REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

100 najczęściej czytanych artykułów w polskiej i zagranicznych wydaniach Wikipedii

Google ma swoje Zeitgeist, które co roku podsumowuje wydarzenia ostatnich 12 miesięcy. Choć sama Wikipedia, a właściwie Wikimedia nie publikuje oficjalnego podsumowania roku wraz z danymi na temat tego, jakie artykuły były najbardziej poczytne, to szwedzki inżynier oprogramowania Johan Gunnarsson znalazł na to sposób i przedstawił podsumowanie 2012 roku. O ile w pierwszej dziesiątce anglojęzycznej wersji serwisu nie ma pozycji, które by zaskoczyły, to zestawienie dla Polski zaskakuje. Zastanawiająco często czytamy na temat zamka swobodnego stosowanego w automatycznej broni palnej. Chyba setki tysięcy Polaków postanowiło samemu zbudować pistolety. Jeśli tak, to nie wróży to nic dobrego.

28.12.2012
16:23
wikipedia
REKLAMA
REKLAMA

W wersji anglojęzycznej króluje niepodzielnie Facebook, na temat którego wpis został wyświetlony ponad 32 miliony razy. Na drugim miejscu uplasował się wpis wyjaśniający, czym są serwisy typu Wiki. Na ostatnim stopniu podium uplasował się artykuł zawierający informacje na temat znanych osób, które zmarły w tym roku. Tuż za podium znalazł się wpis dotyczący zespołu One Direction, aż sprawdziłem, czym jest One Direction bo jakoś nie byłem aż do teraz świadom tego fenomenu. Na kolejnym miejscu również znajdują się wpisy dotyczące kultury, na myśli mam oczywiście film The Avangers oraz książkę „Pięćdziesiąt twarzy Greya”. Na 7 miejscu, jako ostatni z ponad 20 milionami wyświetleń znalazł się wpis na temat fenomenu roku 2012. Kolejne miejsce zajęła ekranizacja przygód Batmana.

Dopiero na 9 miejscu uplasował się wpis o Google. Przepaść, jaka dzieli liczbę odsłon strony dotyczącej Facebooka, a tę na temat firmy z Mountain View to aż 14 milionów odsłon! To bardzo dużo. Na 12 miejscu uplasował się YouTube, na 27 sama Wikipedia, na 55 wpis na temat SOPA. Dopiero na 64 miejscu z ponad 8 mln odsłon uplasował się wpis na temat Steve'a Jobsa przegrywając tym samym m.in. z Cristiano Ronaldo, Kim Kardashian, o Justinie Bieberze nie wspominając. Na 70 miejscu z 8 mln odsłon znalazł się system Android. W zestawieniu królują głównie artyści oraz celebryci. Tuż za Lady Gagą uplasował się Windows 8 z niespełna 8 mln odsłon. W 100-ce tego to zestawienia nie znalazło się ani Apple, ani iPhone czy iPad. Biorąc to pod uwagę można stwierdzić, że tegoroczne premiery tej firmy nie były na tyle rewolucyjne i/lub większość ludzi dowiedziała się na ich temat z innych źródeł. W takim wypadku Windows 8 jest rzeczywiście czymś zupełnie nowym, by nie powiedzieć rewolucyjnym, na temat czego ludzie szukali informacji na Wikipedii.

W Polsce królowała Polska. Z niemal 3 mln wyświetleń wpis poświęcony naszemu krajowi zajął 1 miejsce wśród polskojęzycznego wydania Wikipedii. Drugie miejsce zajął wpis dotyczący zamka swobodnego stosowanego w broni automatycznej. Nie ukrywam, że to powoduje u mnie duże zdziwienie, bo albo ma miejsce błąd z liczeniu odsłon lub też czas sie zastanowić, po co ta wiedza Polakom i do czego mogą chcieć ją wykorzystać. Prawie 2 miliony odsłon to bardzo dużo, a tajemnica dotycząca domniemanej popularności tego wpisu prawdopodobnie nie zostanie wyjaśniona. Pierwszy wpis dotyczący szeroko pojętego Internetu, technologii i wszystkiego tego, co pojawia się na łamach Spider’s Web znajdziemy na 5 pozycji – jest nią konsola gier wideo Magnovox Odyssey. Natomiast na 14 pozycji tego zestawienia uplasował się wpis o ACTA, który został wyświetlony ponad milion razy. Zaskakującą popularnością jak dla mnie cieszy się również wpis na temat windy kosmicznej, który miał zostać wyświetlony ponad 750 tysięcy razy.

najczęściej-czytane-artykuły-polska-wikipedia-2012
REKLAMA

Wyniki dotyczące polskiej wersji językowej Wikipedi skłaniają do zastanowienia się co do rzetelności tych danych. Jak stwierdził Benjamin Disraeli istnieją 3 rodzaje kłamstw: „kłamstwa, okropne kłamstwa, statystyki”. Nie ulega jednak wątpliwości, że na Wikipedii szukamy informacji na temat wydarzeń i postaci historycznych lub na temat artystów czy celebrytów i to właśnie tego typu wpisy cieszyły się według danych przedstawionych przez Gunnarssona największą popularnością w polskiej edycji Wikipedii.

źródło: Toolserver.org

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA