1. SPIDER'S WEB
  2. Tech

Nowy Microsoft Office wygląda na produkt kompletny

office, ikona

Microsoft zaprezentował dziś o ile nie najważniejszą w ostatnich latach, to niezwykle ważną aktualizację, której konsekwencje będą odczuwane przez lata. Oto najważniejszy aktualnie produkt Microsoftu – pakiet biurowy Office – pokazany został w wersji na interfejs Metro, który będzie podstawą nowej wersji systemu operacyjnego Windows. Co więcej, po raz pierwszy Office został pokazany jako produkt w pełni zintegrowany z technologiczną chmurą oraz społecznościowy.

Office to najważniejszy produkt w ofercie Microsoftu – taki, który przynosi mu dziś największe przychody oraz taki, który jako jeden z nielicznych wciąż cieszy się estymą wśród przeciętnych użytkowników sprzętu komputerowego. To nie przypadek, że nowy Office prezentowany jest dużo później niż nowa wersja systemu operacyjnego, na którym będzie działać – Microsoft chce mieć pewność, że to co pokazuje jest odpowiedniej jakości.

I jest. Prezentacja nowego Office’a robi ogromne wrażenie – wygląda na to, że nowa wersja pakietu biurowego Microsoftu to produkt kompletny: nie tylko jest on w pełni zintegrowany z charakterem zupełnie nowego interfejsu Metro UI, który w dużo większym stopniu będzie rozpoznawalny przez przeciętnych użytkowników komputera niż sam Windows, ale również prezentuje się niezwykle obiecująco na wszystkich nowoczesnych infrastrukturach komputerowych: komputerach stacjonarnych/przenośnych, notebookach, tabletach, smartfonach, a nawet gigantycznych ekranach dotykowych.

Word - funkcje społecznościowe
Word - tryb edycji dokumentu

Jeśli tablety wciąż są traktowane jako urządzenia tylko do rozrywki i tzw. konsumpcji mediów, to nowy Office ma szansę to zmienić. Ma szansę zrobić to w znacznie większym stopniu aniżeli pakiet biurowy iWork Apple’a, który od pewnego czasu z powodzeniem funkcjonuje na iPadzie. To dlatego, że iWork jest produktem ze stajni OS X – niszowego systemu operacyjnego używanego przez garstkę użytkowników w skali globalnej. I choć większość nowości w trzech głównych aplikacjach pakietu biurowego Microsoftu: Wordzie, Excelu i Power Poincie jest powieleniem tego, co widzimy w najnowszych wersjach pakietu iWork, to jednak to one trafią do masowego użytkownika, który w najbliższym roku będzie kupował nowy komputer.

Zresztą nowy Office czerpie po trochu z obu poważnych konkurentów, których ma: z iWorka oraz Google Docs, jednak wzorem najlepszych bierze to, co najlepsze u konkurencji i łączy je z własnymi innowacjami. A tych usługom Microsoftu, szczególnie tym związanych z pracą grupową, nie brakuje. Przejęcia Skype’a oraz Yammera – serwisów służących w głównej mierze do komunikacji biznesowej – coraz bardziej stają się uzasadnione – w nowym Officie komunikacja i praca grupowa są podstawą działania. Ładnie przedstawił to Steve Ballmer mówiąc, że od czasu, gdy Microsoft zaczynał pracę nad Office’em zmieniło się dosłownie wszystko, a przede wszystkim filozofia budowania pakietu biurowego – od zamkniętego biura dla jednego użytkownika do ekosystemu aplikacji do pracy grupowej.

Word - integracja z chmurą
Skydrive - nazwany przez Microsoft centrum nowego Office'a
Skydrive - w wersji Windows Phone 8

Podobnie jak w iWorku Apple’a, wszelkie zmiany w dokumentach pakietu Office będą bezpośrednio synchronizowane z tzw. konsumencką chmurą po to, aby użytkownik miał dostęp do swoich zasobów z każdego możliwego urządzenia komputerowego podłączonego do swojej części internetu. Podczas demonstracji Office’a, przedstawiciel Microsoftu pracował na jednym dokumencie na: tablecie, komputerze osobistym, smartfonie oraz wielkim ekranie dotykowym.

Podobnie jak w Google Docs, nowy Office pozwoli na pracę grupową, przy czym wzbogaci ją o bardzo zaawansowane metody kolaboracji nad dokumentami. Podczas prezentacji pokazano nie tylko innowacyjny sposób grupowego zarządzania dokumentami, ale również multi-chat wideo związany z edycją wspólnego dokumentu.

Power Point - interakcja z rysikiem
Power point - wysuwana wstążka menu
Outlook - nowa opcja peak

Podobnie jak oba produkty konkurencji, nowy Office umożliwi także obsługę gestami w interfejsie dotykowym, ale również doda tryb pracy z rysikiem. W przeciwieństwie do konkurencji, Microsoft przygotował swój pakiet biurowy do tego, aby z powodzeniem obsługiwany był przez różne typu interfejsu użytkownika: dotykowy, myszka/klawiatura, rysik oraz wielkopowierzchniowy.

Podobnie jak u konkurencji, większość aplikacji w pakiecie będzie oferowała integrację zewnętrznych usług, chociażby tj. mapy, czy kalendarz. Szczególnie przydane będzie to w nowej wersji programu do obsługi poczty e-mail, gdzie Microsoft umożliwi integrację zarówno z mapami Binga, jak i aplikacją kalendarz. Co więcej, Microsoft zapowiedział otwarcie na zewnętrznych programistów, którzy będą mogli przygotowywać swoje aplikacje tak, by działały we współpracy z tymi z pakietu biurowego Office.

Outlook - odpowiedź wewnątrz wersu wiadomości e-mail
Outlook - integracja z mapami Bing
Nowa wersja OneNote

To tylko część usprawnień – świetnie prezentuje się także nowa wersja OneNote – programu do zbierania wszelkiego rodzaju notatek, który wzorem smartfono-tabletu Samsung Note pozwoli na zaawansowaną interakcję cyfrowego zapisu z pismem ręcznym, czy też znacznie ulepszony w kierunku społecznościowym SharePoint.

Microsoft może mieć problemy na rynku mobilnym przeżywając upokorzenia na bardzo ważnym rynku macierzystym, gdzie wciąż bardziej popularna od Windows Phone’a jest poprzednia wersja platformy mobilnej Windows Mobile. Microsoft może być spóźniony na rynku mobilnych systemów operacyjnych napędzających tablety. Microsoft może mieć także problemy z wizerunkiem marketingowym, ale jednego nie można mu odmówić – w przypadku pakietu biurowego: zbioru aplikacji, który jest niezbędnym narzędziem większości osób korzystających z urządzeń komputerowych, jest po prostu bezwzględnie najlepszy.

Nowe funkcjonalności Excela
Nowe funkcjonalności Excela

I nowa wersja Office’a to potwierdza.