1. SPIDER'S WEB
  2. Tech

Świetne darmowe filmy w serwisach VOD - wystarczy tylko dobrze poszukać

Darmowe filmy w serwisach VOD

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, a w nim zmiany dotyczące regulacji wideo na życzenie. O tym co zmieni się dla polskich firm oferujących serwisy VOD na łamach Spider’s Web już informowaliśmy. Dla większości z nas jednak najważniejsza jest oferta tych serwisów, a ta z miesiąca na miesiąc się powiększa. Okazuje się, że przed każdym seansem warto zrobić odpowiedni rekonesans – może okazać się, że film znajdziemy w innym serwisie za darmo.

Dostępne w Polsce serwisy wideo na życzenie dla większości z nas nie są zbyt atrakcyjnym produktem, nowości filmowych jest jak na lekarstwo a maniacy dobrej jakości obrazu i dźwięku nie mają czego szukać. Także fani amerykańskich seriali nie znajdą tam nowych pozycji; nawet amerykańskich filmów z ostatnich 2 lat jest niewiele. Serwisy VOD mogą jednak wieczorami śmiało zastąpić telewizyjne stacje ogólnotematyczne – reklam jest mniej, a filmowa oferta często podobna, w dodatku mamy wybór co chcemy oglądać.

Kiedy już zdecydujemy się na skorzystanie z jednego z serwisów VOD przychodzi pytanie – który z nich jest najlepszy? Jednoznacznej odpowiedzi nie ma, bo niemal wszystkie są do siebie podobne zarówno, jeśli chodzi o rozwiązania technologiczne, jak i ofertę. Mamy ipla, Iplex, Kinoplex, Onet VOD pod bardzo łatwą domeną vod.pl oraz jeszcze kilka innych serwisów. Wszystkie łączy ogólnie panujący chaos oraz słabe mechanizmy wyszukiwania lub wręcz ich brak. Najlepiej sprawuje się odnowiony serwis Onetu – vod.pl, a to podobno jeszcze nie koniec zmian w tej usłudze.

Serwisy ipla oraz Iplex stosują dodatkowo abonament, Kinoplex stawia na nowości filmowe, gdzie każda jest płatna oddzielnie, w serwisie Onetu królują filmy darmowe obarczone odpowiednią liczbą reklam. Abonamenty w przypadku ipla oraz Iplexu nie są wysokie. Przyzwyczajeni do tego, że w internecie prawie wszystko jest za darmo, to 20 zł miesięcznie zawsze można przyoszczędzić. Na szczęście wystarczy tylko odrobina cierpliwości, by okazało się, że za większość filmów w serwisach VOD nie musimy płacić.

Dla przykładu film „Koniec z Hollywood” jest za darmo na stronach Iplex oraz Onet VOD, natomiast w ipla jest dostępny w wersji premium, choć obecnie także tam można obejrzeć go za darmo korzystając z promocji M&M’sów. Natomiast „Dzienniki Nimfomanki” również można obejrzeć nie płacąc nic, tylko oglądając reklamy w ramach vod.pl, natomiast w ipla, by uzyskać dostęp musimy wykupić abonament lub zapłacić 4,90 za wypożyczenie tego pojedynczego tytułu.

Podobnie sytuacja ma się z innymi filmami i działa w każdą stronę – raz dany film jest za darmo w ipla, raz w Iplexie, a innym razem na stronach Onetu. Sytuacja na rynku dla klientów nie jest zbyt różowa – oferta filmowa generalnie jest skromna, w dodatku zmuszeni jesteśmy do ciągłego przeszukiwania zasobów kilku serwisów. Jeszcze gorzej jest gdy chcemy skorzystać z oferty na ekranie Smart TV – tam nawet gdy dany serwis oferuje własną aplikację, to katalogi często są uboższe.

Niemniej jednak nie można cały czas narzekać. Liczba filmów rośnie, osobiście jestem bardzo pozytywnie zaskoczony bogatą ofertą serwisu prowadzonego przez Onet. Ważny jest też fakt, że co prawda często są to stare filmy, to jednak nie musimy za nie nic płacić  -a są dostępne w pełni legalnie.