REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Dzisiaj Apple da odpowiedź na to, jak wielką siłą dysponuje marka iPhone

24.07.2012
17:02
apple_store_shanghai
REKLAMA
REKLAMA

Dzisiaj ok godziny 23:00 czas polskiego Apple zaprezentuje swoje najnowsze wyniki kwartalne. Będą one o tyle ciekawe, że obejmują okres, w którym brak jest nowych wersji hitowych produktów Apple’a – no, może poza jednym, czyli nową wersją iPada, która wprawdzie do sprzedaży weszła w pierwszym kwartale 2012 r., ale większa część początkowej sprzedaży datowana jest na drugi kwartał 2012 r. (odpowiada trzeciemu kwartałowi rozliczeniowemu Apple’a). Dzisiaj Apple będzie miał więc możliwość udowodnienia jak potężne są marki firmy. Czy iPhone’y, iPody i Maki będą się równie dobrze sprzedawać, co w kwartałach gdy prezentowane są ich nowe wersje?

Łatwo nie będzie. Drugi kwartał 2011 r. (3Q rozliczeniowy) był fenomenalny w wykonaniu Apple’a – sprzedaż iPada wzrosła wtedy o niebotyczne 183%, a sprzedaż iPhone’a niewiele mniej, bo o 142%. Drugi kwartał 2011 r. przyniósł też rekordowe zyski – 7,3 mld dol. na czysto (o 140% więcej niż rok wcześniej) przy świetnych obrotach w wysokości 28,6 mld dol. (wzrost o 82%)

I choć dziś analitycy zapytani przez Reutersa oczekują przychodów na poziomie 37,2 mld dol., to jednak panują umiarkowane oczekiwania związane z liczbą sprzedanych iPhone’ów, Maków i iPodów. O iPada nikt się raczej nie martwi – urządzenie, które weszło do sprzedaży 16 marca 2012 r. z pewnością jest kolejnym wielkim hitem sprzedażowym Apple’a. Rok temu Apple sprzedał 9 mln iPadów pomiędzy kwietniem a czerwcem. Teraz bez problemu pobije tamten wynik. Oczekuje się, że tablet Apple’a znalazł 14 – 15 mln nabywców w drugim kwartale kalendarzowym 2012 r.

Dużą niewiadomą pozostaje sprzedaż iPhone’ów wobec braku premiery nowej wersji iPhone’a w czerwcu 2012 r. Czy potencjalni klienci wstrzymywali się z zakupem smartfonu Apple’a do czasu wydania jego nowej wersji, o której spekuluje się od co najmniej marca 2012 r.? Na pewno niezwykle trudno będzie Apple’owi pobić zeszłoroczny wzrost sprzedaży (142%), gdy sprzedano 20 mln iPhone’ów. Trudno będzie pobić sukces poprzedniego kwartału, gdy sprzedaż iPhone’a przekroczyła 35 mln sztuk. Analitycy pytani przez Reutersa prognozują 29 mln sprzedanych iPhone’ów w poprzednim kwartale.

Raport na temat sprzedaży iPhone’a będzie kluczowy – nie tylko stanowi on dzisiaj prawie 60% wszystkich przychodów oraz zysków Apple’a, jest on przy okazji utożsamiany z Apple’em, który jest dziś firmą działającą głównie na rynku mobilnym. Sprzedaż w kwartale bez oczekiwanej nowości da tez odpowiedź na to, czy Apple podlega koniunkturze, czy siła marki wyrasta ponad naturalne procesy rynkowe.

Źródło: MacRumors

Sprzedaż komputerów Mac oraz iPodów będzie mniej istotna – MacBooki wciąż stanowią ułamek rynku PC (choć należą do najbardziej rentownych produktów na rynku), a iPody stanowią umierającą kategorię produktów. Mimo wszystko ciekawe będzie, czy Mac zrealizuje prognozowaną sprzedaż na poziomie 4 – 4,3 mln sztuk. Jeśli tak, to okazałoby się, że nowe wersje MacBooka Air oraz niezwykle drogi MacBook Pro z ekranem Retina zostały dobrze przyjęte przez rynek.

W telefonicznej konferencji po prezentacji wyników, analitycy i przedstawiciele mediów będą również szukać zapowiedzi tegorocznych nowości Apple’a, w tym przede wszystkim nowego iPhone’a a także zupełnie nowych produktów (np. z rynku telewizyjnego).

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA