Tech

Amazon Kindle Fire HD wchodzi do Polski... a raczej do sklepów Vobis

Końcówka października bez wątpienia upływa pod znakiem tabletów. Wczoraj mieliśmy prezentację iPada mini, a także nasza redakcja była obecna na warsztatach poświęconych nowym urządzeniom Samsunga działających w oparciu o Windows 8. Już w piątek premiera Microsoft Surface, a w następnym tygodniu prezentacja Google i być może większy Nexus. Natomiast dziś do Polski wchodzi Kindle Fire HD – przynajmniej jeśli chodzi o sieć Vobis.

Vobis dał się ostatnio poznać jako importer i dystrybutor innych urządzeń z rodziny Kindle. Na łamach Spider's Web zwracaliśmy uwagę na niezbyt atrakcyjną ofertę cenową jeśli chodzi o e-czytniki Amazonu. Teraz ta sama sieć rozpoczyna dystrybucję 7 calowej wersji Kindle Fire HD. Sprzęt w Stanach Zjednoczonych można nabyć za 199 dolarów co równa się cenie Google Nexus 7 w wersji 8 GB. Vobis sprzedaje tablet Amazonu za 999 złotych.

Ponownie więc Vobis nie zaoferował rewelacyjnej ceny na urządzenie Amazonu. Jednak jest to bez wątpienia konkurencyjna oferta dla Nexusa 7 oraz nowego iPada mini. Nie jest tanio w porównaniu do ofert z Allegro, ale nie będę już się pastwił nad strategią Vobisa. Zapewne na brak naiwnych klientów nie mogą narzekać skoro zdecydowano się na poszerzenie oferty o kolejne urządzenie firmowane przez Amazon.

Problemem dostępności Kindle Fire HD w Polsce nie jest jednak cena, a jego możliwości. Amazon modyfikuje system Android tak by był on idealnie przystosowany do konsumpcji treści z ich własnego ekosystemu. To świetna oferta dla krajów gdzie usługi Amazona działają - szczególnie w USA gdzie dostępny jest pakiet Prime. W Polsce sprzęt ten jest niezwykle ograniczony jeśli chodzi o swoje natywne możliwości. Nawet jeśli decydujemy się na treści głównie w języku angielskim to i tak spodziewać możemy się problemów z blokadą regionalną - bez zabawy z VPN się nie obędzie. W naszych realiach to sprzęt dla doświadczonych i świadomych użytkowników. Pierwsza generacja Kindle Fire zachęcała ceną amatorów wszelkich modyfikacji, dziś na rynku jest Google Nexus oraz setki innych tanich tabletów z Androidem. Ta wersja jest już zdecydowanie dedykowana zwolennikom bogatej amerykańskiej oferty Amazona. Kindle Fire HD to także jeszcze mniej aplikacji niż w przypadku Nexus 7.

Szkoda, że wciąż nie ma w Polsce Amazona zarówno ze sklepem jak i swoimi usługami. Mógłby na naszym rynku sporo namieszać. Jeśli chodzi o e-czytniki to nie ma sobie równych już dziś na naszym rynku, w przypadku tabletów bez dodatkowych usług jest on wart znacznie mniej niż te 999 złotych, za które sprzedawać będzie go Vobis.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst