanogenModa, np z 10 na 10.1. Trzeba będzie zaktualizować w takim przypadku również GApps.

1. Pobieramy najnowszy rom CyanogenModa i najnowszą wersję GApps. CM 10.1 dla Samsunga i9100 (dostępna tutaj). GApps pobierzecie z tej strony. Pamiętajcie, żeby wybrać wersję dla Androida 4.2.

2. Spakowane archiwa ZIP z CM10.1 (cm-10.1-20121217-NIGHTLY-i9100.zip) i GApps (gapps-jb-20121212-signed.zip) wrzucamy na kartę pamięci do naszego smartfona.

3. Teraz wyłączamy telefon i uruchamiamy go w trybie Recovery. Aby tego dokonać musimy wcisnąć jednocześnie klawisze: głośność w górę + home + włącznik. Trzymamy tak długo, aż naszym oczom pokaże się taki CWM. Poruszamy się po menu używając klawiszy głośności jako strzałek w górę i w dół. Wszystkie opcje zatwierdzamy włącznikiem.

4. Instalujemy ZIP z CM 10.1
5. Instalujemy GApps
6. Uruchamiamy telefon ponownie funkcją reboot. Nie ma potrzeby resetowania pamięci urządzenia tak jak robiliśmy to podczas pierwszej instalacji CyanogenModa.

Sukces!

REKLAMA

To wszystko na dzisiaj. Cała filozofia aktualizacji CyanogenModa opiera się na tych kilku krokach. W tej części poradnika skupiłem się na nowych pojęciach i tematach. Jeżeli widzicie jakieś braki i nie czujecie się pewnie w tym co przekazałem, proponuję przeczytać jeszcze raz mój poprzedni wpis o wgrywaniu niebrandowanych romów za pomocą Odina. Tam szczegółowo opisałem i omówiłem aplikację. Oba wpisy powinny dać dobry pogląd na temat aktualizacji smartfonów Samsunga oraz na problematykę wgrywania modowanego oprogramowania.

Oczywiście to co przerobilismy w tych dwóch mam nadzieję prostych lekcjach to dopiero wierzchołek góry jaką jest modyfikacja Andoida. Z czasem postaram się przygotowac kolejne materiały, może związane z urządzeniami innych marek. Jeżeli macie jakieś sugestie, pytania lub wątpliwości zapraszam do dyskusji w komentarzach.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA