REKLAMA

Testerzy Windows 8 wybierają… Windows 7

Forumwindows8.com - największe jak samo siebie nazywa - forum użytkowników najnowszej niewydanej jeszcze oficjalny wersji systemu operacyjnego Windows 8 - przeprowadziło ciekawe badanie na swoich 50 tys. użytkownikach (potężna grupa badawcza). Ciekawe o tyle, że przynosi dość niespodziewane wyniki - ci, którzy testują Windows 8 wybraliby raczej Windowsa 7. Nie jest to zbyt dobry prognostyk dla Microsoftu przed rychłą premierą najważniejszej wersji Windowa od czasu Windowsa 95.

01.10.2012 14.54
Testerzy Windows 8 wybierają… Windows 7
REKLAMA

Podkreślmy z jakim badaniem mamy do czynienia - to wynik anonimowej ankiety wśród tych, którzy już dziś używają Windowsa 8, a na Forumwindows8.com wymieniają ze sobą uwagi, pytają, dyskutują i radzą się na jego temat. To ściśle określona grupa entuzjastów, znawców i specjalistów komputerowych - można nawet zasugerować twierdzenie, że wśród nich znajdzie się spora grupa hard-core'owych fanów marki Windows.

REKLAMA

Oczekiwalibyśmy więc od takiej grupy zmasowanego entuzjazmu związanego z nowym Windowsem, tak jak od forumowiczów powiedzmy MyApple.pl, na pytanie jaki jest najlepszy system operacyjny na świecie, oczekiwalibyśmy odpowiedzi, że OS X 10.8. Tymczasem na pytanie "jaka jest twoja ulubiona wersja Windowsa" zadane forumowiczom z Forumwinows8, odpowiedzi Windows 7 padło aż 53%. To o ponad dwa razy więcej niż w przypadku odpowiedzi Windows 8 (25%). Z której strony by nie patrzeć, nie jest to obiecujący wynik dla Microsoftu. Co powiedzą przeciętni konsumenci przyzwyczajeni do interfejsu znanego im od 1995 r., skoro połowa specjalistów woli poprzednią wersję Windowsa od tej rewolucyjnie nowej?

which windows do you prefer

To zresztą nie jedyny znak zapytania wśród wyników ankiety z Forumwindows8. Z listy wielokrotnego wyboru ulubionych funkcji nowego Windowsa, Metro UI (aktualnie znanego jako Modern UI) wybrane zostało zaledwie 22% razy. Jak na najbardziej charakterystyczny element Windowsa 8 to niezwykle mało. Zdaje się, że najważniejsza nowość w Windowsie 8 nie jest kochana przez fanów marki.

Windows 8 – favourite features

Z kolei na liście największych słabości Windows 8, obok oczywistych na tym etapie "wymagań sprzętowych" oraz "braku kompatybilności" dość wysoko znajduje się pozycja "dwa style: Metro oraz klasyczny desktop" (18%), czyli coś, do czego bardzo chciałby nas przyzwyczaić Microsoft w Windowsie 8.

Windows 8 – most problems

Zaskakujące są również odpowiedzi wczesnych użytkowników Windowsa 8 o to w jaki sprzęt mobilny by zainwestowali. Okazuje się, że mimo iż Forumwindows8 to zbiorowisko fanów Microsoftu, to z kupiliby oni raczej iPhone'y i iPady aniżeli smartfony z Windows Phone 8, czy tablety Surface.

Windows 8 – which mobile platform will you choose

Nie ma oczywiście co wyrokować po jednorazowym wyniku takiej ankiety, mimo potężnej grupy, która w niej uczestniczyła oraz mimo faktu, że była ona przeprowadzona na entuzjastach Windowsa, ale jeśli skonfrontujemy to z niedawnymi mocnymi medialnie oświadczeniami przedstawicieli Intela, którzy sugerowali, że Windows 8 nie jest jeszcze gotowym produktem, to znak zapytania pojawić się powinien.

REKLAMA

Dodam, że ja również testuję Windowsa 8 od pewnego czasu i mam podobne wątpliwości co ankietowicze z Forumwindows8. Dla mnie również niezbyt czytelny jest podział pomiędzy dwa tryby pracy systemu (Modern UI i tradycyjny dekstop). Dodałbym również do tego małą produktywność systemu w Modern UI, w którym pracuje się znacznie wolniej aniżeli w desktop UI.

P.S. Przy okazji - tych, którzy jeszcze nie czytali gruntownej recenzji Windowsa 8 autorstwa Maćka Gajewskiego zachęcamy do odwiedzenia strony: https://spidersweb.pl/2012/08/windows-8-rewolucja-na-miare-windows-95-czy-tez-cos-duzo-gorszego-od-visty.html

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA