REKLAMA

Prawie 13 000 aplikacji w sklepie Windows. Jak to odbierać?

W chwili gdy piszę te słowa liczba aplikacji dostępnych w sklepie Windows dobija do 13 000, a być może nawet, gdy będziecie je czytać, licznik przekroczy kolejny mały kamyczek milowy. 

08.11.2012 13.34
Liczba aplikacji dostępnych na Windowsa 8 stale rośnie i zbliża się do 13 000
REKLAMA
REKLAMA

Każdego dnia możemy zobaczyć, że w usłudze pojawiają się nowe programy. A warto przy tym nadmienić, że polska edycja systemu nie ma jeszcze (lub wcale) dostępu do niektórych z nich - ot, irracjonalna blokada regionalna, która funkcjonuje w zasadzie w każdym systemie tego typu, czy to z VOD czy innymi atrakcjami, musimy przełknąć i się przyzwyczaić.

Wedle posiadanych informacji, Windows 8 posiada obecnie w swojej bazie 12 895 aplikacji, z czego te 2 895 zostało dodane tylko w przeciągu ostatnich ośmiu dni. To z kolei obrazuje jak bardzo wystrzeliły w górę korki szampana, ale przede wszystkim popularność systemu i zapał programistów do dostosowywania do niego swoich aplikacji.

Nie da się natomiast ukryć, że Microsoft jest na początku bardzo dalekiej drogi. Mówi się, że pierwsze większe świętowanie będzie miało miejsce w okolicy 100 000 aplikacji w bazie sklepu. Do tego jeszcze daleka droga, a na tle konkurentów z Google Play czy App Store, całość wygląda na razie dość mizernie.

Pamiętam jednak jak w 2010 roku raportowałem poczynania Android Marketu i fani iPhone'ów z politowaniem spoglądali na liczbę aplikacji w sklepie Google'a. Dziś - jak podaje Ewa - firma może się pochwalić podobną bazą jak w przypadku systemu Apple, na poziomie 700 000 aplikacji.

REKLAMA

Gdyby sklep Windows miał iść drogą Google Play, to do wspomnianych 100 000 - przy zachowaniu tych samych proporcji rozwoju - powinien dobić w okolicy sierpnia 2013. Nie jest to wcale tak odległa perspektywa, a ponieważ konkurenci przerzucili już "pierwsze koty za płoty" w materii zmuszania twórców do robienia tzw. aplikacji, na dodatek system jest równolegle dostępny na aż trzech platformach - w tym wielkim PC - jestem w stanie się założyć, że dojdzie do tego o wiele prędzej.

Plan Microsoftu? Styczeń.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA