REKLAMA

Rozmiar ma znaczenie: Xbox Wideo nie dla ekranów smartfonów

Jestem pod dużym wrażeniem skali ekosystemu Microsoftu. Wszystkie usługi, w niesamowitej ilości, pięknie ze sobą współpracują. Wszystkie? Niestety, nie do końca. Xbox Wideo nie uświadczysz na Windows Phone 8. Nie tylko dlatego, że mieszkasz w Polsce.

21.11.2012 18.17
Xbox Wideo nie dla Windows Phone 8
REKLAMA

W swojej, świeżej jeszcze recenzji Windows Phone 8, narzekałem, że nie mogę przetestować usług Xbox Muzyka i Xbox Wideo. Zapewniano mnie (fakt, nieoficjalnie), że pierwsza z nich będzie dostępna w naszym kraju w dniu premiery Windows 8. Tak się jednak nie stało. Dalszymi losami multimediów Microsoftu w Polsce zajmiemy się w swoim czasie. Na razie jednak, ani na Windows 8, ani na Windows Phone 8, Polacy nie skorzystają z tej dobroci.

REKLAMA

Jak się jednak okazuje, nie tylko my mamy pewne ograniczenia. Cały, piękny, spójny ekosystem Microsoftu ma jedną wyrwę: usługa Xbox Wideo dostępna jest dla Windows 8 i Windows RT. Windows Phone? Niestety, pech. I prawdę powiedziawszy, nie rozumiem dlaczego. Skoro takie produkty, jak ipla czy tvn player są dostępne na smartfony Microsoftu, to, jak rozumiem, nie ma technicznych przeszkód, by móc sobie w podróży obejrzeć coś z platformy Xbox.

O wprowadzaniu klientów w błąd, teoretycznie, nie ma tu mowy. „Kup film lub program telewizyjny na Xbox Wideo, obejrzyj go na swoim telewizorze, tablecie lub komputerze osobistym. Zacznij go oglądać na telewizorze, skończ na tablecie”. O telefonach tu nic nie jest powiedziane. Tyle że tak to wygląda w opisie usługi Xbox Wideo. Jak zajrzymy do umowy licencyjnej, znajdziemy tam zapis, że otrzymujemy prawa do odtwarzania filmu na Xbox 360, PC oraz… Windows Phone. Innymi słowy, mamy prawo odtwarzać film na urządzeniu, które nie jest w stanie go odtwarzać. Czeski film

Strona wsparcia technicznego sugeruje nieco więcej. „Windows Phone 8 na chwilę obecną nie obsługuje odtwarzania wypożyczonych lub zakupionych treści ze sklepu Xbox Wideo. Jeżeli chcesz, by ta funkcja była dostępna, udaj się na witrynę Windows Phone Feature Suggestions i zgłoś zapotrzebowanie”

Xbox Multimedia to nowa marka na rynku. Fakt, to „zwykły” Zune z nowymi funkcjami i po rebrandingu, ale świadomość marki Zune jest tak niska, że można liczyć całość od zera. Nie wydaje mi się też, by marka Xbox związana z grami kojarzyła się również z muzyką i filmami. Microsoft musi tu przecierać agresywnie szlaki, by móc liczyć na jakąkolwiek istotną pozycję w świecie cyfrowej dystrybucji zdominowanej przez iTunes. Xbox Muzyka i Xbox Wideo zapowiadają się świetnie. A brak obsługi filmów na smartfonach ściśle związanych z ekosystemem Xbox nie jest aż tak istotna.

REKLAMA

Istotne jest jednak to, by usługa nie przynosiła żadnych rozczarowań. By działała tak, jak się tego spodziewamy. By pokonać iTunes, nie wolno popełniać błędów. Uważacie, że się czepiam? To tak na deser: filmy, które wypożyczyłeś bądź wypożyczyłaś za pomocą Zune, nie mogą być odtworzone w Xbox Wideo. Musisz pobrać Zune’a, by móc je obejrzeć. Szkoda tylko, że Zune nie działa na Windows RT…

Maciek Gajewski jest dziennikarzem, współprowadzi dział aktualności na Chip.pl, gdzie również prowadzi swojego autorskiego bloga

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA