Tech

To iOS6 zapowiada się na system 'stworzony dla ludzi'

Samsung może posiadać telefon inspirowany naturą, jednak po wczorajszej prezentacji iOS w wersji 6 doskonale widać, że to właśnie mobilny system Apple’a jest ‚stworzony dla ludzi’. Użytkownicy Androida oczywiście mogą wyśmiewać pojawienie się profilu ‚nie przeszkadzać’ czy dołączania zdjęć do e-maila z poziomu wiadomości dopiero w tej odsłonie systemu, jednak iOS w wersji 6 staje się prawdziwym „Facebook Phone” i najbliższym użytkownikowi rozwiązaniem.

Nową wersje systemu użytkownicy będą mogli pobrać jesienią na swoje iPhony 3GS, 4 oraz 4S, a także na iPada drugiej i trzeciej generacji oraz ostatni model iPoda Touch. iOS 6 będzie także zapewne dostarczany z iPhonem 6 generacji oraz kolejnym modelem iPoda i to w dniu zapowiedzi tych dwóch urządzeń możemy spodziewać się premiery iOS. Wszystko wskazuje też na to, że iPhone 3GS, mimo obsługi tej wersji systemu, jesienią zniknie ze sklepowych półek.

Ewolucja to hasło, które praktycznie od samego początku przyświeca firmie Apple. Obecny gigant wprowadzał na rynek rewolucyjny produkt, a w kolejnych latach ulepszał go. Tak jak przez lata zmienia się stacjonarny system OS X, który wciąż garściami czerpie z systemu zaprezentowanego wraz z pierwszym Macintoshem, tak i teraz iOS 6 to mocno rozwinięty iPhone OS, który pojawił się na rynku 5 lat temu. Po pięciu latach doczekał się mocnych, wcale nie kosmetycznych zmian w interfejsie.

Dość istotnym elementem iOS 6 jest integracja z Facebookiem. O tym romansie mówiło się już od ponad roku – teraz wreszcie doszedł do skutku. Nie zdziwiłbym się gdyby w umowie pomiędzy Apple a Facebookiem pojawiła się klauzula o nie wydawaniu telefonu pod marką tego giganta mediów społecznościowych. iPhone, po premierze najnowszego oprogramowania, sam bowiem stanie się takim telefonem. Jestem niemal pewien, że podczas prezentacji kolejnej generacji iPhone’a, na scenie swoje pięć minut będzie miał założyciel Facebooka, Mark Zuckerberg.

Oczywiście większość elementów integracji pomiędzy tym największym serwisem społecznościowym a smartfonami znajdziemy już w telefonach z Androidem. Apple jednak wyraźnie zaznacza tę integracje chociażby przyciskiem postowania w centrum powiadomień, czy połączeniu ze sklepem oraz aplikacją muzyczną. To może sprawić, że Facebook stanie się jeszcze bardziej mobilny w krajach gdzie iPhone jest popularny, a użytkownicy będą korzystać z niego jeszcze intensywniej, niż teraz.

Drugim znaczącym rozwiązaniem jest wsparcie języków azjatyckich w Siri oraz wiele innych dodatków kierowanych na tamten rynek. To tam Apple widzi największy potencjał. Jesienią możemy spodziewać się światowej SiriManii, wszak ten coraz inteligentniejszy asystent będzie dostępny na iPhone 4S, iPadzie trzeciej generacji oraz kolejnej generacji iPhone. W dodatku Azjaci mogą się w tym naprawdę zakochać.

Apple po raz kolejny także pokazuje, że chorzy i niepełnosprawni też potrzebują technologii. W iOS 6 będą dostępne kolejne ułatwienia dostępu dla tej grupy osób. Trudno jest znaleźć na rynku drugi taki sprzęt, który natychmiast po wyjęciu z pudełka nadaje się do korzystania przez osoby niedowidzące lub mające inne problemy zdrowotne. W dodatku iPhone jest stosunkowo tani w porównaniu do specjalistycznych rozwiązań tworzonych dla innych telefonów.

Kolejna odsłona systemu jest jak najbardziej ludzka. Oczywiście wciąż nie można sobie odpakować pliku Zip pobranego przed chwilą ze strony internetowej i wysłać pliku mailem bez instalacji dodatkowych aplikacji, ale nie o to chodzi w swobodnej pracy i użytkowaniu  iPhone. Pokazują to chociażby dodatkowe opcje podczas odbierania połączenia. Na specjalnym przeciąganym menu możemy wysłać predefiniowaną wiadomość lub też ustawić sobie przypomnienie o zadzwonieniu później. To później może oznaczać sytuacje gdy opuścimy spotkanie, a telefon sam dzięki żyroskopowi będzie wiedział kiedy ma nam przypomnieć o oddzwonieniu.

Jak bardzo użyteczny ma to być telefon pokazuje nowa aplikacja Passbook. Trochę obawiam się o działanie tej funkcji w Polsce. Jednak w swej prostocie jest ona genialna – taki nasz wirtualny portfel na kody, karty pokładowe, bilety. Wraz z powiadomieniami podczas konferencji wyglądało to naprawdę świetnie. To rozwiązanie, które jest rzeczywiście potrzebne. Tutaj też można trochę snuć przypuszczeń co do kolejnej generacji iPhone’a. Passbook może być aplikacją, która wykorzystywałaby technologie NFC w szóstym smartfonie Apple.

Nowy iOS to także nowe mapy. Temat ten jednak przewijał się już od dawna w sieci. Pierwsze opinie przewijające się wśród osób już testujących iOS 6 wskazują na to, że w Polsce widok 3D nie jest tak oszałamiający jak to jest w przypadku miejsc w Stanach Zjednoczonych.

Kolejna wersja systemu to niezbędne odświeżenie. Zapewne tak jak w przypadku wszystkich poprzednich edycji to jeszcze nie ostatnie słowo Apple i podczas prezentacji kolejnego modelu pojawią się dodatkowe ekskluzywne funkcje dla iPhone 6 generacji. Firmie z Cupertino wielu będzie zarzucać, że w niektórych aspektach system ten znacząco różni się od Androida, ale tak ma być. Ma on działać i sprawiać przyjemność z użytkowania jak największej liczbie konsumentów. iOS 6 przypieczętowuje to stawiając na integrację ze społecznością Facebooka, dzielenie się zdjęciami w Photostream, czy ułatwiając kontakty za pośrednictwem iMessage, FaceTime, Maila oraz zwykłego telefonu.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst