Sprzęt

CES 2013: Nowoczesny i bezpieczny cyfrowy dom od Cisco

W dzieciństwie widziałem sporo filmów, które pokazywały przyszłość najeżoną elektroniką. Sporo takich nowości się już pojawiło, jak chociażby wideorozmowy bez potrzeby korzystania z komputera, ale nadal czekam na prawdziwy dom przyszłości. Cisco i AT&T są o krok bliżej zamiany moich marzeń w rzeczywistość i na targach CES 2013 zaprezentowali kolejne rozwiązanie tego typu.

Mój wymarzony dom przyszłości oczywiście musi składać się od podłogi do sufitu komputerów, ekranów i czujników. Sterowanie powinno odbywać się za pomocą smartfona lub tabletu, który zawsze noszę przy sobie. Co prawda w Polsce już dziś można kupić zestawy Linksysa lub DLinka, które zapewniają taki “Cyfrowy dom”.

Za pomocą dostępnych dziś u nas routerów i oprogramowania można skopiować na smartfona pliki z komputera stacjonarnego lub sterować przepustowością łącza dla każdego z podłączonych do sieci urządzeń. Bardziej zaawansowane urządzenia pozwalają na stosowanie zaawansowanych blokad rodzicielskich, tworzenie sieci Wi-Fi o ograniczonym dostępie dla gości czy podgląd obrazu z kamerek internetowych, zamontowanych w domu. To nadal mało.

Na targach CES 2013 w Las Vegas pojawiła się prezentacja nowej platformy, która ma pomóc w bezprzewodowym monitoringu całego domu. Rozwiązania firmy Cisco i operatora komórkowego AT&T noszą nazwę Digital Life i pozwolą na zdalne zarządzanie wszystkimi urządzeniami obecnymi w domu - i to nie tylko smartfonami, tabletami, komputerami i Smart TV.

Oprócz “typowych” urządzeń elektronicznych, do platformy będzie można podłączyć wszelkiego rodzaju czujniki, takie jak detektory dymu, termostaty, kamery internetowe i zamki w drzwiach. Pozwoli to dbać o bezpieczeństwo miejsca zamieszkania, nawet na wakacjach. Z platformą Digital Life można połączyć się za pomocą dedykowanych aplikacji poprzez jakiekolwiek połączenie internetowe, dlatego będzie dla użytkownika dostępna z dowolnego miejsca na ziemi gdzie dociera sieć.

cisco-digital-life

Platforma nie będzie opierać się wyłącznie na połączeniu Wi-Fi i 3G. Oprócz tego będzie korzystać jeszcze z trzech dodatkowych form komunikacji, w tym jedno- i dwustronnej komunikacji radiowej oraz łączności Z-Wave. Dostępny będzie nawet adapter, który zapewni komunikację urządzeń przez sieć energetyczną. Bezpieczeństwo i sprawne działanie systemu ma zapewnić okresowa diagnostyka podłączonych do sieci urządzeń, a także zabezpieczenie na wypadek braków w dostawie prądu.

Zapowiedziane przez Cisco nowości zapowiadają się świetnie, ale nie łudzę się, że w ciągu najbliższych lat zobaczę ich zastosowanie w praktyce. W Stanach Zjednoczonych platforma Digital Life ma być dostępna już od marca, ale pod strzechy w naszym kraju szybko nie zawita.

Sam w domu mam podstawowego Liveboksa i bardziej palące wydatki, niż takie futurystyczne gadżety.

Nowościom zaprezentowanych podczas trwającym obecnie targów CES 2013 w Las Vegas z ramienia naszej redakcji przygląda się Ewa.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst