REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Grupa o2 rezygnuje z wejścia na giełdę

27.07.2012
19:31
grupa o2
REKLAMA
REKLAMA

Grupa o2 odwołała ofertę publiczną, tym samym nie dojdzie najprawdopodobniej w tym roku do jednego z ciekawszych debiutów giełdowych na warszawskim parkiecie. Akcje twórców między innymi Pudelka nie spotkały się z wystarczającym popytem ze strony rynku.

Z wyjaśnień, jakich udzielił członek zarządu Jacek Świderski wynika, iż interesy sprzedawców oraz nabywców akcji nie spotkały się na satysfakcjonującym poziomie dla obydwu stron.

„Nasza Grupa Kapitałowa została dobrze odebrana przez inwestorów. Niestety, nagromadzenie negatywnych informacji makroekonomicznych w ostatnich dniach uczyniło uplasowanie oferty, przy akceptowalnej dla dotychczasowych akcjonariuszy cenie, niemożliwym. Niewykluczone, że w przypadku poprawy kondycji na rynkach finansowych podejmiemy kolejną próbę upublicznienia akcji spółki” – mówi Świderski.

Pojawia się również wątek negatywnych danych makroekonomicznych, które w mojej ocenie są tylko zasłoną dymną, używaną przez prawie wszystkich dla usprawiedliwienia swoich poczynań. W takim razie czy 33 złote za jedną akcję było wygórowaną ceną jak na realia polskiego rynku? Czy może Grupa o2 nie potrzebuje już tak bardzo środków, które zamierzała pozyskać przez ofertę publiczną? Istnieje kilka możliwych scenariuszy, które mogły się wydarzyć. Środki uzyskane z wejścia na warszawski parkiet giełdowy miały posłużyć na kilka spektakularnych przejęć w branży internetowej. Możliwe, iż wyceny tych spółek uległy w ostatnim czasie obniżeniu, a co za tym idzie zmniejszyła się atrakcyjność ich zakupu dla Grupy o2.

Grupa o2 czerpie swoje zyski w 90% z reklam. Odsetek ten jest większy niż nawet w przypadku samego Facebooka. Pamiętając przy tym, o coraz gorszej sytuacji na rynku reklamy internetowej, z której to Grupa o2 czerpie sowite zyski, nowo zakupione serwisy mogłyby okazać się przysłowiową kulą u nogi. Dodatkowo serwisy takie mogą nie tyle przynosić sensowne zyski, co raczej zacząć generować straty w obliczu tak już zużytego sloganu, jakimi są zarówno kryzys na światowych rynkach, jak i niepokojące dane mikro i makroekonomiczne dotyczące również Polski.

Odpowiedzi na większość pytań przyniosą dalsze ruchy ze strony spółki, zobaczymy niedługo czy będziemy świadkami znaczących przejęć w polskim internecie oraz czy Grupa o2 spróbuje ponownie wejść na giełdę.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA