Tech

Sprawdziliśmy, czy da się oglądać Euro 2012 na smartfonie

Jesteśmy już po pierwszych sześciu meczach Euro 2012 rozgrywanego na boiskach w Polsce oraz Ukrainie.  To wielkie święto piłkarskie, przyciąga miliony osób nie tylko przed telewizory, ale również na stadiony, do stref kibica, pubów oraz… przed tablety, komputery i smartfony. Sprawdziliśmy już jak ogląda się mecz na żywo. Przed rozpoczęciem kolejnego meczu Polaków przetestowaliśmy także mobilną aplikację Orange Tu i Tam pod kątem oglądania meczów na urządzeniach przenośnych.

O samej aplikacji pisaliśmy już parę dni temu gdy debiutowała na urządzeniach z iOS. Wcześniej usługa ta była dostępna na telefony i tablety z Androidem, a także poprzez przeglądarkę na urządzenia z Symbianem. Teraz sprawdzamy jak to rozwiązanie sprawdza się bezpośrednio w czasie meczów.

Dzięki aplikacji abonenci Orange otrzymali dostęp transmisji na żywo oraz do meczów archiwalnych. Jedna i druga opcja działa bez zarzutów niestety tylko po Wi-Fi, jednak posiadając telefon i tablet możemy oszukać urządzenie uruchamiając funkcję osobistego hotspota. Ja testowałem aplikację na domowym łączu ADSL o przepustowości 6 Mb/s.

Jakość oglądania meczów archiwalnych jest bardzo dobra. W przypadku relacji na żywo było różnie – jakość obrazu wielokrotnie się zmienia. Raz obraz wygląda wręcz przerażająco, w innym momencie jest całkiem nieźle. Należy zaznaczyć, że jest to streaming kanałów TVP 1 lub TVP 2 w zależności od tego, na którym z tych programów transmitowany jest mecz. Relacja na żywo jest jak najbardziej płynna; przy takim łączu obyło się bez zacięć. Warto jednak zaznaczyć, że w stosunku do tego samego meczu oglądanego przy użyciu DVB-T na ekranie telewizora występuje ponad 30-sekundowe opóźnienie. Jeśli chcemy krzyknąć ‚gol!!!’ jako pierwsi w okolicy niestety nie zrobimy tego oglądając mecz przy pomoczy smartfonu.

O tym sposobie oglądania można powiedzieć przede wszystkim, że – da się. Jeśli mamy taką potrzebę, jesteśmy w zasięgu Wi-Fi i w dodatku posiadamy konto w portalu Orange, to możemy obejrzeć mecz. Jeśli już korzystamy z urządzenia mobilnego, to zdecydowanie każdy cal ma znaczenie. Tutaj iPad wygrał wielkością z iPhone’em oraz HTC One X, tak samo jak projektor wygrywa z telewizorem przy oglądaniu meczu. Wielkość podczas meczu to istotny element odbioru tych emocji.

Mam nadzieje, że takie rozwiązania będą pojawiały się coraz częściej. Euro 2012 jest akurat rozgrywane w godzinach wieczornych, ale wiele imprez sportowych odbywa się wcześnie rano, w nocy lub w godzinach pracy większości z nas. Wtedy właśnie zdecydowanie bardziej przydaje się transmisja online na smartfonie, czy tablecie.

Bardzo dobrze, że TVP nie zamknęła się tylko na tradycyjną telewizje. Wszystkie mecze online można oglądać dzięki Orange, a niektóre także na żywo za pośrednictwem strony Telewizji Polskiej bez konieczności logowania. Tam też są dostępne wszystkie mecze archiwalnie. Pod względem przygotowania telewizji Euro stoi na wysokim poziomie.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst