Tech

Euro 2012 w telewizji lśni w wysokiej rozdzielczości

Byliśmy na stadionie podczas meczu Polska-Grecjasprawdziliśmy także czy można oglądać mecze na smartfonach i tabletach. Jednak najwięcej fanów piłki pasjonuje się Euro przed ekranem telewizora. Postanowiliśmy przyjrzeć się jakości transmisji w TVP.

Inauguracja Mistrzostw Europy w telewizji cieszyła się olbrzymim powodzeniem, w niektórych momentach gromadziła rekordową, ponad 15 milionową publikę. Każdy mecz dostępny jest na antenie TVP HD, TVP Sport oraz TVP 1 lub TVP 2, które także od początku czerwca emitowane są w wysokiej rozdzielczości we wszystkich platformach satelitarnych, cyfrowej telewizji naziemnej oraz u wybranych operatorów kablowych.

Jakość obrazu HD jest bardzo dobra oczywiście porównując do innych transmisji telewizyjnych. 1080i z satelity czy telewizji naziemnej nigdy nie osiągnie takiej jakości jak dobrze przygotowana płyta Blu-ray. Wynika to z ograniczeń technicznych. Średni bitrate podczas transmisji to około 8 MBit/s.

Moim zdaniem nie można się także przyczepić do realizacji spotkań. Siedząc przed telewizorem zdecydowanie nie czuć, że są to spotkania rozgrywane w Polsce czy na Ukrainie. Sposób pokazywania imprezy jest na poziomie światowym. Świetne ujęcia w powtórkach, kamery spider, a dzięki HD nie umyka nam żaden detal. Realizacja nie odbiega od transmisji z kluczowych rozgrywek Ligi Mistrzów czy spotkań w angielskiej Premiership.

Oprawa graficzna jest całkiem udana, nawiązuje bardzo do motywów całej imprezy, raczej minimalistyczna więc nie utrudnia skupienia się na meczu. Dodatkowe informacje widz może otrzymać korzystając z aplikacji HbbTV. Niestety mi na żadnym z posiadanych sprzętów nie udało się uruchomić tego nowego rozwiązania. Skoro jednak Telewizja Polska wprowadziła tę technologię, a TVN planuje to zrobić w najbliższym czasie to i producenci telewizorów dość szybko zaktualizują dostępne na rynku modele.

Niestety nie wszystko w transmisji z Euro jest tak jak być powinno. Zdecydowanie dźwięk na kanałach TVP 1 oraz TVP 2 odstaje od tego z TVP HD. Więc jeśli ktoś ma podłączony zestaw kina domowego, to warto oglądać spotkania na antenie TVP HD. Oczywiście zmorą oglądania meczu w telewizji są komentatorzy. Wciąż brakuje opcji wyłączenia komentatorów i oglądania meczu tak jak na stadionie, gdzie słychać tylko odbijanie piłki oraz fantastyczny doping kibiców. Podczas oglądania meczu w telewizji jest to zakłócone przez gadających o wszystkim i o niczym komentatorów.

Mimo tego dobrze, że wreszcie wszystkie mecze z tak dużej imprezy transmitowane są w Polsce w wysokiej rozdzielczości i to przy dobrej jakości, co nie jest wcale takie oczywiste patrząc na pozostałe kanały HD. Teraz tylko dobrze byłoby aby nasza reprezentacja wreszcie zagrała na poziomie nieodstającym od pozostałych uczestników Euro 2012.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst