REKLAMA

Właśnie upadł ostatni bastion BlackBerry. Nowy system będzie ostatnią deską ratunku dla RIM

Przez długi czas zarząd RIM nie wierzył w erę dotykowych ekranów i nie dostosowywał swojego oprogramowania do nowych trendów, które zaczynały władać rynkiem mobilnym. Apple zaskoczył pierwszym iPhone'em nie tylko klientów, ale sporą część konkurencji. RIM i telefony BlackBerry zostały daleko w tyle i teraz po latach nadal ponoszą tego bolesne konsekwencje.

30.11.2012 13.24
Biznes wybiera iPhone'a - tak upadł ostatni bastion BlackBerry
REKLAMA

Biznesmeni i klienci korporacyjni zmienili swoje upodobania kulinarne i ostatnio gustują w nowych świeżych smakach. Według najnowszego raportu IDC to nie Jeżynki ale, Jabłka cieszą się największym zainteresowaniem wśród firm. iPhone już od dłuższego czasu jest uznawany za ikonę popkultury. Teraz jest również najpopularniejszym biznesowym smartfonem. Przed nim plasują się tylko (wszystkie razem wzięte) urządzenia z Androidem.

REKLAMA

Twórcy raportu podzielili biznesowe smartfony na dwie kategorie. Pierwszą z nich są telefony firmowe nabywane indywidualnie przez pracowników, a drugą grupę stanowią słuchawki kupowane przez przedsiębiorstwa. W obu grupach króluje od wielu miesięcy Android, ale pozycja RIM zawsze była bardzo mocna. Niestety z dniem publikacji ostatniego raportu IDC upadł ostatni bastion BlackBerry, gdyż klienci biznesowi pokochali iOS.

Przed RIM stoi teraz trudne zadanie. Nowy system operacyjny BlackBerry 10, który ujrzy światło dzienne na początku przyszłego roku będzie musiał odbudować pozycje całej marki. Marki, która poważnie podupadła i zaczęła rozczarowywać i niewystarczać nawet wymagającym, stałym i oddanym sercem użytkownikom. Niewielu moich znajomy pozostało przy BlackBerry i z tego co widzę w sieciach społecznościowych trend odwrotu od Jerzynek cały czas się utrzymuje.

Na całe szczęście BlackBerry 10 zapowiada się wręcz miodnie. Już dzisiaj przyciąga on wielu entuzjastów i sympatyków, którzy wyczekują daty oficjalnej premiery. Czy nowy odświeżony interfejs wytarczy, aby przyciągnąć do nowej platformy RIM wielu programistów i użytkowników? Na pewno będzie to powolny i długotrwały proces.

REKLAMA

Obawiam się, że ostatni bastion BlackBerry, czyli klienci korporacyjni, którzy odeszli do świata Androida oraz iOS, są całkiem zadowoleni ze swojej decyzji. Na te systemy narzeka niewiele osób i potrafią one w ogromnym stopniu zastąpić biznesowe rozwiązania RIM. Trzeba pamiętać że na horyzoncie pojawił się teraz jeszcze jeden silny gracz, a mianowicie Microsoft z ekosystemem Windowsa. Mobilne oprogramowanie Windows Phone 8 jest już pełnoprawnym systemem operacyjnym, który również może odbić RIMowi część klientów.

Eksperci tworzący raporty IDC prognozują, że iPhone nadal będzie piął się w górę, aż do znaczącego zdominowania rynku biznesowego. Według wyliczeń już w 2016 roku to telefony z iOS na pokładzie będą liderami biznesowego segmentu na rynku smartfonów. Apple ma wtedy sprzedać klientom biznesowym aż 68,9 mln urządzeń. Te liczby bez wątpienia są obecnie poza jakimkolwiek zasięgiem RIM. Dlatego nic nie wróży rychłego powrotu RIM na szczyt ostatniego, biznesowego bastionu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA