REKLAMA

100 gier wszech czasów według Time'a

TIME to nie byle marka. To największy amerykański tygodnik - jeśli chodzi o renomę i staż to taki odpowiednik naszej "Polityki", choć (niczego naszej Ewie nie ujmując, jestem dumny niczym brat) oczywiście na zdecydowanie szerszą skalę. Dlatego jeśli TIME postanowił zrobić listę stu gier wszech czasów, to posłusznemu wyrobnikowi Przemka Pająka nie pozostaje nic innego, jak pokornie podać to dalej.  

19.11.2012 18.46
100 gier wszech czasów wg Time'a
REKLAMA

Technologicznie eksperci TIME przygotowali listę, która z całą pewnością budzi emocje. Tego typu zestawienia zawsze charakteryzują kontrowersje. Sam wiem o tym najlepiej, bo gdy dla benchmark.pl tworzyłem listę stu gier XX wieku, mimo najszczerszych chęci i tak nie dałem rady zawrzeć wszystkich produkcji, których oczekiwaliby moi ukochani i zawsze mile wspominani benchmarkowi czytelnicy (sprawdźcie sami: A-D, E-P, P-Z). Redaktorzy TIME rozszerzyli swój zasięg o teraźniejszość i - cóż - pojechali po całości.

REKLAMA

W zestawieniu nie znalazła się bowiem cała rzesza tytułów, które zapewne z miejsca okrzyknęlibyście pewniakiem do miana gry "wszech czasów". Kilka decyzji natomiast wśród czytelników magazynu TIME wydało się bardzo dyskusyjne. Nietypowo zacznijmy może od końca - wśród wartych wzmianki gier najnowszej dekady, autorzy uznali jedynie... Batman: Arkham City i Mass Effect 3. Jako wielki fan chociażby Red Dead Redemption poczułem się rozczarowani, a zaraz za sobą słyszę oburzone krzyki fanów Skyrima czy Deus Ex: Human Revolution.

Ostatnie dwa lata wydają się i tak mało kontrowersyjne, jeśli spojrzymy na zestawienie chociażby tego, co twórcy uznali za ponadczasowe w latach 1990-2010. Próżno jest tam szukać takich tytułów jak Baldur's Gate, Planescape: Torment czy nawet Fallout. Trafimy za to na produkcje tak nieznane w Polsce jak choćby Ico, Metroid Prime. W wielu miejscach zestawienie kłania się zresztą rynkowi azjatyckiemu. Z nowinek warto odnotować obecność Angry Birds.

Pełen ranking możecie przeczytać na technologicznych podstronach magazynu TIME. Nie da się ukryć, że w wielu miejscach propozycja redaktorów są uzasadnione dość trafnie. Z drugiej strony - brakuje uzasadnienia dla nieobecności niektórych produkcji, a - wiadomo - to boli najbardziej. Pełna lista gier dostępna jest z kolei pod tym adresem. Gry ułożono w kolejności chronologicznej.

REKLAMA

Czy to jest dobre zestawienie? Nie śmiem polemizować. Na pewno jest bardzo odważne. Jak zapewne zauważyliście po moim benchmarkowym rankingu, ja zrobiłbym je w zdecydowanie bardziej konserwatywny sposób, choć pewnie też nieco ograniczony przez punkt widzenia europejskiego gracza. Być może jednak o to w tym właśnie chodzi, żeby robić rankingi według własnych gustów, a nie kropka w kropkę wciąż przepisywać te same gry od swoich międzynarodowych kolegów.

Temat na rozprawkę w komentarzach na dziś:  gry wszech czasów magazynu TIME - nowatorskie spojrzenie na sprawę czy już świętokradztwo?

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA