REKLAMA

Pierwszy taki film Pixara. Dziś startuje w Ameryce

22.06.2012 11.48
Brave
REKLAMA
REKLAMA

Nie dalej jak wczoraj przedstawialiśmy mobilny hit Disney’a, a dziś znów warto wspomnieć o tym wielkim rozrywkowym imperium. Wszystko za sprawą premiery Brave, lub jak kto woli ‚Meridy Walecznej’ w polskiej wersji. To najnowsza animacja studia Pixar, która swoją premierę za wielką wodą ma właśnie dzisiaj. To film, który pod wieloma względami jest warty uwagi – także dla fanów technologii.

To pierwszy film, który w wybranych kinach na świecie będzie wykorzystywał technologie Dolby Atmos. To zupełnie nowy system dźwięku wykorzystujący aż 64 głośniki. Odbiór niestety nawet w Ameryce Północnej będzie możliwy jedynie w 14 kinach. Jest jednak nadzieja, że Dolby szybko będzie rozszerzać to rozwiązanie na kolejne multipleksy na świecie. Kinom od dawien dawna należał się lepszy system dźwiękowy, szczególnie w naszym kraju. Miejmy nadzieje, że Dolby Atmos rzeczywiście będzie rewolucją zapewniającą prawdziwą ucztę dla ucha. ‚Brave’ zapowiada się na film doskonały, jeśli chodzi o efekty dźwiękowe i samą ścieżkę dźwiękową.

To także pierwszy film, który pochodzi ze studia Pixara po śmierci Steve Jobsa. Jobs nie miał wielkiego wpływu na samą twórczość tego wybitnego studia animacji, ponieważ króluje tam John Lasseter, reżyser Toy Story obecne pełniący funcję CCO – Chief Creative Officer zarówno w studiu Pixar jak i całej wytwórni Walt Disney Animation Studios. Bez wątpienia jednak Steve Jobs odgrywał ważną rolę w firmie. Do dziś nazywany jest tam wielkim przyjacielem i mentorem studia. Przyglądał się on także początkom powstawania ‚Meridy Walecznej’, dlatego też został specjalnie uhonorowany w napisach końcowych tego filmu.

Będąc przy Jobsie, to warto zwrócić uwagę na fakt, że mimo iż Apple i Disney to zupełnie dwie oddzielne firmy, to wciąż uprawiają reklamę krzyżową. Pojawienie się biletów na Brave w Pocketbook podczas keynote na WWDC nie było przypadkiem, podobnie jak w reklamach nowego iPada.

‚Brave’ to także pierwszy film w historii studia Pixar, w którym główną bohaterką jest kobieta. Do tej pory wszystkie główne postacie nacechowane były męskością. To także dopiero trzeci film Pixara, w którym głównymi bohaterami są ludzie – poza ‚Iniemamocnymi’ oraz ‚Odlotem’ głównymi bohaterami były zabawki, samochody, potwory lub ryby.

Po raz pierwszy kobieta jest także współreżyserem filmu. Brenda Chapman jest także współautorką scenariusza. Warto wspomnieć, że Chapman pracowała wcześniej nad scenariuszami do tak znanych produkcji disneyowskich, jak: ‚Mała Syrenka’, ‚Piękna i Bestia’, czy ‚Król Lew’.

‚Brave’ pokazuje przy okazji jak dobrze Disney odnalazł się w świecie mediów społecznościowych. Na Facebooku film już teraz lubi ponad 0,5 miliona osób, a to grono z całą pewnością będzie się powiększać w najbliższych dniach i tygodniach. Warto śledzić profil Brave, by zobaczyć jak interesująco prowadzona jest tam komunikacja. Zresztą Disney stara się utrzymywać wzorową komunikację nawet dla swoich klasycznych animacji sprzed lat, a to procentuje milionami fanów.

‚Brave’ będzie zapewne majstersztykiem, jeśli chodzi o wykorzystanie animacji komputerowej. Od lat Pixar robi to świetnie, a po zwiastunach najnowszego filmu widać, że będzie jeszcze lepiej. Oczywiście film, jak przystało na dzisiejszą modę, prezentowany będzie przede wszystkim w 3D. Oficjalny gatunek filmu to komedia akcji.

Jest tylko jedno ‚ale’ – na polską premierę filmu musimy poczekać do 17 sierpnia. W podobnym terminie film zobaczą także mieszkańcy innych krajów Europy. Zapewne decyzja o przesunięciu premiery na drugą połowę wakacji spowodowana jest trwającymi właśnie Mistrzostwami Europy  w piłce nożnej. Kina w Europie nie notują obecnie najlepszych wyników finansowych, dlatego w trosce o komercyjny sukces dystrybutorzy zdecydowali się przenieść wiele premier na późniejszy okres. ‚Merida Waleczna’ wejdzie więc do Polski, Wielkiej Brytanii i innych krajów dopiero po zakończeniu Igrzysk Olimpijskich w Londynie.

W ciemno można jednak zakładać, że będzie to jeden z najlepszych filmów tego roku!

PS. A już za rok premiera ‚Potworów na Uniwersytecie’, filmu będącego prequelem Potworów i Spółki. Wczoraj swoją premierą miał pierwszy trailer. Warto spojrzeć.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA