REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

TVP stworzy HUB z aplikacjami w hybrydowej telewizji, będzie też usługa VOD

Telewizja hybrydowa to trochę inna ścieżka rozwoju wizji telewizji jutra, niż w przypadku platformy Smart TV. Rozwiązanie to ma być szerzej dostępne dzięki niezależności od platformy. W Polsce w projekt angażuje się TVP. Zapowiedzi są bardzo szumne.

26.11.2012
16:19
HUB, VOD oraz aplikacje regionalne - nowości TVP wkrótce w HbbTV
REKLAMA

Jeszcze w tym roku na kanałach TVP ma pojawić się specjalnie przygotowany HUB dla całej paczki usług zawartych w ramach HbbTV. To dodatkowe serwisy informacyjne, pogodowe, aplikacje dla poszczególnych programów czy wreszcie usługi VOD. Te ostatnie mają zadebiutować dopiero na początku przyszłego roku. W 2013 roku TVP ma także przygotować specjalne aplikacje dla serwisów informacyjnych, w tym także rozwiązania regionalne.

REKLAMA
Hbb_TVP_hub

TVP bardzo poważnie potraktowała usługi HbbTV, co objawia się chociażby dużą częstotliwością emisji spotów promujących tę funkcję. Obecnie są to głównie usługi informacyjne, których wykonanie jest całkiem niezłe. Jednak to właśnie dodanie VOD powinno być łakomym kąskiem dla widzów, zachęcającym do podłączenia telewizora do Internetu.

Z drugiej strony widać jednak, że TVP po prostu robi wszystko, by była postrzegana jako telewizja atrakcyjna i nowoczesna. TVP w końcu udostępnia swoje seriale na różnych platformach VOD, posiada własny serwis wideo na życzenie także dostępny jako aplikacja mobilna i w Smart TV. W niedalekiej przyszłości planowane jest dalsze rozwijanie i tych usług.

REKLAMA

Nie wiem, czy to stawianie na nowoczesność nie jest próbą zamiatania pod dywan innych problemów. Wierzę jednak, że rozwój hybrydowej telewizji przez TVP oparty jest o jakąś większą strategię i w przyszłości usługi te będą przydatne dla użytkowników. Hybrydowych funkcji TVP pozazdrościło już Polskie Radio, które chce również w ramach cyfrowego radia oferować szereg nowoczesnych opcji.

Bardzo jestem ciekaw, czy i kiedy w ślad za TVP pójdą przedstawiciele innych stacji nadawanych w multipleksach DVB-T. TVN testował telewizje hybrydową już w marcu, jednak do dziś nie widać żadnych rzeczywistych wdrożeń. Myślę jednak, że w momencie, gdy TVP zaoferuje swój serwis VOD, to i tvn player oraz ipla pojawią się w ramach DVB-T. A taki szeroki dostęp niezależny od konkrentnych platform Smart TV byłby milie widziany.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA